Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Byczynianki mają 30 lat. Zespół z Jaworzna nadal w dobrej formie

Anna Zielonka
To już 30 lat od czasu, gdy na ludową scenę powrócił Zespół Pieśni Regionalnej Byczynianki. Jak mówią same członkinie grupy, odrodziła się ona w 1983 roku. Wcześniej istniała nieformalnie. Warto wspomnieć, że Koło Gospodyń Wiejskich w ramach którego istnieje grupa, powstało w 1932 roku. Zespół z Jaworzna nadal w dobrej formie.

Byczynianki mają 30 lat. Zespół z Jaworzna nadal w dobrej formie:

- Uwielbiamy śpiewać, dlatego każda z nas należy do zespołu od lat. Mamy próby co tydzień. Szkoli nas Dariusz Fec. Jesteśmy pilnymi uczennicami - podkreśla Danuta Dubiel.

W grupie jest 14 śpiewaczek. Wszystkie mają piękne głosy, dlatego gdy zaśpiewają chórem, wykonywane przez nich piosenki robią prawdziwe wrażenie. Jak to się mówi, w grupie siła.

Przerwa w śpiewaniu

Zanim, wiele lat po wojnie, doszło do oficjalnego odrodzenia zespołu, tuż po ustaniu hitlerowskiej okupacji, w 1946 roku, stworzono na nowo Koło Gospodyń Wiejskich.

Obecne członkinie KGW i zespołu Byczynianki wspominają, że od początku koło było dobrze zorganizowane, a wszystkie panie do niego należące wykazywały się aktywnością.

Brały udział w kursach gotowania, szycia, haftowania, dziewiarstwa, koronkarstwa, szycia kołder, przetwórstwa owoców i warzyw. Oprócz tego oczywiście... śpiewały. Nie przepuściły żadnej ważniejszej imprezy kulturalnej, na której prezentowały swoje talenty wokalne.

Ich śpiew ucichł jednak pod koniec lat 70. Ta sytuacja miała miejsce w stanie wojennym i "Solidarności". Śpiewanie utrudniał też przeciągający się remont świetlicy w Byczynie. Dopiero lata 80. okazały się dla pań łaskawsze.

Remont świetlicy, która dziś nosi nazwę Klubu "Niko", zakończył się w 1982 roku. Dlatego byczyńskie śpiewaczki mogły wrócić do prób i na scenę. Oficjalne otwarcie świetlicy odbyło się z okazji Barbórki 4 grudnia 1982 roku. Właśnie wtedy założono zespół.

Jego przewodniczącą została i jest nią do dziś Józefa Kotyla. Inauguracja zespołu miała miejsce 3 marca 1983 roku Z początku grupa nie nazywała się jednak Byczyniankami, a Kazkowymi Dziołchami od imienia instruktora i akordeonisty Kazimierza Gąsiora. Dopiero później zmieniła nazwę na obecną.

Na ludowo i kolorowo

Panie ubierają się w krakowskie stroje. Śpiewają piosenki ludowe, folklorystyczne i biesiadne. Niektóre piosenki są ich autorstwa, inne to znane pieśni ludowe i przyśpiewki.

Do zespołu należą dziś, oprócz wspomnianych Józefy Kotyli i Danuty Dubiel, Władysława Kwiecień, Janina Lidwin, Władysława Przebindowska, Stefania Kopyć, Józefa Wilczek, Elżbieta Onak, Maria Filipek, Rozalia Nowak, Maria Dzierwa, Grażyna Czesak, Janina Podkulska i Janina Radko.

Przyjaźnią się ze sobą, spotykają na próbach, radzą się nawzajem w różnych sprawach, wybierają się na wycieczki rowerowe i grille. Są pełne życia i swoją radością zarażają wszystkich dookoła. Warto wspomnieć, że Józefa Kotyla otrzymała w tym roku nagrodę Złotego Kółkowicza za ponad 30 lat swojej pracy na rzecz zespołu.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto