Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza na starych pocztówkach. Tak przed laty wyglądały te zagłębiowskie miasta!

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza na starych pocztówkach. Pierwsze 23 zdjęcia prezentują Sosnowiec a kolejnych 21 pokazuje, jak wyglądała Dąbrowa Górnicza

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza na starych pocztówkach. Pierwsze 23 zdjęcia prezentują Sosnowiec a kolejnych 21 pokazuje, jak wyglądała Dąbrowa Górnicza Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE NAC/arc
Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza to miasta z tradycjami. Mają ponad 100 lat, ale codzienne życie toczyło się tutaj dużo wcześniej, zanim oba otrzymały formalnie prawa miejskie. Wyrosły w oparciu o przemysł, handel oraz ciężką pracę mieszkańców. Już na początku minionego wieku była tu dobrze rozwinięta sieć kolejowa, targowiska, zakłady przemysłowe, przędzalnie, huty i kopalnie.

Dąbrowa Górnicza prawa miejskie otrzymała w 1916 roku, ale dzieje tego miasta rozpoczęły się jednak dużo wcześniej, bowiem już w XVIII wieku, opierając się na górnictwie i hutnictwie. Widać to na pocztówkach, które dziś prezentujemy. W naszej galerii zgromadziliśmy pocztówki prezentujące Dąbrowę Górniczą przed II wojną światową.

Widać na nich m.in. Hutę Bankową, hutę cynku Konstanty oraz fabrykę Elektryczność w Ząbkowicach, potem Zakłady Tworzyw Sztucznych „ERG-Ząbkowice” a dziś ERG SA. Ciekawie prezentują się przedwojenne, główne ulice, a więc 3 Maja, Sobieskiego, Królowej Jadwigi.

Nie zabrakło również obiektów sakralnych. To prawdziwa podróż w tamte dawne czasy, kiedy Dąbrowa Górnicza wyglądała zupełnie inaczej. W latach 60. i 70. minionego wieku zmieniła się bowiem całkowicie, co miało związek z budową Huty Katowice. Wraz z tą inwestycją wyburzonych zostało wiele kamienic, domów, całkowicie zmienił się układ drogowy. Widoki pocztówkowe Dąbrowy Górniczej pochodzą ze zbiorów Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.

Na starych pocztówkach prezentujących Sosnowiec zobaczymy natomiast między innymi główne ulice miejskie, w tym Modrzejowską, a także dworzec kolejowy, budynki przemysłowe oraz sakralne. To ciekawa podróż w przeszłość, bowiem wielu obiektów, utrwalonych na kartach pocztowych, dziś już nie ma albo też wyglądają zupełnie inaczej. A zatem zapraszamy do oglądania tego, co ciekawe, unikatowe, ale często znajome.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto