Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sanktuarium Jaworzno. Parafianie na wspólnym zdjęciu

Anna Zielonka
Sanktuarium Jaworzno: To już drugie już zwycięstwo parafii z Osiedla Stałego w naszym plebiscycie na Najpiękniejszy kościół w Jaworznie. To właśnie Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy ponownie zachwyciło jaworznian. Nic dziwnego, skoro we wnętrzu świątyni znajduje się cudowny obraz Matki Bożej, koronowany przez samego św. Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki do Polski (do koronacji doszło w Sosnowcu w 1999 roku).

Sanktuarium Jaworzno. Parafianie na wspólnym zdjęciu:

Papież powiedział wtedy: "Jaworzno specjalnie czekało, czekało ze swoim obrazem Matki Bożej, aż ich biskup zostanie papieżem, i wtedy go ukoronowali".

Tak powstało sanktuarium, co można uznać za szczyt starań parafian o powstanie kościoła w tamtym miejscu. A starania te były zaciekłe. Bowiem ówczesne władze Polski Ludowej nie były przychylne powstaniu kolejnej świątyni. Osiedle Stałe według założeń, miało być ateistycznym osiedlem.

Walczyli o kościół, mają sanktuarium

Jeszcze przed 1984 rokiem nowo powstałe Osiedle Stałe było placówką duszpasterską przy parafii Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Narodowej (od 1978 roku). Osiedlowa parafia została erygowana 6 stycznia 1984 przez kard. Franciszka Macharskiego, metropolitę krakowskiego. Jednak zanim do tego doszło, mieszkańcy tego miejsca robili, co mogli, by zbudować kościół. Starania trwały od lat 60-tych XX wieku. Ale władze wciąż odmawiały. Ludzie nie poddali się. W 1978 roku na własną rękę przystosowali do nauki religii i odprawiania mszy świętych dwa budynki prywatne, które kupił jeden z księży. Pierwsza msza św. odbyła się w Środę Popielcową, 8 lutego 1978 roku. Została poprzedzona długim, bo 40-godzinnym nabożeństwem. Kaplica zyskała dwóch patronów - bł. Maksymiliana i św. Józefa. Z kolei o. Wincenty Skoczeń, redemptorysta z Krakowa przygotowywał wiernych do nowenny ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Cudowny obraz został wprowadzony 26 kwietnia 1978 roku (dzisiaj znajduje się w bocznej kaplicy sanktuarium). Ten wizerunek to kopia obrazu znajdującego się w kościele św. Alfonsa w Rzymie. Podczas nowenny zjawił się jako pielgrzym kard. Karol Wojtyła. Powiedział do wiernych: "Przybywam zaś przede wszystkim dlatego, ponieważ jestem przekonany, że to wszystko, co się tutaj na waszym osiedlu dokonało, to dzieło, w którym wszyscy uczestniczymy, jest dziełem nieustającej, zaiste, pomocy Matki Chrystusowej" .

Strzegli Najświętszego Sakramentu dzień i noc

Od 6 lutego 1978 roku wierni i księża dzień i noc przez trzy tygodnie pilnowali tego miejsca, , aby nie doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Władze chciały bowiem zlikwidować "nielegalne" miejsce spotkań religijnych. Podjęły nawet inicjatywę zburzenia kaplicy. Wybudowały po zmroku fundament na plansze, które miały zasłonić kaplicę. Wierni zaczęli protestować, a bp Stanisław Smoleński podpowiedział, aby patronką Osiedla Stałego została Matka Boża Nieustającej Pomocy.
Cudowne uzdrowienia fizyczne i duchowe
Zgoda na budowę kościoła została wydana w 1981 r. Budowa trwała do 1997 r. bp Stanisław Smoleński poświęcił dolny kościół 26 października 1986 r., a podczas pasterki w 1997 r. górny kościół poświęcił bp Adam Śmigielski . Takim sposobem Osiedle Stałe, które miało zostać pozbawione Boga, ma teraz sanktuarium, a, jak podkreśla ks. Józef Lenda, proboszcz parafii, dzięki wstawiennictwu Matki Bożej Nieustającej Pomocy miały tu miejsce cuda. Nawet w tym roku, podczas jubileuszu parafii, proboszcz odebrał dla Matki Bożej z rąk jednego z wiernych wotum - kielich, który był darem od cudownie uzdrowionego mężczyzny. Pan Łukasz został wyleczony z raka. O zdrowie modlił się przed obrazem Maryi.
- To nie jest pierwszy taki przypadek - zaznacza ks. Józef Lenda, proboszcz parafii na Osiedlu Stałym. - Jeszcze przed koronacją obrazu przez Jana Pawła II doszło do uzdrowienia dziecka. Po ukoronowaniu zostali uzdrowieni kobieta i mężczyzna. Doszło też do wielu nawróceń. Przychodzili ludzie, nawet z odległych miejscowości, aby móc się u nas wyspowiadać. Pamiętam dwa przypadki, gdy ktoś poczuł w sobie, że musi znaleźć się w Jaworznie, bo jakiś wewnętrzny głos kazał mu to zrobić. Tak było np. z kobietą, która jechała z Wrocławia gdzieś daleko i nagle, niespodziewanie, wysiadła na stacji Jaworzno-Szczakowa. Trafiła do naszego kościoła przed obraz. W trakcie modlitwy poczuła , że koniecznie musi się wyspowiadać. Po wielu latach wrócił też na łono kościoła pewien kierowca ciężarówki. Też znalazł się na Osiedlu Stałym i też poprosił o spowiedź - wspomina kapłan. Cudowny obraz został ukoronowany przez Jana Pawła II 15 lat temu. Na koronację zgodził się cały polski episkopat.
W sanktuarium jest też druga kaplica, w której odbywa się Wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu. Trwa od grudnia 1997 roku, a rozpoczął ją bp Adam Śmigielski, ordynariusz diecezji sosnowieckiej. Jest też miejsce, w którym składane są urny z ziemią z nekropolii, na których leżą polscy piloci. Co roku w sanktuarium odbywa się uroczystość pt. Chwalebne Dzieje Lotnictwa Polskiego, które organizuje Stowarzyszenie Lotników Polski Południowej im. Karola Pniaka. Kolejne spotkanie 21 września.

Teraz parafia z Os. Stałego i parafia z Borów, które zdobyły najwięcej głosów w naszym plebiscycie, wezmą udział w etapie wojewódzkim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto