Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawa zanieczyszczeń z Garbarni Szczakowa w prokuraturze. Przedsiębiorstwo szkodzi rzece Kozi Bród

ZIELA
W tym tygodniu zapadła decyzja dotycząca cofnięcia pozwolenia wodno-prawnego na wprowadzanie do potoku ścieków przemysłowych oraz wód opadowych i roztopowych dla Garbarni Szczakowa. Postępowanie w tym zakresie rozpoczął Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Jaworznie w lipcu tego roku. Po uprawomocnieniu decyzji zakład będzie musiał znaleźć inny sposób na pozbywanie się swoich ścieków.

Decyzja jest rezultatem działań jaworznian, którzy niepokoją się niskim stanem wód potoku Kozi Bród i zanieczyszczeniem koryta rzeki. Badania w tym zakresie są prowadzone od kilku miesięcy. Pracuje m.in. hydrogeolog.

- Na przełomie czerwca i lipca Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa też przystąpił do inwentaryzowania wylotów urządzeń kanalizacyjnych służących do wprowadzania do potoku ścieków i wód opadowych oraz prowadził kontrole w zakresie gospodarki wodno-ściekowej w zakładach zlokalizowanych w pobliżu potoku - informuje Joanna Uroczyńska-Mildner z Urzędu Miejskiego w Jaworznie. - Miasto wystąpiło także do Marszałka Województwa Małopolskiego i Starosty Chrzanowskiego o weryfikację wydanych pozwoleń wodno-prawnych na korzystanie z wód potoku Kozi Bród poza granicami Jaworzna - dodaje.

Do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego również mieszkańcy zgłaszali interwencje związane np. z nieprzyjemnych zapachem unoszącym się nad potokiem. Badania części próbek wykazały zanieczyszczenie potoku substancjami szkodliwymi, w tym wyjątkowo niebezpiecznym chromem.

Wyniki sprawdzania Garbarni Szczakowa wykazały zanieczyszczenie wpuszczane do potoku. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Katowicach. WIOŚ skierował ponadto wniosek do prokuratury w sprawie odprowadzanych przez garbarnię ścieków do potoku Kozi Bród. Oprócz UM Jaworzno, również Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Katowicach wniosek do prokuratury w sprawie odprowadzanych przez garbarnię ścieków do potoku Kozi Bród.

- Zarząd Garbarni przystąpił już do wstępnych rozmów z nami w sprawie możliwości skierowania ich oczyszczonych ścieków do naszego systemu kanalizacyjnego - wyjaśnia prezes MPWiK Józef Natonek. - Decyzja czy takie rozwiązanie będzie możliwe zapadnie jednak dopiero wtedy, kiedy dokładne badania i ekspertyzy potwierdzą, że ścieki z zakładu nadają się do wprowadzenia do naszej biologicznej oczyszczalni. do końca listopada, w toku prac konserwacyjnych wykonywanych przez administratora potoku – czyli Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach, zaczopowane zostaną trzy wyloty urządzeń kanalizacyjnych wpadających do potoku, które nie posiadają właścicieli.

- Likwidacja „bezpańskich” wypustów pozwoli na wyeliminowanie nielegalnych zrzutów ścieków do potoku - tłumaczy naczelnik wydziału OŚ. - Zleciliśmy także wykonanie badań Państwowemu Instytutowi Geologicznemu, które mają ustalić przyczynę bardzo niskich stanów wody w Kozim Brodzie oraz jej nagłych zaników. Ekspertyzę powinniśmy otrzymać w grudniu.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto