Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Sztuk w Jaworznie. Zabookowani w sztuce WYWIAD

Anna Zielonka
Teatr Sztuk w Jaworznie rozpoczyna ciekawy projekt "ZaBOOKowani w sztuce" w ramach Akademii Orange. Akcja potrwa pół roku i dotyczy nowoczesnej edukacji kulturalnej. Jak tłumaczą pomysłodawcy, w oparciu o wybrane legendy z rejonów woj. śląskiego i małopolskiego zostaną nagrane audiobooki. W projekcie bierze udział młodzież. Efekty będą przedstawione w 11 miejscowościach.

Teatr Sztuk w Jaworznie. Zabookowani w sztuce:

Najpierw rozpoczęły się "Opowieści zabookowane", a teraz trwa projekt "Zabookowani w sztuce". Młodzież z Jaworzna i innych miast województw śląskiego i małopolskiego bierze udział w projekcie zorganizowanym przez jaworznicki Teatr Sztuk w ramach Akademii Orange.

Do tej pory mieszkańcy regionu odszukiwali autentyczne lokalne legendy dotyczące danej miejscowości i nadesłali je do TS. Najlepsze opowieści wygrały konkurs i znalazły się na specjalnym audiobooku Legendy czytali Paweł Sowa, Dominik Socha i Dariusz Wiktorowicz.

Kolejne opowieści też będą podobnie wydane. Powstaną też tzw. artbooki, czyli przestrzenne książki artystyczne. Dodatkowo w oparciu o wybrane teksty legend młodzież również czyta i pracuje nad swoją wymową. A szkolą ją profesjonaliści, jak choćby znani aktorzy jak wspomniany już Dariusz Wiktorowicz czy Beata Kowalska (znana z serialu "Ranczo" (w Jaworznie aktorka pojawi się ponownie 4 marca).

Które legendy okazały się najciekawsze? Na audiobooku znalazły się "reprezentantki" wszystkich regionów: śląskiego, zagłębiowskiego i małopolskiego. Są więc legendy z Jaworzna, Mysłowic i Będzina, a dokładniej mysłowicka opowieść, przysłana przez Pawła Piętkę, pt. "W Karczmie u Tężycy", nadesłana przez Krystynę Wolan będzińska legenda "O Bendzie" i jaworznicka opowieść znaleziona przez Marcina Figurę -"O Jaworznickiej Madonnie". Znacie te legendy? Nie?! To musicie je poznać. Audiobooki zdobędziecie w jaworznickim Teatrze Sztuk (rozdanie nagród odbędzie się 6 marca).

Przyznano też wyróżnienia. Otrzymali je Radosław Smolik za "Opowieści naocznego świadka" z Jaworzna, Bartosz Baranowicz za legendę "Utopiec. Wiedźmy jednak istnieją" z Mysłowic i Magdalena Grzymek za "Bardzo stare wspomnienia" z Jaworzna.

Były też wyróżnienia szczególne: dla Moniki Dzierwy i Justyny Chudy za "Legendę o Śrybniku" z Jaworzna, dla Gracjana Grzyba za opowieść "O luszowickiej kapliczce" z Luszowice/Chrzanowa, dla Anieli Trojanowskiej za "Historię Gliwic" i dla Michała i Marcina Pawliszyn za "Legendę o Królu Łokietku" z Będzina.

Inicjatorkami akcji są jaworznianki - Barbara Wójcik-Wiktorowicz, artystka multimedialna i pedagog w dziedzinie sztuki wizualnej, i Katarzyna Pokuta, kulturoznawca, które już rok temu, też w ramach Akademii Orange, prowadziły projekt "Otwarte klatki", a jeszcze wcześniej pani Barbara zorganizowała akcję pt. "Oswoić muzeum".

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto