Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parkomat ŚKUP stanął na placu Miarki. Automaty zostaną uruchomione na początku 2015

Justyna Przybytek
Parkomat ŚKUP na pl. Miarki
Parkomat ŚKUP na pl. Miarki Lota
Na razie urządzenie jest testowane. W całym centrum Katowic podobnych jest 60. Wszystkie będą działać w ramach ŚKUP

Najpierw ciekawość budziły czarne skrzynie, które pojawiły się przy przystankach komunikacji publicznej. Teraz parkomat, który stoi, już odsłonięty, na placu Miarki w Katowicach. Kierowcy parkujący w okolicy wahają się: płacić za postój parkingowemu MZUiM, czy pobrać bilet z automatu? Ten ostatni jest uruchomiony, ale biletu tu jeszcze nie dostaniemy.

Jak wyjaśnia Anna Koteras, rzeczniczka KZK GOP, parkomat jest na razie testowany.
- Sprawdzamy jak urządzenie zachowuje się w konkretnych warunkach atmosferycznych, testujemy, czy działa menu oraz czy łączy się z systemem. Parkomat jest włączony, ale biletu w nim nie kupimy, bo nie ma papieru do drukowania. Jeśli ekran nagle znów będzie ciemny, to nie znaczy, że urządzenie się zepsuło, a zostało wyłączone - tłumaczy.

Parkomaty montowane są w ramach projektu ŚKUP (Śląskiej Karty Usług Publicznych). Karta to wspólny projekt 21 gmin aglomeracji oraz KZK GOP. Ma połączyć m.in. funkcje elektronicznego biletu komunikacji miejskiej i portmonetki (karta ma umożliwiać m.in. korzystanie z usług: komunikacyjnych, kulturalnych, sportowo-rekreacyjnych, bibliotecznych czy płatnego parkowania).

We wszystkich miastach, które przystąpiły do projektu automatów ŚKUP - w których kupimy bilety komunikacji miejskiej - zamontowano - lub będzie zamontowanych - kilkaset automatów. W Katowicach staną m.in. na Mikołowskiej, alei Korfantego, Sokolskiej, Rondzie, dworcu, w Bogucicach, Ochojcu, Brynowie, Ligocie, Piotrowicach, na os. Paderewskiego, w Szopienicach i na os. Witosa. Parkomatów jest zdecydowanie mniej, bo 233.

- I tylko w miastach, które przy projektowaniu systemu zdecydowały, że chcą takie urządzenia - tłumaczy Koteras. Najwięcej jest ich w Bytomiu, Chorzowie, w Katowicach (60), Piekarach Śląskich, Zabrzu i Tychach.
A automatach ŚKUP, tych czynnych, już dziś kupimy tradycyjne bilety KZK GOP. W parkomatach za postój nie zapłacimy nigdzie.

- Zaczną działać po integracji z całym systemem ŚKUP. A ten zacznie działać na przełomie roku. Najpierw rozpoczniemy wydawanie kart - zapowiada Koteras. Z kartą, którą doładujemy właśnie w automatach ŚKUP ustawionych na przystankach, zapłacimy taniej za bilety okresowe na komunikację miejską oraz jednorazowe na krótkich odcinkach - taniej w porównaniu do ceny biletów tradycyjnych. Będziemy też mogli zapłacić nią w parkomacie. Tu dodatkowe przewidziano także możliwość płacenia gotówką.

- Pierwsza karta ŚKUP - imienna - będzie wydawana mieszkańcom bezpłatnie. Otrzymamy ją w punkcie obsługi klienta KZK GOP (w Katowicach przy Pocztowej albo na dworcu PKP) po wypełnieniu wniosku. Powinna być wydana po jednym dniu. Drugi sposób, to wypełnienie wniosku przez internet - wyjaśnia Koteras. Dostępna będzie też kartab niespersonalizowana, za jej wydanie zapłacimy do kilkunastu złotych). Wniosków jeszcze nie ma, mają się pojawić na przełomie tego i następnego roku, wówczas także będą wydawane karty, a następnie ruszy sam system. Żeby zapłacić kartą za parkowanie albo przejazd tramwajem trzeba będzie kartę doładować.

- W punkcie obsługi, znów przez internet i portal klienta, albo w automacie ŚKUP na przystanku - wylicza Koteras. KZK GOP nie ustalił jeszcze jaka będzie najniższa kwota doładowania, ani jaka będzie cennik biletów elektronicznych.

- Są projekty taryfy. Jeśli chodzi o bilety okresowe, to te elektroniczne będą tańsze niż papierowe, a dające te same uprawnienia (dodatkowo KZK GOP planuje wprowadzić bilety 30- i 90-dniowe, obecnie są miesięczne i kwartalne, obowiązujące od 1 dnia danego miesiąca - przyp. red.) . Natomiast wśród jednorazowych pojawi się nowa taryfa odległościowa, która będzie bardziej korzystna na krótkich odcinkach. To znaczy, że jeśli ktoś chce przejechać dwa przystanki, zapłaci za bilet mniej z kartą, niż gdyby kupował bilet tradycyjny - mówi rzeczniczka.

Ile zapłacimy kartą w parkomatach za postój w płatnej strefie? - Każde miasto będzie ustalało, tak jak to się dzieje obecnie, swoje stawki. Parkomaty będą działały na tej zasadzie, że deklarujemy czas parkowania, dokonujemy opłaty i zabieramy bilet - wyjaśnia. Urządzenia zostaną zresztą przekazane miastom, natomiast automaty ŚKUP będą pozostawały w gestii KZK GOP.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto