Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obóz dwóch totalitaryzmów Jaworzno. Ta wystawa Wami wstrząśnie!

Anna Zielonka/Muzeum Miasta Jaworzna
Makieta baraku mieszkalnego więźniów niemieckiego podobozu Neu-Dachs. W tych samych barakach do 1949 roku mieszkali więźniowie Centralnego Obozu Pracy.
Makieta baraku mieszkalnego więźniów niemieckiego podobozu Neu-Dachs. W tych samych barakach do 1949 roku mieszkali więźniowie Centralnego Obozu Pracy.
Obóz dwóch totalitaryzmów Jaworzno: Żelazne ogrodzenie, półmrok, cisza i spokój. To jednak tylko pozory. Bo, gdy przejdziesz przez bramę obozu dwóch totalitaryzmów w Jaworznie, od razu zrobi się wielkie zamieszanie. Zewsząd dobiegną Cię bowiem ludzkie głosy, usłyszysz zbliżające się kroki, oślepią Cię reflektory, a brama za Tobą się zamknie. I znajdziesz się w potrzasku...

Obóz dwóch totalitaryzmów Jaworzno. Ta wystawa Wami wstrząśnie!

Na takie wrażenia mogą liczyć ci, którzy odwiedzą Muzeum Miasta Jaworzna i najnowszą stałą wystawę pt. "Obóz dwóch totalitaryzmów. Jaworzno 1943-1956". Honorowy patronat objęli prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński i sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert.

- Scenografia silnie oddziałuje na emocje widza. Są na niej oryginalne i unikatowe eksponaty związane z historią obozu: więzienny pasiak z okresu niemieckiego, różaniec więźnia COP - wylicza Adrian Rams, autor scenariusza i kurator wystawy. - Zwiedzający wchodzą przez zrekonstruowaną bramę wejściową do obozu. Przestrzeń ekspozycyjną wyznacza ogrodzenie z oryginalnych betonowych słupów i drutu kolczastego z podobozu Neu-Dachs. Odtworzono fragmenty konstrukcji baraków i pryczę z siennikami. Są też makiety, animacje komputerowe i prezentacje multimedialne - wyjaśnia.

Wystawa przypomina o tym, że w miejscu dzisiejszego Osiedla Stałego był kiedyś obóz, w którym swoich więźniów trzymali najpierw naziści, a później komuniści.

- W latach 1943-1945 działał podobóz KL Auschwitz: Neu-Dachs. W 1945 r. władze komunistyczne przejęły poniemiecką infrastrukturę, tworząc Centralny Obóz Pracy Jaworzno. W 1949 r. rozpoczęto przebudowę COP pod przyszłe eksperymentalne więzienie dla młodocianych (lata 1951-1955). 1 stycznia 1956 r. przekształcono je na Centralne Więzienie Jaworzno, które ostatecznie zlikwidowano w sierpniu tegoż roku. Jaworznicki obóz był najdłużej funkcjonującym na ziemiach polskich - mówi dyrektor Przemysław Dudzik. Wernisaż wystawy odbył się tydzień temu w czwartek.

W przypadku tworzenia narracji wystawy o obozie dwóch totalitaryzmów zdecydowano się na połączenie dwóch perspektyw – mówi Adrian Rams, kurator wystawy – perspektywa ofiar obejmuje upamiętnienie i pielęgnowanie pamięci o ludziach uwięzionych i zamordowanych w jaworznickim obozie. Badanie i prezentowanie biografii poszczególnych ofiar i konkretnych grup narodowościowych stanowi próbę przywrócenia ofiarom tożsamości i godności, których próbowano je pozbawić. Jednakże wyciągnięcie właściwych wniosków jest niemożliwe bez przedstawienia czynników determinujących postawy sprawców. Wobec tego należy przedstawić okoliczności poprzedzające popełnienie zbrodni oraz ich motywy, co będzie działaniem profilaktycznym.

Organizatorzy wystawy:

Autor scenariusza i kurator wystawy:
Adrian Rams
Projekt aranżacji:
Przemysław Dudzik, Marek Żak
Opracowanie graficzne:
Sławomir Śląski
Animacje komputerowe:
Adrian Kramarczyk, Jacek Szołtysek
Prezentacje multimedialne:
Marcin Jania
Realizacja filmu:
Wojciech Głąb, Krzysztof Stasiak, Dariusz Wiktorowicz
Makiety i rekonstrukcje:
Paweł Ogarek, Stanisław Rams
Współpraca:
prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek, dr hab. Adam Dziurok, dr hab. Kazimierz Miroszewski,
dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, dr Piotr Setkiewicz, Wincenty Bogusław Pyka, Jerzy Pruszyński,
Szymon Kowalski
Koordynacja techniczna:
Przemysław Dudzik, Zbigniew Ciepły

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto