Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parafia na Olczy skończyła 100 lat

Łukasz Bobek
Dzisiaj w sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy odbędzie się uroczysta sesja rady miasta z okazji 100-lecia tej parafii.

To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dla mieszkańców Olczy, ale i całego Zakopanego. Parafia na Olczy jest bowiem jednym z ważniejszych miejsc kultu, ale i życia społecznego w tej części Zakopanego.

Choć parafia została oficjalnie erygowana 27 kwietnia 1914 roku przez kard. Adama Stefana Sapiehę, jej początki sięgają daleko wstecz. Pierwsze wzmianki o Olczy zanotowano w XVII wieku. W 1629 r. Olczę wymieniono w "Spisie wsi starosty Witowskiego". W 1845 roku Olcza, jak i Kościelisko zostały włączone w struktury nowo utworzonej parafii w Zakopanem. Pierwszym proboszczem obszernej terytorialnie parafii został ks. Józef Stolarczyk. Duchowny na kartach kroniki parafialnej wielokrotnie podkreśla niechęć Olczy do prac publicznych na rzecz kościoła lub gminy. Choć początki współpracy ks. Stolarczyka z olczanami były trudne, nie zostawił on tej miejscowości samej sobie. W 1860 roku doprowadził do założenia filii szkoły parafialnej na Olczy, co umożliwiło dzieciom z Olczy naukę także w zimie - latem bowiem dochodziły one do szkółki przy ulicy Kościeliskiej w Zakopanem.

Jak sam wspominał ks. Stolarczyk, początkowo współpraca ze społecznością z Olczy szła topornie. W pierwszym roku działalności szkoły, Stolarczyk sam musiał płacić pensje nauczycielom - z własnej kieszeni. "Bo Olczanie nie jeno nic dać nie chcieli, ale się szkoły obawiali. Później, przekonawszy się o korzyści nieco, do wyżej wspomnianych, 12 R.A.W. (reńskich austriackiej waluty) sami dopłacają" - notował w kronikach ks. Józef Stolarczyk.

Na początku XX wieku Zgromadzenie Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo wyszło z inicjatywą wybudowania w Zakopanem domu zdrowia dla księży zagrożonych gruźlicą. Ówczesny proboszcz w Zakopanem ks. Kazimierz Kaszelewski, a także dr Andrzej Chramiec wskazali na Olczę. Pierwszym misjonarzem, który zamieszkał na Olczy był ks. Ludwik Pawełek Pawliński.

Rozpoczęły się również starania o utworzenie na Olczy samodzielnej parafii. Zaś w 1910 roku Władysław Roszek, ówczesny kierownik szkoły na Olczy założył komitet budowy kościoła. Na jego czele stanął Józef Kluś. Postawiono dom misyjny i kaplicę. Szybko jednak podjęto starania o zgodę na wybudowanie dużego kościoła. To jednak okazało się trudniejsze, niż początkowo sądzono. Kuria Metropolitalna w Krakowie i olczanie występowali do władz o zezwolenie na rozpoczęcie budowy od 1956. Wojewoda nowosądecki dał zielone światło na postawienie kościoła dopiero 1 lipca 1980 r. Nową świątynię konsekrowano 30 lipca 1988 r. Aktu poświęcenia dokonał metropolita krakowski, ks. kardynał Franciszek Macharski.

W ciągu 100 lat istnienia parafię na Olczy odwiedził m.in. biskup Karol Wojtyła, obecnie już święty Jan Paweł II. Udzielał m.in. dzieciom sakramentu bierzmowania. Często bywał tu także prymas ks. Józef Glemp.
Obecnie parafia na Olczy jest miejscem kultu nie tylko dla miejscowych, ale i dla wielu przyjezdnych. Jako sanktuarium jest co roku odwiedzana przez liczne wycieczki. Ponadto przy kościele działa parafialny zespół regionalny, oraz - wybudowana w latach 90. staraniem ówczesnego proboszcza, ks. Tadeusza Lubiatowskiego, elektrownia wodna na potoku Olczyskim. Obecnie proboszczem jest ks. Jerzy Grzyb.

Dzisiejsza sesja rady miasta rozpocznie się od nabożeństwa o godz. 11. Potem, o godz. 12 ruszy posiedzenie radnych i burmistrzów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto