Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studnia dla Sudanu Jaworzno: jaworznianie zbudują studnię w Sudanie Południowym

Anna Zielonka
Czy Jaworzno będzie miało swoją studnię w Sudanie Południowym i tym samym pomoże mieszkańcom tego kraju, którzy mają utrudniony dostęp do wody pitnej? Jest taka szansa, bowiem właśnie teraz każdy mieszkaniec naszego miasta może przyczynić się do budowy takiej studni. Wielka zbiórka pieniędzy na ten cel trwa do 19 marca. Potrzeba aż 40 tys. złotych.

Akcja, odbywająca się pod hasłem „Jaworznianie dla Sudanu Południowego”, jest realizowana we współpracy z Polską Akcją Humanitarną.

–Wystarczy, że większość mieszkańców wesprze akcję symboliczną kwotą, by pokryć koszty budowy studni, a kilkaset osób z Sudanu Południowego będzie mogło korzystać z czystej wody pitnej –przekonują organizatorzy z Jaworzna.
Pomysłodawcą tej inicjatywy jest jaworznianin i społecznik Mirosław Michaliszyn. Jakiś czas temu skontaktował się w tej sprawie ze wspólnotą Betlejem i różnymi jaworznickimi instytucjami. I sprawa ruszyła.

– Nasza wspólnota stała się miejscem, w którym powstają kropelki, opatrzone hasłem „Jedna kropla ratuje niejedno życie”. Te ceramiczne magnesiki, wykonywane w betlejemskiej pracowni Tagba, sprzedajemy jako cegiełki po 10 i 50 złotych, w zależności od ich wielkości – wyjaśnia ks. Mirosław Tosza.

Trzeba podkreślić, że każda złotówka ze sprzedaży magnesików zostanie przeznaczona na budowę studni. Betlejem nie weźmie za to ani grosza (ani za robociznę, ani za materiały).

Cegiełki można kupić w domu Wspólnoty Betlejem przy ul. Długiej 16 w Dąbrowie Narodowej lub w księgarni-kawiarni Niebo w Mieście, znajdującej się przy rynku w centrum Jaworzna (Rynek Główny 9). Można też wpłacać darowizny na budowę studni (PKO SA 05 1240 1356 1111 0010 4021 0367, Stowarzyszenie „Betlejem”, ul. Długa 16, 43-603 Jaworzno z dopiskiem „Studnia dla Sudanu”).

Odbędzie się też pokaz połączony z kwestą na budowę studni. Spotkanie zaplanowano na 19 marca na godz. 17.00 w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Inwalidów Wojennych 2 na Osiedlu stałym. Odbędą się też akcje edukacyjne w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 i ILiceum Ogólnokształcącym oraz wystawa zdjęć na rynku. Na spotkaniach ma się pojawić Janina Ochojska, założycielka PAH. Finał całej akcji odbędzie się 22 marca z okazji Światowego Dnia Wody (zaplanowano imprezę plenerową z udziałem młodzieży).

Łączniczką między PAH-em a Jaworznem i koordynatorką akcji jest jaworznianka Katarzyna Nieużyła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto