Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnice II wojny światowej. To warto wiedzieć. Dariusz Rekosz poleca

Dariusz Rekosz
Dzisiaj zachęcam do tego, by zagłębić się w treść "Spowiedzi Ewy Braun" Anny Lerke (wydawnictwo Bellona 2018 r.). To pozycja, która zainteresuje nie tylko zwolenników literatury sięgającej do historii.

Nigdy bym nie przypuszczał, że będę trzymał w rękach książkę, napisaną przez osobistą służącą Ewy Hitler. Tak. Nie Ewy Braun, tylko Ewy Hitler, bo przecież ta piękna (jak na ówczesne realia) kobieta na kilka ostatnich godzin swojego życia stała się żoną największego zbrodniarza w dziejach świata – Adolfa Hitlera. Anna Lerke – autorka rekomendowanej pozycji – dokonała rzeczy niesamowitej. Z niewyobrażalną pieczołowitością, dokładnością i w oparciu o zebrane materiały, opisała toksyczną miłość urodzonej w 1912 r. Ewy Anny Pauli Braun do starszego od siebie o 23 lata Adolfa Hitlera. Jak przeczytamy na „plecach” książki – jest to „szczera i bolesna opowieść o kobiecie, która cale swoje dorosłe życie spędziła w cieniu potwora.”

Nie wiem, ile razy na świecie zadawano sobie pytanie: „dlaczego tak atrakcyjna i pełna życia dziewczyna zdecydowała się – po pierwsze zostać półoficjalną nałożnicą niezbyt przystojnego dyktatora, a po drugie wytrwać z nim do samego końca?” Końca Trzeciej Rzeszy, końca marzeń o potędze, końca... życia. Co spowodowało, że mówiła: „kochałam cię, gdy wszyscy już odeszli...”? Jak spędzała czas z Adolfem, szczególnie, gdy chodziło o życie seksualne? I w końcu – jak można kochać mordercę tylu milionów ludzi? Na te i na wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w „Spowiedzi...” Przekonacie się, że ich korespondencja przepełniona była szczerymi wyznaniami. Że mimo rozgrywającej się, okrutnej wojny, Ewa znajdywała czas na popołudniową herbatkę ze swoim ukochanym. A przede wszystkim, że chętnie bawiła się z dziećmi dostojników państwowych, którzy odwiedzali Berghof.
Fragment, który wstrząsnął mną najbardziej? Proszę bardzo: „Nagle zdałam sobie sprawę, że Ewa Braun chciałaby mieć dziecko z Hitlerem! Ewa chciała, by mały człowieczek z genami tego mordercy chodził po Ziemi! Z trudem ukryłam gniew i przerażenie, które opanowały mnie w jednej chwili.
– Wyobrażasz sobie biegającą tutaj gromadkę dzieci? To jest idealne miejsce dla dzieci! Miałyby się tutaj najlepiej, wśród gór i lasów! To byłyby najszczęśliwsze dzieci na Ziemi! Kochałabym je bardziej niż moje pieski, choć myślę, że bardziej się już nie da! Ale z pewnością by się dało!

W głowie kłębiło mi się wiele myśli. Czy to było prawdziwe szczęście? Czy rzeczywiście Hitler mógłby być ojcem? Ten wariat?! Przecież on nie ma żadnych uczuć! To chore i obrzydliwe!”

Książkę wydano z największą starannością. Znakomity skład i łamanie. Czytelna czcionka. Wyrazisty podział na rozdziały. Kapitale i unikatowe fotografie. Kilkanaście garści niesamowitych ciekawostek. Cytowania i fragmenty korespondencji. A na deser – schemat bunkra Hitlera, jego osobistego pokoju (w którym popełnił samobójstwo wraz z Ewą) oraz drzewa genealogiczne i inne ryciny. Intrygujące jest także „Kalendarium Ewy Braun”. Dlaczego? O tym już musicie przekonać się osobiście. Gorąco polecam!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto