Płaca minimalna 2019. Ile wyniesie? Co się zmieniło? [ZDJĘCIA]

Anna BartosiewiczZaktualizowano 
Rząd przyjął rozporządzenie, w którym określono wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz kwotę minimalnej stawki godzinowej w 2019 roku. Sprawdź, ile wyniesie płaca minimalna netto, a ile brutto. Zobacz, jaka będzie minimalna stawka godzinowa w 2019 roku.

Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie w 2019 roku?

11 września Rada Ministrów ogłosiła, że płaca minimalna w 2019 r. wyniesie 2250 zł brutto, co daje 1634 zł netto. Jest to kwota wyższa od stawki rekomendowanej początkowo przez rząd. W 2018 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2100 zł, co daje ok. 1530 zł netto. To kwota zbliżona do przeciętnego wynagrodzenia w 2002 roku. Z kolei w 2017 r. minimalne wynagrodzenie opiewało na 2000 zł brutto, co daje ok. 1459,50 zł netto. W 2019 r. minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 7,1 proc. w stosunku do 2018 roku.

Sprawdź aktualne oferty pracy

Wzrost płacy minimalnej oznacza, że Polacy zarabiający najniższą krajową w przyszłym roku dostaną na rękę o 34 zł więcej. Minimalne wynagrodzenie zwiększy się o 150 zł brutto, co daje 104 zł netto. W 2019 r. najniższa krajowa będzie o 500 zł wyższa niż w 2015 r., kiedy to wynosiła 1750 zł brutto.

Podniesienie płacy minimalnej do 2250 zł brutto w 2019 r. oznacza złą wiadomość dla samotnych rodziców, którzy pobierają 500 zł na dziecko i zarabiają pensję minimalną. Przez podwyżkę minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku przekroczą oni kryterium dochodowe uprawniające do pobierania świadczenia wychowawczego. W przypadku rodziców samotnie wychowujących dzieci dochód na jedną osobę w rodzinie nie może przekroczyć 800 zł netto lub 1200 zł netto, jeżeli w rodzinie jest dziecko z niepełnosprawnością.

Przykład
Od nowego roku samotna matka z jednym dzieckiem, która w 2018 r. zarabiała pensję minimalną, straci uprawnienia do świadczenia wychowawczego. W 2019 r. przekroczy ona kryterium dochodowe o 34 złote. Dzięki wzrostowi pensji minimalnej jej zarobki na rękę zwiększą się o 104 zł miesięcznie, co daje 1248 zł w skali roku. Po utracie 500 plus jej budżet uszczupli się jednak o 6000 zł rocznie. De facto, dochody samotnej matki zmniejszą się o 4752 złote.

Ile wyniesie minimalna stawka godzinowa w 2019 roku?

Rada Ministrów podjęła także decyzję w kwestii minimalnej stawki godzinowej, która obejmuje:

 • osoby zatrudnione na podstawie umów zlecenie, jeżeli wyznaczono czas świadczenia zlecenia
 • osoby samozatrudnione, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i świadczą usługi dla firm

Z obowiązku płacenia minimalnej stawki za godzinę wyłączono m.in.:

 • umowy cywilnoprawne zawierane z rodzinnymi domami pomocy
 • umowy cywilnoprawne dotyczące opieki nad uczestnikami wycieczek
 • umowy zlecenie, w przypadku których zleceniobiorca samodzielnie ustala miejsce i czas realizacji zlecenia, a wynagrodzenie pozostaje uzależnione od efektu pracy

Minimalną stawkę godzinową wprowadzono od 1 stycznia 2017 roku. Ukształtowała się ona wówczas na poziomie 13 zł za godzinę brutto. W 2019 r. minimalna stawka godzinowa wzrośnie z 13,70 zł brutto do 14,70 zł brutto. Osoby, które są rozliczane z pracy w trybie godzinowym, zarobią 12 zł na rękę w przypadku umowy o dzieło oraz 9 zł przy umowie zlecenie.

Jak minimalne wynagrodzenie zmieniało się na przesrzeni lat?

Minimalne wynagrodzenie za pracę wprowadzono w 1956 roku. W 2000 r. wynosiło ono zaledwie 700 zł brutto. Od tamtej pory rosło z roku na rok, z wyjątkiem 2002 roku, kiedy to rząd utrzymał je na poziomie z roku poprzedniego.

Polskie prawo gwarantuje wszystkim pracownikom minimalne wynagrodzenie za pracę. Od 1990 r. wysokość płacy minimalnej określał szef resortu pracy na drodze zarządzenia. W latach 1998–2002 wysokość minimalnego wynagrodzenia była ogłaszana w rozporządzeniach ministra pracy. Od 2002 r. kwestie płacy minimalnej reguluje Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Wybierz pracę dla siebie

Obecnie płaca minimalna podlega negocjacjom w ramach Rady Dialogu Społecznego. Instytucja ta została powołana do życia w 2015 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę, aby stać się forum dialogu trójstronnego między rządem a partnerami społecznymi – organizacjami reprezentującymi interesy pracowników i pracodawców. W skład RDS wchodzą: przedstawiciele Rady Ministrów i strony rządowej, reprezentatywne organizacje związkowe oraz reprezentatywne organizacje pracodawców.

Organizacje związkowe należące do RDS:

 • NSZZ „Solidarność”
 • Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
 • Forum Związków Zawodowych

Organizacje pracodawców należące do RDS:

 • Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej,
 • Konfederacja „Lewiatan”,
 • Związek Rzemiosła Polskiego,
 • Związek Pracodawców Business Centre Club

Na negocjacje dotyczące płacy minimalnej w obrębie RDS przewidziano 30 dni. Jeżeli członkowie Rady Dialogu Społecznego osiągną konsensus do 15 lipca, wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej są podawane do wiadomości w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów. W przypadku braku porozumienia stron wchodzących w skład RDS decyzję o wysokości płacy minimalnej oraz o minimalnej stawce godzinowej podejmuje rząd. Ma na to czas do 15 września, a wysokość płacy minimalnej ogłaszana jest wówczas w drodze rozporządzenia. Informacji o wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę można szukać w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

Jakiej płacy minimalnej chciała Rada Dialogu Społecznego?

Podniesienie minimalnej płacy w 2019 r. opiniowali związkowcy. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) oraz Forum Związków Zawodowych (FZZ) domagały się podniesienia minimalnego wynagrodzenia za pracę do 2383 zł brutto (1727 zł netto). Postulowali też zwiększenie minimalnej stawki godzinowej do 15,50 złotych. Natomiast NSZZ „Solidarność” rekomendowała wzrost płacy minimalnej do

Wideo

Materiał oryginalny: Płaca minimalna 2019. Ile wyniesie? Co się zmieniło? [ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
E
Eliszeba

150,- brutto więcej, a tylko 34,- więcej na rękę???

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3