Protest nauczycieli 2018. Podobnie jak wcześniej policjanci, przechodzą na L4. Żądają wyższych zarobków

Protest nauczycieli 2018. W poniedziałek 17 grudnia rozpoczęła się ogólnopolska akcja protestacyjna nauczycieli, którzy żądają wyższych zarobków. Idąc śladem policjantów, postanowili masowo przechodzić na zwolnienia lekarskie - także w niektórych szkołach w woj. śląskim.
 Andrzej Banas

Protest nauczycieli 2018. Podobnie jak wcześniej policjanci, przechodzą na L4. Żądają wyższych zarobków

Mamy dwie osoby na L4 - mówi Zygmunt Marczuk, dyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Tychach. Zwolnienia lekarskie wzięli też nauczyciele w Szkole Podstawowej nr 14 w Tychach. - Kilka osób jest na L4, ale nie powoduje to problemów z ciągłością zajęć lekcyjnych w szkole - słyszymy z kolei w Szkole Podstawowej nr 6 w Zawierciu.

Dzisiaj, 17 grudnia, w szkołach w całej Polsce rozpoczęła się akcja protestacyjna nauczycieli, którzy domagają się zwiększenia zarobków o 1 tys. zł. Na grupach nauczycieli w mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia dzienników elektronicznych z poszczególnych szkół, które na szybko zmieniają plany zajęć lub odwołują niektóre lekcje ze względu na brak wystarczającej liczby pedagogów. Tak jest m.in. w Warszawie, Międzyrzeczu, Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu, ale również w niektórych szkołach w województwie śląskim.

Strajk przyjął formę tego organizowanego ostatnio przez policjantów - nauczyciele przechodzą na zwolnienia lekarskie, by dać jasny sygnał, że mają dość ignorowania ich postulatów. Od akcji odcina się jednak Związek Nauczycielstwa Polskiego.

- Nie monitorujemy tej akcji, ani nie zbieramy o niej informacji. To nie nasza inicjatywa - mówi Grażyna Hołyś-Warmuz z okręgu śląskiego ZNP. W podobnym tonie wypowiada się Lesław Ordon, przewodniczący Regionalnego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ Solidarność w Katowicach. - To oddolne działania samych nauczycieli - podkreśla i dodaje: - Nasze ostatnie postulaty przyniosły skutek i minister edukacji Anna Zalewska postanowiła wycofać się z części zmian w pracy nauczycieli.

Chodzi o list Zalewskiej, jaki kilka dni temu pojawił się na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej. - Zmienimy przepisy o ocenie pracy nauczyciela, dodatku za wyróżniającą pracę i wzmocnimy finansowanie dodatkowych zajęć dla uczniów - zadeklarowano.

Działania zmierzające do zmiany przepisów w Karcie Nauczyciela mają rozpocząć się w styczniu 2019 roku. Nie zmienia się jednak jedno: wysokość zarobków nauczycieli i kwota podwyżek, jaką zaproponowano (wzrost o 5 proc. od 2019 r. - przypis red.). - Ta kwota jest dla nas wciąż niewystarczająca - mówi Ordon.

Już teraz akcja protestacyjna nauczycieli związana z przechodzeniem na L4 powoduje chaos w niektórych placówkach, a może być jeszcze gorzej. Solidarność zapowiada, że dziś opublikuje wyniki ankiety przeprowadzonej niedawno w szkołach. Pytano wówczas nauczycieli, jakiego rodzaju strajk najchętniej by podjęli. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że największym zainteresowaniem cieszyła się opcja strajku tuż przed ważnymi szkolnymi wydarzeniami, tj. przed maturami i innymi egzaminami.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

B. Wojsa

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

17.01.2019, 19:59

Moja siostra pracuje w przedszkolu jest woźną oddziałową zarabia około 1800 a 1900 zależy od premii jaką da jej dyrektor 20 % 35% a nawet 45% . Nauczyciele maja zarobek ponad 2000 a ich premie i dodatki są o wiele większe. Nie wierze że zarabiają 1700zł bo jeśli tak to proszęrzątać jak odziałowa lub wożna w szkołach

19.12.2018, 16:49

Piękny przykład dają młodzieży, przechodząc na lewe L4. "Szkołą óczy", jak mawiał klasyk. Uczy oszustwa i cwaniactwa. Przykład idzie z góry, nie ma się co potem dziwić, że uczniowie podrabiają sobie zwolnienia.

19.12.2018, 16:37

zapraszamy na https://nexbit.pl/

18.12.2018, 12:01

nauczyciele jak wam się nie POdoba to na budowę zapraszam z budów nawet ukraincy uciekają

18.12.2018, 10:43

Strajkowac to powinni psycholodzy

18.12.2018, 10:42

Pracują 20h zarabiają jak za 40 i jeszcze chcą podwyżek??

18.12.2018, 10:42

Najbardziej wkurzjaaca grupa zawodowa to nauczyciele

18.12.2018, 10:19

Zawód pedagoga jest jednym z najbardziej niewdzięcznych zawodów na świecie. Uczysz wbrew temu, którego uczysz. (…) I jeśli w tym zawodzie jest coś z powołania, to to, że uczysz pomimo wszystko wytrwale, wiedząc, że zostaniesz doceniona przez ucznia dopiero w przyszłości.

18.12.2018, 10:16

popieram , a Dąbrowa nie protestuje???

18.12.2018, 08:34

ja bym tym leniom dał ale wypowiedzenia dyscyplinarne wstydzili by sie kolejni szantaż społeczny

18.12.2018, 08:23

Jeśli komuś nie odpowiada wysokość zarobków w "budżetówce", polecam zmianę zawodu. Wielu obywateli musiało się przekwalifikować, bo zostali-zostają brutalnie pozbawieni miejsc pracy, przez pokłosie nierobów styropianowych i mimo, że są większością, to nie mają posłuchu u rządzących.

17.12.2018, 23:23

Protest nauczycieli IV LO w Zabrzu z powodu dopuszczania do pracy nauczycielki Beaty TO miczek, która stosuje PRZEMOC SEKSUALNĄ i zmusza ucznia do PROSTYTUCJI

17.12.2018, 23:18

Niech zmienią pracę , bo chętnych na ich miejsce jest dużo , i nie będą narzekać na zarobki .

17.12.2018, 23:08

Qrwa, tak czytam wasze wypociny i zastanawiam się co wy macie w głowie?? Ileż ten nauczyciel zarabia?? 2000 na rękę?? Na co to dzisiaj starcza? Na kredyt, czynsz i chleb, bo masło już jest w tej sytuacji rarytasem? Za kilka lat studiów dziennych i do tego jeszcze podyplomówki i inne. Wiem jaka jest prawda bo mam znajomych którzy wybrali to "powołanie", bo inaczej tego nazwać nie można... W luźnych rozmowach zawsze szydzę z nich delikatnie że jak tacy są charytatywni to trzeba było iśc na księdza, bo ten i zarobi lepiej i podupcy tu i ówdzie.

17.12.2018, 23:08

Podwyżki dla nauczycieli chore to jest a co mają powiedzieć np: hutnicy, górnicy co pracują w szkodliwych warunkach i pod wielkim ryzykiem schodząc pod ziemię.Nauczyciele mają godne zarobki do tego jaką wykonują pracę w cieple po parę godzin dziennie w lato wakacje,kto tak ma w jakimkolwiek zawodzie nigdzie tak nie ma,wszędzie trzeba harować za marne 2 tys.Jak im jest tak zle to niech zawijają rękawy i na budowę idą tam zarobią dużo więcej tylko jakim kosztem do tego co wykonują,

17.12.2018, 21:57

Nierobów powinno się zwalniać a nie dawać podwyżki, proste!

17.12.2018, 21:35

No tak, policja i nauczyciele mają trochę władzy, górnicy zaś mają kilofy i opony, więc sobie mogą zastrajkować. Ich się władza boi. Innych pracowników zaś wszyscy mają w doo-pie. Podwyżek nie widzieliśmy chyba od 10 lat, chyba, że chodzi o te podwyżki cen w sklepach. Też bym sobie poszedł na lewe L4.

17.12.2018, 21:29

Ordon to kanalia która dla władzy i stanowiska podłoży się kazdej władzy, tym bardziej PIsiorom, no.......jaki nauczyciel taki przedstawiciel związkowy

17.12.2018, 20:42

nic im nie dawać-jak glosowali w wyborach parlamentarnych? byli za Pis-em

17.12.2018, 20:13

Popieram

17.12.2018, 20:10

Dałeś palec wezmą całą rękę w ten sposób rząd sam sobie strzelił w kolano roszczeń nie będzie końca

17.12.2018, 17:36

ZAŚ MAŁO?????????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

17.12.2018, 15:15

I podobnie jak policjanci, nic nie robią, poza wyciąganiem chciwych łap po pieniądze podatników!