Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

30-lecie diabetyków w Sieradzu. Jubileusz cukrzyków z całego regionu

Paweł Gołąb
Trzydziestolecie działalności Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Ziemi Sieradzkiej fetowali cukrzycy z całego regionu. Uroczystość stała się okazją do wyróżnienia zasłużonych dla nich osób i przypomnienia jak w przypadku tego schorzenia ważna jest profilaktyka.

- Trzydzieści lat to szmat czasu, ale z drugiej strony wszystko szybko nam mignęło – z uśmiechem podkreśla Jan Kruszyński, prezes sieradzkiego PSD, które zasięgiem obejmuje kilka powiatów regionu. – Po takim okresie działalności możemy śmiało powiedzieć, że dobrze się stało, iż powstała taka organizacja, która wspiera chorych na cukrzycę i ich rodziny. Co udało się zrobić? Mamy przeszkolonych lekarzy, oddział diabetologiczny w szpitalu, poradnie, edukatora. Do tego prowadzimy badania poziomu cukru, organizujemy szkolenia i spotkania integracyjne. Idziemy z postępem i mamy nadzieję, że dalej wszystko będzie się tak dobrze rozwijało.
Jak podkreśla prezes, w skutecznej walce z chorobą pomaga informacja. – Diabetycy chorują, a nawet nie wiedzą o swoim schodzeniu, bo to bardzo podstępna choroba. Nie boli, a spustoszenie w organizmie robi bardzo duże. Warto więc sprawdzić u nas czy w poradni, czy nie mamy z nią do czynienia. Bo z cukrzycą da się żyć, nawet kilkadziesiąt lat, tylko trzeba o siebie dbać. Problem niestety dotyka coraz większej liczby młodych ludzi, możemy nawet mówić, że w XXI wieku mamy do czynienia z epidemią tej choroby. Apelujemy więc i do tej grupy, bo dużo osób nie wie jeszcze o tym, że choruje.
Jak sobie radzić z chorobą? – Staram się żyć tak, jakbym nie miał cukrzycy choć oczywiście trzeba być czujnym, zwłaszcza przy odżywianiu i zapewniać organizmowi dużo ruchu – _odpowiada Andrzej Kwiatkowski, wiceprezes Zarządu Miejsko-Powiatowego PSD w Sieradzu przyznając, że gdy dowiedział się o swojej chorobie, przez dłuższy czas nie przyjmował tego do wiadomości. Ale szybko przekonał się jak ważne jest wsparcie otoczenia. _– Taka samopomoc ma wielkie znaczenie. Przynależność do grupy jest ważna i pożyteczna, bo to pokrzepienie dla ducha, moralne wsparcie od jednego dla drugiego, co pozwala sobie radzić z problemami.
30-lecie sieradzkiego PSD, które świętowane było w sali C starostwa w Sieradzu, stało się okazją do wyróżnień. Wręczano m.in. honorowe odznaki „Za zasługi dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków”. Te złote otrzymali: prezydent Sieradza Paweł Osiewała, przewodniczący Rady Miejskiej w Sieradzu Mirosław Owczarek, lekarz oddziału diabetologicznego Anna Fornalczyk, prezes Oddziału Miejsko-Gminnego PSD w Błaszkach Jadwiga Wolniak, wiceprezes Oddziału Miejsko-Powiatowego w Łasku Mieczysław Zalasa oraz Maria Lipowska. A medale 30-lecia Zarządu Głównego PSD: prezes Oddziału Miejsko-Powiatowego PSD Agnieszka Łukaszewska, lekarz Poradni Diabetologicznej w Łasku i Sieradzu Janina Kijańska, starosta sieradzki Dariusz Olejnik oraz przewodniczący Rady Powiatu Sieradzkiego Henryk Waluda. Szczególnym wyróżnieniem był medal „Za zwycięstwo nad cukrzycą”, którym uhonorowano trzy osoby: Alicję Nyziak, Maję Czapnik i Stanisława Michalaka.
Jak zatem wygrać z cukrzycą? – Z nią się nie wygrywa, z nią się trzeba pogodzić i z nią współdziałać. To jedyna metoda, żeby nie nabawić się powikłań i sprawnie funkcjonować. Trzeba zaakceptować chorobę jako nieustanną towarzyszkę życia - odpowiada Alicja Nyziak, która wspomniany medal otrzymała za 42 lata walki z cukrzycą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto