Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagłębie: Fontanny służą do oglądania, nie kąpania się. Picie wody z fontanny grozi zatruciem?

Anna Zielonka, Katarzyna Kapusta
Sosnowiec. Fontanna przy placu Ćwierka
Sosnowiec. Fontanna przy placu Ćwierka Anna Zielonka
Sanepid ostrzega: nie kąpcie się w fontannach. Ryzykujecie zdrowiem. A fontann w Zagłębiu nie brakuje

Choć ładnie wyglądają, dają miły chłodek wokół, to jednak kąpanie się w fontannach lub choćby moczenie w nich rąk jest bardzo ryzykowne. Inspektorzy sanepidu, choć nie mają obowiązku badać wody z fontann, ostrzegają, by trzymać się od nich z daleka, bo to zwykle siedliska bardzo niebezpiecznych bakterii. A przy tym mogą być skażone. W Zagłębiu tymczasem fontann nie brakuje.

W Sosnowcu dwie z trzech fontann, które tu znajdziemy, a więc ta na placu im. Konstantego Ćwierka i ta przy Egzotarium na Starym Sosnowcu, są opatrzone tabliczkami z informacją o zakazie picia wody. Nie ma tam jednak słowa o zakazie kąpieli. Woda w tych fontannach jest bowiem na bieżąco czyszczona za pomocą specjalnych hiszpańskich tabletek, które ją odkażają, oczyszczają ją z bakterii i glonów.

- W fontannie na pl. Ćwierka jest pełna automatyka, która dozuje ilość specyfiku do oczyszczania, w zależności od np. kwasowości wody. Z kolei w fontannie przy Egzotarium tabletki są dozowane ręcznie - mówi Jerzy Kossakowski z Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych, który opiekuje się fontannami.

Ale sosnowiczanie: uważajcie! Na placu Stulecia też jest fontanna, ale Miejski Zakład Zasobów Lokalowych, który administruje obiektem, nie stosuje tam żadnych środków do oczyszczania wody.

W Będzinie obowiązuje zakaz kąpieli w fontannach. Są tam dwie fontanny - na ul. Małachowskiego oraz przy placu Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, nieopodal dworca PKP. Obie 27 lipca przeszły odbiór techniczny i od tamtej pory systematycznie są czyszczone. Podobnie wygląda sytuacja w Dąbrowie Górniczej. Tu również fontanny są czyszczone środkami chemicznymi i nie wolno z nich korzystać. W Jaworznie fontanna jest bardzo okazała. Woda w niej jest świeża, bo pochodzi z wodociągu.

Same bakterie

Jak ostrzega Beata Kempa z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, woda w fontannach może być mocno zanieczyszczona. Z reguły kąpią się w niej gołębie, wchodzą psy itd. Do najczęściej spotykanych tam drobnoustrojów możemy zaliczyć bakterie kałowe, gronkowca, pałeczki salmonelli. Do wody dostają się z powietrza, deszczu, za pośrednictwem ptactwa i innych zwierząt, które kąpią się w wodzie fontanny. Bakterie te namnażają się pod wpływem ciepła, np. podczas upałów. W wodzie są też różnego rodzaju glony, śmieci.

Kontakt z wodą z fontanny może doprowadzić do różnych schorzeń. Pod wpływem kontaktów z wodą mogą bowiem pojawić się różne choroby skórne, jak wysypki, alergie, grzybica. Z kolei, jeśli napijemy się wody, możemy doprowadzić do schorzeń jelit, żołądka i całego przewodu pokarmowego. Uważajmy na dzieci, aby przy zabawie nie napiły się wody z fontanny! ZIELA

Najsłynniejsze fontanny świata

Fontanny to nie tylko miejsca, w których można się ochłodzić w upalne dni, to często prawdziwe symbole miast. Fontanna di Trevi w Rzymie to wizytówka tego miasta. Ma 20 m szerokości oraz 26 m wysokości. Jej budowę ukończono w 1776 r. Legenda związana z fontanną mówi, że jeśli wrzucisz jedną monetę, wrócisz do Rzymu, dwie - przytrafi Ci się romans, a trzy - w najbliższym czasie weźmiesz ślub.

Śpiewająca i tańcząca fontanna to symbol Barcelony. Magiczne fontanny powstały w ramach przygotowań do Wystawy Światowej w Barcelonie w 1929 r. Przy budowie fontanny projektu Carlesa Bugasa pracowało 3000 ludzi. Basen fontanny ma średnicę 50 metrów i mieści ponad 3 mln litrów wody. Składa się na nią ponad 3,5 tys. dyszy wyrzucających wodę oraz prawie 5 tys. kolorowych lamp. Po zmroku kilka razy w tygodniu można podziwiać niezwykły spektakl wody, światła i dźwięku.

Będąc w Brukseli nie sposób ominąć słynnego Manneken Pis, czyli fontanny w kształcie sikającego chłopca. KK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto