Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Abp. Zimoń i abp. Nowak idą na emeryturę. Kto ich zastąpi w diecezji katowickiej i częstochowakiej?

Agata Pustułka
Lucyna Nenow
Wielkimi krokami zbliża się wymiana odchodzących na emeryturę biskupów z diecezji katowickiej (abp. Damiana Zimonia) i częstochowskiej (abp. Stanisława Nowaka). Apb Jan Wieczorek z diecezji gliwickiej w zeszłym roku ukończył 75 lat, ale papież Benedykt XVI poprosił go o sprawowanie funkcji przez dwa kolejne lata, tak więc misję skończy w 2012 roku.

Co to oznacza? Nie później niż jesienią etap życia biskupa emeryta rozpocznie abp Zimoń, a wkrótce po nim arcybiskup częstochowski, który wiek emerytalny osiągnął w zeszłym roku i wtedy zgodnie z wolą papieża jeszcze rok miał przewodzić Kościołowi częstochowskiemu. Wybór nowych biskupów pokaże, w jakim kierunku zmierza Kościół w Polsce.

Nie ulega wątpliwości, że ze szczególną rozwagą będzie wybrany biskup katowicki. Kościół śląski jest zbyt ważny dla Kościoła polskiego, by oddawać to istotne stanowisko w przypadkowe ręce, osoby niewrażliwej na skomplikowaną historię regionu. Wielokulturowość, solidność i lojalność Śląska wobec Kościoła doceniali i pielęgnowali trzej kolejni biskupi: Stanisław Adamski, Herbert Bednorz i Damian Zimoń, który przez ostatnie 26 lat dał się poznać jako dyplomata czuły na problemy społeczne (górnicy zawsze mogli liczyć na jego ciepłe wsparcie).

- Biskup to nie administrator, ale przede wszystkim przywódca duchowy - mówi prof. Wojciech Świątkiewicz, socjolog religii z Uniwersytetu Śląskiego.

Giełda nazwisk następców pracuje już od kilku miesięcy. Z pewnością wiele do powiedzenia w sprawie swojego następcy ma biskup Zimoń. Ostatecznie jednak do Watykanu trafi lista trzech kandydatów. Czy będzie na niej biskup tarnowski Wiktor Skworc, który rozpoczynał karierę duchowną w Katowicach? A może zdobywający doświadczenie w Watykanie pracownik watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. Arkadiusz Nocoń?

Ostatnio pojawia się też nazwisko wybitnego duszpasterza ks. Jacka Wojciecha, znawcy teologii obecnego papieża (doktorat w Instytucie Katolickim w Paryżu pt. "Wiara jako dialog. Wprowadzenie do teologii Josepha Ratzingera"). Ten były rektor Seminarium w Katowicach jest obecnie (z własnej woli) proboszczem w Łaziskach.

Dla biskupów priorytetowa jest też obsada archidiecezji częstochowskiej, która odgrywa ważną rolę w kształtowaniu postawy polskich katolików. Mówiąc językiem polityki - skupia elektorat związany z Radiem Maryja i tą częścią episkopatu, której daleko do przenikliwego spojrzenia biskupa Tadeusza Pieronka. Tu pada m.in. nazwisko biskupa zamojsko-luba- czowskiego Wacława Depo, mianowanego przez Benedykta XVI w 2006 roku. Biskup ma 58 lat i jest współprzewodniczącym rady programowej Radia Maryja.

Wszystko o diecezjach

Na terenie województwa śląskiego mamy pięć diecezji: katowicką, gliwicką (należące do archidiecezji katowickiej), sosnowiecką, częstochowską (archidiecezja częstochowska) i bielsko -żywiecką (archidiecezja krakowska).

Trzy z diecezji: sosnowiecka, bielsko-żywiecka oraz gliwicka, powstały w 1992 roku na mocy bulli Jana Pawła II. Należą więc do najmłodszych w Polsce. Katowicką i częstochowska w 1925 roku powołał do życia papież Pius XI. Ostatnim, mianowanym już przez papieża Benedykta XVI, biskupem jest biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. Pozostali biskupi to osoby wybrane przez Jana Pawła II.

W archidiecezji katowickiej mamy 318 parafii oraz 1080 księży (dla porównania w częstochowskiej jest ich ok. 700).

Poprzednicy

Herbert Bednorz, poprzednik apb. Zimonia.
Kierował diecezją od 1967 do 1989 roku. Człowiek o żelaznym charakterze, więziony w 1952 roku przez UB. Zabiegał o przywrócenie religii do szkół. Przykładał szczególną wagę do duszpasterstwa robotników.

Teodor Kubina, pierwszy biskup częstochowski w latach 1926-1951.
Jako jeden z nielicznych polskich hierarchów ostro potępił pogrom kielecki w 1946 roku. Człowiek ogromnej wiedzy i szlachetności. Założył seminarium duchowne i wychodzący do dziś tygodnik "Niedziela".

Jak dochodzi do zmiany?

Biskup w wieku 75 lat osiąga wiek emerytalny, ale papież zwykle przesuwa jego odejście o kolejne dwa lata lub o rok, co zależy m.in. od stanu zdrowia biskupa.

Do wymiany dochodzi zwykle w terminie zbliżonym do dnia urodzin biskupa, ale nuncjusz papieski znacznie wcześniej wysyła do Watykanu tzw. terno, czyli listę z trzema nazwiskami kandydatów. Lista powstaje po konsultacjach w gronie polskich biskupów. Papież może ją wziąć pod uwagę albo odrzucić i wskazać innego kandydata.

Po wyborze nowego biskupa odbywa się jego uroczysty ingres. W Polsce funkcjonuje 14 archidiecezji i 27 diecezji. Ich granice nie pokrywają się z granicami administracyjnymi Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto