Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polak na wakacjach. Jest o skarpetach do sandałów i reklamówce z Biedry. Znacie te obrazki? Zajrzyjcie do galerii stereotypów

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
Polaka można podobno, wg uszczypliwych stereotypów rozpoznać po... reklamówce w dłoni i skarpetach do sandałów. A wy jak sądzicie?
Polaka można podobno, wg uszczypliwych stereotypów rozpoznać po... reklamówce w dłoni i skarpetach do sandałów. A wy jak sądzicie? bonkol, WFOŚiGW w Gdańsku, demotywatory, kwajk.pl. jeja, kwejk
Skarpety do sandałów, prowiant w reklamówce i pobudka o 5 rano, aby zająć miejscówkę na plaży i okopać się z parawanem. Brzmi znajomo? Dzisiaj przyjrzymy się stereotypom Polaka na wakacjach. Momentami jest to obraz słodko-gorzki. Zajrzyjcie do galerii.

Sezon urlopowy w pełni. Pogoda dopisuje. Tegoroczne wakacje, podobnie jak przed rokiem, upływają pod znakiem szalejącej inflacji. Wielu rodaków na wypoczynek wybiera zagraniczne kurorty, bo jak twierdzą jest taniej niż nad polskim morzem. Bałtyk jednak pozostaje w czołówce wakacyjnego top wśród letnich miejscówek. Decydują o tym nadbałtyckie plaże, które według wielu należą do najpiękniejszych i najczystszych. Przyglądamy się stereotypom związanym z typowym Polakiem na urlopie i plaży. Już wiecie o co chodzi? Tak! Skarpety i reklamówka.

Skarpety i sandały plus prywatny apartament za parawanem

Polacy wyjeżdżają na wakacje. Wśród tego tematu narosło wiele stereotypów. Podobno, jako nacja jesteśmy łatwo rozpoznawalni na plaży czy w letnich kurortach. Kto nie zna widoku słynnych skarpet do sandałów, łapka w górę. Co oprócz najsłynniejszego obrazka Polaka na wakacjach jest znakiem firmowym krajan podczas letniej laby? Tak jest, świetnie się domyślacie - miasteczka parawanów na plażach. Aby upolować najlepszą miejscówkę na żółtym piasku nad Bałtykiem, niektórzy potrafią wstać naprawdę wcześnie. Do tego są tacy, którzy zakładają prawdziwe posiadłości wewnątrz swojej parawanowej enklawy: salon, część wypoczynkowa, bawialnia...

Kanapki domowej roboty, chipsy, batoniki i... zaśmiecone plaże

W obliczu szalejącej drożyzny i rosnącej inflacji wiele osób musi oszczędzać w trakcie letniego wypoczynku. Przy tym temacie wyrósł nowy stereotyp Polaka na wakacjach. Wszechobecne kanapki i "warszawskie" słoiki.

-Już pierwszego dnia pobytu nad morzem zorientowaliśmy się, że jeśli będziemy żywić się w barach czy restauracjach, wydamy wszystkie oszczędności - pisze na forum jedna z internautek. -Postawiliśmy na proste produkty. Robię kanapki, na plażę zabieramy też chipsy, batoniki. Napoje kupujemy w sklepie po drodze - dodaje.

Wśród komentujących jej wpis pojawiają się takie, które krytykują sposób spędzania letniego wypoczynku. Niektórzy hejtują, pisząc, że jeśli kogoś nie stać na wakacje, nie powinien z nich korzystać. Są też osoby, które z rozrzewnieniem wspominają dawne czasy i przekazują, że kiedyś normą było zabieranie własnego prowiantu na plażę.

- Kiedyś tylko szło się z kanapkami. Wszyscy wcinali i nie było takiej dziwnej nagonki. Ogóreczki małosolne, jajo na twardo, picie i lody bambino na patyku. Wszyscy byli zadowoleni. A teraz nauczyli się tylko knajpy i wyżera - krytykuje współczesny sposób na urlop pani Beata z Sosnowca.

- W 90 proc. brud, żarcie z mikrofali, kible brudne, pogoda wredna, drogo. Tylko plaże piękne nad Bałtykiem. Najlepiej zabierzcie ze sobą całą kuchnię i gotujcie sami albo kupujcie taniznę i bylejakość na miejscu, Zawsze też można zabrać ze sobą słoiki, spać można pod chmurką i będzie urlop że hej - pojawiają się też takie głosy krytyki.

W stosunku do tego, czy kanapka na plaży jest obciachem, zdania są podzielone. Niektórzy wstydzą się tego stereotypu. Na jego kanwie wyrósł jednak inny problem - śmieci pozostawione na miejscu plażowania. Po kanapkach zostają opakowania, foliówki, po napojach szklane i plastikowe butelki. Niestety kultura niektórych osób pozostawia w tym zakresie wiele do życzenia. Z tą przywarą warto walczyć. Na ten problem już w ubiegłym, 2022 roku zwrócił uwagę Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. W ramach kampanii społecznej "ekoTurysta". powstał specjalny spot zatytułowany przewrotnie "Prawdziwy Janusz na polskiej plaży". Na nagraniu widzimy stereotypowego Polaka na wakacjach. Celem kampanii nie było wyśmianie niektórych polskich przywar, a zwrócenie uwagi na problem zaśmiecania nadmorskich plaż, polskich jezior i lasów.

Reklamówka w dłoni i szpilki na szlaku

Z rodzimych kierunków, po Bałtyku najchętniej wybieramy oczywiście mazurskie jeziora oraz Podhale i Bieszczady. Zagraniczne wypady to Bułgaria, ale też wciąż Chorwacja i Egipt. Wielu stawia na bardziej ekstremalne spędzanie wakacji, np. Safari w Afryce czy Tanzanię Jednak re podróże nie są na przeciętną kieszeń. Przy falach morskich, na żaglach czy na górskich szlakach, Polaka można podobno, wg uszczypliwych stereotypów rozpoznać po... reklamówce w dłoni i szpilkach na nogach pań podczas wędrówek, także tych górskich. Na szczęście jako nacja mamy wiele dystansu do siebie. W sieci powstaje bardzo wiele parodii na temat polskich turystów na wczasach. Poniżej kolejny z nich.

A Wy co sądzicie o stereotypie Polaka na wakacjach? Podzielcie się tym w komentarzach. W materiale oprócz spotu WFOŚiGW w Gdańsku, wykorzystaliśmy filmy stworzone przez internautów, autorstwa bonkol oraz NewDc. W galerii top przywar Polaka na plaży i w górach. Zajrzyjcie w wolnym czasie, siedząc na plaży za parawanem :)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto