Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekonstrukcja piersi w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Zabieg na kasę chorych

Anna Zielonka
Frekwencja podczas konferencji dopisała
Frekwencja podczas konferencji dopisała
Amputacja piersi nie musi być wyrokiem, który pozbawia panie kobiecości. A większość kobiet po operacji tak się przecież czuje. Znękane chorobą nowotworową, tracą psychiczne siły, izolują się od innych ludzi, wstydzą się tego, że na klatce piersiowej noszą protezę. Tak być nie musi.

Dlaczego? Bowiem w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie lekarze z oddziału chirurgii ogólnej i endokrynologicznej potrafią zrekonstruować biust i to niekoniecznie zaraz po zabiegu usunięcia poprzedniej piersi lub obu z nich. A to wszystko za darmo, w ramach ubezpieczenia zdrowotnego pacjenta. Za zabieg płaci NFZ.

W ubiegłym tygodniu tę tematykę poruszył personel jaworznickiego szpitala. Przełożona pielęgniarek szpitala Barbara Koleżyńska i oddziałowa oddziału chirurgii ogólnej i endokrynologicznej Joanna Kruk we współpracy z lekarzami i innymi specjalistami zorganizowały specjalną konferencję pt. "Rak piersi - profilaktyka, diagnostyka, leczenie chirurgiczne i rekonstrukcyjne". W spotkaniu wzięło udział ponad 160 pań z całego województwa (lekarki, pielęgniarki z różnych szpitali, amazonki i inne panie).

- Nie spodziewałyśmy się aż takiego odzewu ze strony pań. Frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania - podkreśla Joanna Kruk. Słuchaczki dowiedziały się m.in. jak sprawdzić, czy w piersi pojawił się guzek, jak ważne są badania i zapobieganie rozwojowi choroby. Lekarze wytłumaczyli paniom, na czym polega amputacja piersi i wycinanie samego guzka. Przedstawili też nowoczesne metody ich usuwania i, co najważniejsze, odtworzenia.

- Zależy nam na tym, aby pacjentki mogły cały okres, od wykrycia guzka przez operację aż do rekonstrukcji piersi, pozostawać pod opieką tego samego personelu medycznego - tłumaczy Barbara Koleżyńska. - Ale jeśli wcześniej poddały się operacji w innej lecznicy, nic nie szkodzi. Również one mogą u nas poddać się zabiegowi rekonstrukcji piersi. Oczywiście, o ile występują takie wskazania medyczne - dodaje.

Na czym polega rekonstrukcja piersi w jaworznickim szpitalu? Dokonują jej lekarze chirurdzy. Każda pani-amazonka, która zdecyduje się na zabieg, może zgłosić się np. do poradni specjalistycznej przy szpitalu. Przejdzie szereg badań i , jeśli zostanie zakwalifikowana jako osoba wyleczona, a wyniki badań nie pokażą przeciwwskazań, zostanie poddana zabiegowi.

Polega on na umieszczeniu pod skórą specjalnego ekspandera. Lekarze instalują zbiorniczek, który jest uzupełniany solą fizjologiczną. Gdy rośnie, rozciąga skórę pacjentki. Kiedy pierś osiągnie właściwe rozmiary, ekspander jest zastępowany protezą, którą jest umieszczana w ciele kobiety.
Patronat nad konferencją objęła Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Katowicach.

W miejskim szpitalu można poddać się bezpłatnym badaniom, różnego typu.

Zachęcamy do badania, która sprawdzi, czy nie mamy raka jelita grubego. Badanie polega na wykonywaniu kolonoskopii przesiewowych. Program skierowany jest m.in. do osób w wieku 50-65 lat bez objawów raka jelita grubego. Więcej pod numerem telefonu 32 317 49 30.

Drugą propozycją jest badanie na wykrycie boreliozy. To choroba, która może dolegać człowiekowi po ukąszeniu go przez kleszcza. Badanie zaplanowano na wtorek, 6 listopada, od godz. 7.30 w budynku poradni specjalistycznych przy szpitalu. Może poddać się mu każdy chętny. Liczba pacjentów ograniczona do 200 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto