Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zimowe ptakoliczenie tych, co u nas zostają

Redakcja
Zimowe ptakoliczenie (dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach) jest coroczną akcją wzorowaną na brytyjskim „Big Garden Birdwatch”. Odbywa się, podobnie jak jego brytyjski odpowiednik, zawsze w ostatni weekend stycznia. I odbyło się także w tym roku - w Bielsku-Białej w minioną sobotę. Liczenie zorganizowała Fundacja Ekologiczna „Arka”, przyłączając się do inicjatywy Towarzystwa Miłośników Jaworza pt. „Budowa nowych miejsc lęgowych oraz monitoring ptaków, a także owadów i nietoperzy w Zabytkowym Parku Zdrojowym w Jaworzu”. Zbiórkę wyznaczono przed budynkiem „Pod Goruszką”. Wyposażeni w lornetki ornitolodzy-amatorzy „namierzali” i obserwowali ptaki przez około 3 godziny.

Wróble zna każdy, ptaki drapieżne budzą emocje...
Zimowe ptakoliczenie to już nie pierwsza wyprawa w „ptasie tereny”. Późną jesienią ubiegłego roku, w ramach Europejskich Dni Ptaków, odbył się spacer ornitologiczny po enklawie „Goruszka” i częściowo w centrum Jaworza. Uczestnicy (było 14 osób) zapoznali się z podstawowym sprzętem do obserwacji ptaków, a także literaturą służącą do ich rozpoznawania. Mimo że były to godziny popołudniowe, nie najlepsze do obserwacji, udało się „naliczyć” 17 gatunków, a dzień wcześniej w godzinach porannych jeszcze 4 kolejne. Spośród obserwowanych ptaków, zwykle najwięcej emocji budzą te drapieżne. Wówczas były to przelatujące trzy myszołowy i polująca para pustułek, którym uczestnicy mogli się przyjrzeć przez lunetę. Wyniki ptakoliczenia 2016 są na razie opracowywane i zostaną przesłane do bazy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Po co komu to liczenie?
To oczywiste, że wyniki nie powiedzą dokładnie, ile ptaków żyje zimą w Polsce, ale dzięki zbieranym co roku danym - można śledzić potencjalne zmiany i sprawdzać, czy pokrywają się one z wynikami ściśle naukowych opracowań profesjonalnych ornitologów. Dzięki wynikom dostarczanym przez uczestniczących w akcji wolontariuszy można też tworzyć zestawienia najliczniej spotykanych zimą w parkach i ogrodach ptaków. Możliwe jest również zauważanie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Np. w 2007 roku kwiczoł znalazł się na pierwszym miejscu w kraju, jeśli chodzi o liczebność, a rok wcześniej zajmował pozycję 15. Dzięki ponad dwóm tysiącom wolontariuszy wiadomo, że wówczas przyleciało do Polski bardzo dużo kwiczołów (w niektórych miejscach widywano stada liczące kilka-set, a nawet ponad tysiąc osobników).

Budki i „podglądanie” nocą
Ptakoliczenie to akcja jedno- albo dwudniowa. Ale nie dla fundacji „Arka”. W najbliższym czasie, w ramach programu „Działaj w Zielone” zostaną wywieszone budki lęgowe dla ptaków, a w dalszej kolejności dla owadów i nietoperzy, zaś wspomniany spacer był jedynie inauguracją badań faunistycznych na terenie parku, które będą prowadzone wiosną 2016 roku. - Zapraszamy do udziału w nich wszystkich chętnych. Będzie okazja do poznania poszczególnych gatunków ptaków, chociaż nie tylko, a także nauki ich rozpoznawania po głosach - mówią ornitolodzy współpracujący z fundacją. Będzie można również poznawać owady (podczas warsztatów tematycznych) oraz nietoperze (podczas tzw. kontroli zmierzchowo-nocnych). Terminy kontroli będą ogłaszane w gablocie w centrum Jaworza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto