Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedawnienie mandatu. Kiedy przedawniają się długi?

Michał Wroński
Andrzej Banaś/Polskapresse
W przyszłym tygodniu minie rok, od kiedy KZK GOP podpisał porozumienie z Krajowym Rejestrem Długów. Na jego mocy gapowicze uchylający się od płacenia mandatów mieli trafić na "czarną listę", co mogłoby im utrudnić zaciągnięcie bankowego kredytu czy podpisanie umowy z operatorem telefonii komórkowej. Przedstawiciele Związku liczyli, że sama wiadomość na tyle wystraszy opornych dłużników, że rzucą się do kas płacić swoje mandaty.

Nic podobnego się nie zdarzyło. Co więcej, do dziś żaden z gapowiczów w ogóle nie trafił do rejestru dłużników. Za kilka tygodni ma się to jednak zmienić - tak przynajmniej zapowiada Anna Koteras, rzeczniczka KZK GOP. Aby można uruchomić procedurę wpisu do KRD, suma należności musi przekroczyć 200 złotych. Drugim "warunkiem" jest 3-krotne zignorowanie wezwania i - rzecz jasna - niezapłacenie mandatu w cią-gu 60 dni od daty wskazanej w pierwszym przypomnieniu.

Trzeba pamiętać, że na "czarną listę" mogą trafić osoby, wobec których roszczenia cywilne już się przedawniły. Sądownie nie można od nich wyciągnąć zaległych pieniędzy, ale umieszczając ich dane w KRD, można skutecznie skomplikować im codzienne życie.

Jak uwolnić się od długu?

Warunkiem skorzystania z instytucji przedawnienia, jest brak jakiejkolwiek próby wyegzekwowania długu przez naszego wierzyciela. Innymi słowy, jeśli zalegamy komuś z rachunkiem (lub niezapłaconym mandatem) i ten ktoś przez cały określony szczegółowymi przepisami okres ani razu nie przypomniał nam o konieczności uregulowania tej należności, ani też nie skierował sprawy do sądu (lub innego organu powołanego do rozpoznania spraw czy egzekucji roszczeń) to możemy pomyśleć o ewentualnym przedawnieniu.

Trzeba pamiętać, że przedawnienie nie następuje z urzędu, lecz na wniosek dłużnika. Jeśli zatem wierzyciel po upływie terminu domaga się od nas spłaty jakichś świadczeń, to my musimy wystąpić do sądu o stwierdzenie, że owe roszczenia już się "przeterminowały". Mając w ręku takie orzeczenie, nadal pozostajemy dłużnikami i nasz wierzyciel może apelować do nas o spłatę zadłużenia. Nie może czynić tego jednak w drodze "przymusu prawnego".

Jeśli jednak przekona nas na tyle, byśmy przystali np. na spłatę zobowiązania w mniejszych ratach, to... wracamy do punktu wyjścia, bo wtedy sami przyznajemy, że dług wcale nie jest przedawniony. W przypadku, gdy spłaciliśmy roszczenie, a później odkryliśmy, że uczyniliśmy to, gdy było już przedawnione, nie możemy się domagać zwrotu pieniędzy, powołując się na tę okoliczność.

Sprawdź, kiedy przedawnią się Twoje długi i jak długo możesz żądać swoich pieniędzy

Mandaty od policji
Ich egzekwowaniem zajmują się urzędnicy wojewody. Mogą nas z tego tytułu ścigać przez 3 lata od dnia wymagalności mandatu.

Mandat za jazdę na gapę
Na jego wyegzekwowanie przewoźnicy mają rok (licząc od dnia, w którym ów mandat ma zostać zapłacony).

Rachunek za telefon
Przedawnia się po 3 latach od dnia, gdy powinien zostać zapłacony.

Abonament RTV
Przedawnia się po 3 latach od dnia, kiedy powinien zostać zapłacony.

Kredyt bankowy
Przedawnia się po 3 latach (dotyczy osoby fizycznej) od momentu, kiedy powinien zostać spłacony.

Alimenty
Przedawniają się po 3 latach od dnia, w którym powinny zostać wpłacone.

Zobowiązania okresowe (czynsz, rachunki za gaz, prąd)
Przedawniają się po 3 latach od dnia, gdy powinny zostać zapłacone.

Długi spadkowe
Przedawniają się po 10 latach od daty ich powstania.

Zobowiązania podatkowe
Urząd Skarbowy może dochodzić swoich roszczeń przez 5 lat od końca roku podatkowego, w którym powstało zobowiązanie (czyli za błędnie rozliczony podatek za rok 2011 możemy odpowiadać do 31 grudnia 2017 roku).

Składki na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych
Uregulowania niezapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne lub społeczne ZUS może domagać się przez 5 lat (regulacja ta działa jednak dopiero od stycznia, co oznacza, że nie dotyczy składek wcześniejszych niż te z grudnia 2011 r.).

Wynagrodzenie za pracę, odprawa z tytułu zwolnień grupowych i ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop
Prawo do tych świadczeń przedawnia się po 3 latach. W przypadku wynagrodzenia za pracę termin ten liczy się od daty, kiedy powinniśmy otrzymać wypłatę - w dwóch pozostałych przypadkach owe 3 lata liczymy od daty ustania stosunku pracy.


*TOP 10 NAJZABAWNIEJSZYCH ŚLĄSKICH SŁÓW
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto