Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaćmienie Słońca 20 marca 2015. Wyślij zdjęcia KONKURS

zal.
Zaćmienie Słońca 20 marca 2015. Wyślij zdjęcia KONKURS. 20 marca, po raz pierwszy od czterech lat mogliśmy oglądać na terenie Polski zaćmienie Słońca!

Zaćmienie Słońca 20 marca 2015. Wyślij zdjęcia KONKURS

Zaćmienie Słońca obserwujemy wówczas, gdy Księżyc całkowicie lub częściowo przesłania Słońce.

20 marca miało miejsce zaćmienie Słońca. Całkowite zaćmienie można oglądać na północnym Atlantyku, Wyspach Owczych oraz Svalbardzie. W Polsce będzie to tylko częściowe, ale i tak warto!

Zobacz najciekawsze zdjęcia zaćmienia! [WYNIKI KONKURSU]

Zaćmienie rozpoczęło się o godz. 9.47, a faza maksymalnego zakrycia Słońca w 66,14 procentach nastąpiła o 10.56. Zaćmienie zakończyło się o godz. 12:07.

Obserwacje się powiodły pod warunkiem, że niebo mieliście pogodne. Główni aktorzy widowiska potrzebują czystego tła i żadnej kurtyny z chmur.

Marek Szczepański z Planetarium Śląskiego mówi nam, że zaćmienie Słońca i zaćmienie księżyca występują parami, a odstęp czasowy między tymi zjawiskami wynosi dwa tygodnie przed lub po zaćmieniu Słońca. Przed czy po? Wszystko zależy od fazy, w jakiej znajduje się Księżyc. I tak stanie się już niedługo, bo 4 kwietnia ok. godz. 12 w południe nastąpi częściowo przysłonięcie tarczy księżyca. –Jednak to zaćmienie nie będzie u nas widoczne – dodaje pracownik planetarium.

W tym roku zaćmienie Słońca nastąpi jeszcze 13 września, ale praktycznie nie będzie widoczne w Polsce. Natomiast do całkowitego zaćmienie Słońca, które będzie można oglądać w naszym kraju dojdzie dopiero za… 120 lat. Dokładnie 7 października 2135 roku.

Zaćmienie Słońca 20 marca 2015. KONKURS
Jak bezpiecznie oglądać zaćmienie Słońca?

Patrzenie na Słońce gołym okiem przez dłuższy czas grozi poważnymi konsekwencjami dla naszych oczu. Jeszcze szybciej możemy mieć problemy, jeśli spróbujemy oglądać Słońce za pomocą jakiegokolwiek przyrządu optycznego - nie wolno tego robić, bo uszkodzimy lub stracimy wzrok.

Do oglądania częściowego zaćmienia Słońca można użyć dedykowanych do tego akcesoriów. Niedrogim rozwiązaniem może być zakup specjalnych okularków wyposażonych w folię ochronną Baader Planetarium ND 5.0, która jest przeznaczona do wizualnej obserwacji Słońca. W ofercie są również nieco droższe opcje, jak np. niewielka lunetka o powiększeniu 10-krotnym. Na rynku dostępne są też specjalne teleskopy słoneczne, ale to już zdecydowanie większy wydatek.

Jeśli dysponujemy własnym teleskopem lub lornetką, możemy się pokusić o samodzielne zrobienie osłon na obiektywy wykonanych z folii Baader Planetarium ND 5.0. To jednak opcja dla doświadczonych obserwatorów.

Zaćmienie Słońca 20 marca 2015. KONKURS
A kiedy całkowite?

20 marca mieliśmy w Polsce do czynienia z zaćmieniem częściowym, a kiedy zobaczymy u nas całkowite zaćmienie Słońca?

Ani my, ani niestety nasze wnuki nie będą mieć takiej okazji, ponieważ zjawisko całkowitego zaćmienia Słońca na terenie Polski widoczne będzie dopiero 7 października 2135 roku. Wcześniej, bo w 2075 r., 13 lipca będzie można oglądać zaćmienie obrączkowe. Dochodzi do niego wówczas, gdy między Ziemią i Słońcem Księżyc ustawia się w taki sposób, że wokół jego ciemnej tarczy widzimy świecącą słoneczną obwódkę.

KONKURS

Czekamy na Wasze zdjęcia z zaćmienia! Najciekawszą fotografię redakcyjne jury nagrodzi książkami - "Sztuka czarno-białej fotografii. Od inspiracji do obrazu" [wyd. Helion], "Aktywnie po Polsce. Przewodnik dla ludzi pełnych energii" [Bezdroża], oraz koszulką z logo serwisu NaszeMiasto.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto