Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczęśliwy kot to przede wszystkim miłość właścicieli. W Międzynarodowym Dniu Kota zaglądamy do fundacji "Koty z Kociej"

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
Gertruda jest jedną z podopiecznych fundacji "Koty z Kociej". Jeśli chciałbyś, aby stała się członkiem Twojej rodziny, skontaktuj się z fundacją telefonicznie lub przez fb. Adoptuj mruczka!
Gertruda jest jedną z podopiecznych fundacji "Koty z Kociej". Jeśli chciałbyś, aby stała się członkiem Twojej rodziny, skontaktuj się z fundacją telefonicznie lub przez fb. Adoptuj mruczka! Fundacja "Koty z Kociej"
W 2022 roku Międzynarodowy Dzień Kota przypada na 8 sierpnia, czyli dzisiejszy poniedziałek. Z tej okazji o odpowiedzialności za czworonożnych przyjaciół rozmawiamy z Katarzyną Pokutą, założycielką jaworznickiej fundacji "Koty z Kociej". Przypominamy także, że o dobrostan zwierząt powinniśmy dbać nie tylko podczas kociego święta.

Międzynarodowy Dzień Kota to święto ustanowione w 2002 roku przez Międzynarodowy Fundusz na rzecz Dobrostanu Zwierząt. W Polsce dużo bardziej popularny jest Światowy Dzień Kota, obchodzony 17 lutego. Niezależnie od daty obchodów dnia mruczka, przypominamy, że odpowiedzialność za zwierzęta obowiązuje nas na co dzień.

Szczęśliwy dom to nie tylko karmienie

Antoine de Saint-Exupéry w "Małym Księciu" słowami Lisa, książkowego bohatera - będącego alegorią mądrości, przekazuje uniwersalną prawdę: "na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś".

- Branie odpowiedzialności za oswojone zwierzęta, to nie tylko karmienie ich, czy zapewnienie pomieszczenia, w którym będą żyły - mówi Katarzyna Pokuta, założycielka jaworznickiej fundacji "Koty z Kociej". - Szczęśliwy dom, to przede wszystkim miłość właścicieli - dodaje Pokuta.

Mniej kotów, ale bardziej szczęśliwe

Pod opieką fundacji jest obecnie około 80 kotów, drugie tyle żyje na wolności i jest dokarmiane przez wolontariuszy.

- Podstawowym problemem kotów, jest ich nadmierna populacja - zauważa pani Katarzyna. - Dlatego tak istotna jest wspomniana odpowiedzialność człowieka, uświadamianie społeczeństwa odnośnie obowiązkowej sterylizacji kotów, nie tylko udomowionych, także tych wolnożyjących. Niekontrolowane rozmnażanie często oznacza niestety choroby i nierzadko śmierć zwierzęcia - uświadamia Pokuta.

Właściciele zwierząt nadal dość swobodnie podchodzą do tematu sterylizacji. Czasami celowo rozmnażają, bo "takie ładne szczeniaki czy kocięta" się urodzą. Bezrefleksyjne podejście sprzyja bezdomności. Kotka rodzi średnio 4 razy w roku, w miocie jest przeciętnie od 3 do 5 kociąt. Zdarza się, że niewysterylizowane kotki wchodzą w ruję permanentną, która pojawia się i trwa bez przerwy! Zatem odpowiedzialny właściciel na pewno wysterylizuje kotkę, wykastruje kocura. Powinniśmy również zwracać uwagę na zwierzęta wolno bytujące. Oprócz dokarmiania ich, warto je odłowić i wysterylizować. Jeśli nie mamy na to środków finansowych, oprócz fundacji "Koty z Kociej", działa wiele organizacji, które pomogą w pokryciu kosztów zabiegu. Także gminy często organizują akcje darmowej sterylizacji. Można z nich korzystać dla domowych zwierzaków, jak i tych dziko żyjących.

-Życzyłabym sobie, aby było mniej kotów, ale żeby były one bardziej zadbane i szczęśliwe - powiedziała Katarzyna Pokuta, pytana o marzenie związane z Międzynarodowym Dniem Kota.

Budki bytowe i dokarmianie

Na terenie Jaworzna jest kilkanaście punktów, w których dokarmiane są koty wolno bytujące. Opiekę nad mruczkami sprawuje w nich trzyosobowy zespół fundacji "Koty z Kociej" oraz kilku wolontariuszy.

- Rozstawiamy w tych miejscach budki bytowe, karmniki, miejsca karmienia są uporządkowane. Wszystkie koty systematycznie odrobaczamy, sterylizujemy, odpchlamy. W razie choroby któregoś z podopiecznych, otaczamy go opieką weterynaryjną - opowiada Pokuta.

Istotne jest to, aby społeczeństwo nauczyło się nie przeszkadzać w tych działaniach.

Niestety zdarzają się przykre incydenty

To smutne, ale szlachetna postawa wolontariuszy nie zawsze spotyka się z przychylnością społeczeństwa.

- Tyle lat działamy już na terenie miasta, że wydawałoby się, iż z roku na rok, postawa ludzi powinna być coraz lepsza. Niestety, świadomość społeczna nadal jest niska - informuje założycielka fundacji. - Wciąż zwierzęta są porzucane, okaleczane, przeganiane z miejsc bytowania - wylicza Pokuta.

Koty, to zwierzęta terytorialne, przywiązują się do miejsca i właściciela. W miejscu bytowania szukają schronienia.

- Nadal spotykamy przypadki, że ludzie celowo odławiają jakieś zwierzę, które im przeszkadza i wywożą np.do lasu, gdzie sobie nie poradzi. To czyn karalny. Niestety zdarza się również podkładanie trutek - ze smutkiem opowiada Katarzyna Pokuta.

Adoptuj lub weź na "tymczas"

Wszystkich, którzy chcieliby zaopiekować się kotem, zachęcamy do zgłaszania się do schronisk lub fundacji "Koty z Kociej". Na fundacyjnym fb zamieszczane są cykliczne fotografie i informacje na temat podopiecznych.

- Chętne osoby przechodzą weryfikację. Nie wydajemy kotów pierwszej osobie z brzegu, jaka się zgłosi. To musi być przemyślana i odpowiedzialna decyzja. Bierzemy pod uwagę wiele czynników, np. wiek zwierzaka, stan zdrowia, to, czy w domu są inne zwierzęta, czy kot przyzwyczajony był do bytowania na zewnątrz, czy wymaga tzw. niewychodzącego domu - wylicza Pokuta.

Możliwa jest adopcja lub opcja tzw. domu tymczasowego (sprawujemy opiekę nad kotem w domowych warunkach, przy wsparciu fundacji, do momentu znalezienia mu domu stałego). Warto również mieć oczy szeroko otwarte i pomagać zwierzakom wolno bytującym.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto