Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zabrzu trwa budowa nowoczesnego centrum przesiadkowego. Zobacz ZDJĘCIA z postępu prac

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Centrum przesiadkowe w Zabrzu - teren dawnej "Belki" zmienia się nie do poznania. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Centrum przesiadkowe w Zabrzu - teren dawnej "Belki" zmienia się nie do poznania. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Kurczonek / Polska Press
INWESTYCJE. Nie ma już śladu po starych zabudowaniach „zdobiących” zabrzańską „Belkę”, czyli dworzec autobusowy przy ul. Goethego. W Zabrzu trwa budowa nowoczesnego centrum. przesiadkowego. Obiekt będzie mieć powierzchnię przeszło 10 tys. mkw. i złoży się na niego nadziemny parking, budynek administracyjny oraz zadaszone wiaty autobusowe. Zobacz na zdjęciach, jak zmienia się centrum miasta.

Centrum przesiadkowe przy ul. Goethego - w Zabrzu trwają intensywne prace budowlane

Na terenie starego dworca autobusowego przy ul. Goethego w Zabrzu powstaje nowoczesne centrum przesiadkowe. To jedna z dwóch inwestycji, które powstaną w ramach obszernego projektu. Drugi obiekt zostanie wybudowany w Rokitnicy przy ul. Krakowskiej i Ofiar Katynia.

- W pierwszej lokalizacji przewidziano budowę obiektu o powierzchni ok. 10,4 tys. mkw. z peronami komunikacji autobusowej, parkingiem oraz poczekalnią i usługami towarzyszącymi. W drugiej lokalizacji zaplanowano otwarte perony, parking zewnętrzny oraz obiekt o powierzchni 276 mkw, w którym mieścić się będzie poczekalnia i drobne punkty usługowe – informuje Urząd Miasta Zabrze.

Ponadto plany powstających centrów przewidują możliwość ładowania pojazdów elektrycznych oraz infrastrukturę towarzyszącą, na którą złożą się biletomaty, tablice informacji pasażerskiej i tablice zajętości miejsc na parkingu.

Jak informuje Dawid Wowra, rzecznik zabrzańskiego Urzędu Miasta, pierwszym etapem prac przy ul. Goethego było utwardzenie terenu. Urządzenie zwane palownicą wykonało ok. 700 otworów o głębokości od 6 do 11 metrów, które zostały później wypełnione betonem. Jak się okazuje, te działania nie były wcześniej zaplanowane. Związane były z innym, niż wynikało z projektu poziomem wód gruntowych w miejscu inwestycji. Celem palowania terenu było wzmocnienie podłoża, aby później móc na nim bezpiecznie osadzić ogromny budynek centrum przesiadkowego.

- Prace związane z utwardzaniem terenu zostały zakończone, wylane zostały fundamenty, wybudowane zostały wszystkie filary pierwszej kondygnacji – wylicza Dawid Wowra.

Rzecznik zabrzańskiego Urzędu Miasta informuje, że wykonawca szykuje się obecnie do wylania pierwszego stropu. Powstający budynek będzie miał docelowo cztery kondygnacje.

- Na pierwszej znajdą się perony komunikacji publicznej, na drugim i trzecim poziomie znajdą się miejsca parkingowe. Będzie ich 140. Na samej górze powstanie ogród oferujący chwilę relaksu pasażerom oczekującym na transport – mówi rzecznik UM Zabrze.

Dodaje, że równolegle prowadzone są prace przy infrastrukturze drogowej, która sąsiaduje z dworcem i powstającym centrum przesiadkowym. Obecnie przebudowywana jest sieć wodociągowa.

- Przekładane są instalacje gazowe, wodne, elektryczne i gazowe, by móc później wybudować w tym miejscu nową infrastrukturę sąsiadującą z centrum przesiadkowym – wyjaśnia Dawid Wowra.

W związku z trwającymi pracami budowlanymi w okolicach ul. Goethego występują utrudnienia w ruchu drogowym.

Zgodnie z planem centrum przesiadkowe w Zabrzu ma zostać ukończone w drugim kwartale 2023 roku. Nieprzewidziane prace na początku inwestycji nie powinny spowodować przesunięcia terminu.

Centrum przesiadkowe w Zabrzu - teren dawnej "Belki" zmienia się nie do poznania. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

W Zabrzu trwa budowa nowoczesnego centrum przesiadkowego. Zo...

- Robimy wszystko, aby termin realizacji nie został zmieniony, współpraca z wykonawcą przebiega dobrze – zapewnia Dawid Wowra.

Według wcześniejszych informacji całkowita wartość projektu ma przekroczyć 119,5 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel dofinansowanie w wysokości ponad 96 mln zł. Nie wiadomo, w jakim stopniu nieprzewidziane wcześniej palowane terenu wpłynie na koszt inwestycji. Ostateczną kwotę poznamy dopiero po zakończeniu budowy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto