(© pkm jaworzno)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Koniec z usprawiedliwieniami że brak biletu w ręce podczas kontroli, to wina kierowcy który długo je drukuje. W autobusach PKM Jaworzno zainstalowano bowiem biletomaty. I to nie byle jakie.

Za bilety pasażerowie mogą zapłacić nie tylko gotówką (bez monet 1,2,5 gr). W razie gdy wrzucone monety nie są zgodne z nominałem biletu, otrzymają resztę. Możliwa jest też opłatą kartą bankomatową typu pay pass, czyli zbliżeniową (którą można płacić bez wpisywania numeru PIN).

Jaworzno na Facebooku. Koniecznie dołącz do nas i bądź na bieżąco z tym co dzieje się w mieście!

Automaty biletowe komunikacji miejskiej w autobusach to nowość w całym województwie śląskim. Najbliżej naszego regionu podobne urządzenia funkcjonują w Krakowie. I co ważne, są one mniej nowoczesne niż te w PKM Jaworzno. Ale uczciwie trzeba powiedzieć, ze podobny typ biletomatów to od dawna standard m.in. w Łodzi, Warszawie i Wrocławiu.

- Dzięki biletomatom skończą się dłgie kolejki pasażerów do kierowcy - mówi Sebastian Kuś z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.
- A po bilety stoją zazwyczaj ci, którzy nie maja Jaworznickiej Karty Miejskiej, czyli naszego elektronicznego biletu. Do tej pory kierowca drukował paragony z kasy fiskalnej, bo tradycyjne bilety znane z KZK GOP zostały zlikwidowane u nas już kilka lat temu - dodaje.

Kolejki, przede wszystkim na trasach międzymiastowych są zazwyczaj długie. A to opóźnia odjazd autobusu z przystanku i powoduje opóźnienia w kursach. Dlatego w autobusach wyposażonych w automaty biletowe kierowca już nie będzie sprzedawał biletów z kasy fiskalnej.

- Bilety kupowane w automacie, mają zaoszczędzić cenny czas zarówno jemu, jak i pasażerom - podkreśla Kuś. Automaty zaczną działać od 4 sierpnia. Teraz trwa ich testowanie. W pierwszej kolejności trafiły do 15-metrowych unijnych MAN-ów i są zainstalowane w samym środku pojazdów.

Obsługa urządzenia jest prosta. Rodzaj biletu należy po prostu wybrać na specjalnym dotykowym ekranie, a następnie wrzucić odpowiednią kwotę pieniędzy. Zresztą na biletoma-cie wszystko jest jasno opisane. Instrukcja obsługi pojawi się też na internetowych stronach PKM Jaworzno. Co ważne, w automacie pasażerowie będą mogli doładować też kartę miejską kwotami 5, 10 do 45 lub 50 złotych.

Elektroniczne bilety mają zostać wprowadzone również w KZK GOP w marcu przyszłego roku. Będą to tzw. Śląskie Karty Usług Publicznych, o automatach na razie cisza. ZIELA


*Marsz Autonomii 2012 ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
*Wielki koncert Guns N'Roses w Rybniku ZOBACZ ZDJĘCIA, WIDEO
Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Komentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

dziwak (gość)

Bilet autobusowy po niemiecku to: Busfahrschein. Funkcjonuje też wersja angielskojęzyczna drodzy forumowicze.

dziwak z Jaworzna (gość)

To nawet za komuny nie było napisów cyrylicą (radziecki, ruski, rosyjski - jak kto woli)... A może lepiej po chińsku... Albo przynajmniej po niemiecku