Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O Wodzie i Energii w Światowym Dniu Wody

Redakcja
Dzieci i młodzież podczas obchodów Światowego Dnia Wody w Szkole Podstawowej nr 35
Dzieci i młodzież podczas obchodów Światowego Dnia Wody w Szkole Podstawowej nr 35
Po raz pierwszy Światowy Dzień Wody obchodzono 22 marca 1994 roku. Od tamtej pory stał się on jednym z ważniejszych międzynarodowych świąt, którym patronuje ONZ. W 2014 roku ŚDW odbył się pod hasłem "Woda i Energia", przypominając, że to właśnie one decydują o rozwoju gospodarczym i społecznym człowieka. Woda i energia są ze sobą ściśle powiązane i wzajemnie od siebie zależne.

Żyjemy na "błękitnej planecie", gdzie woda stanowi blisko 90 proc. całej materii, ale tylko 3 proc. światowych zasobów nadaje się do picia. Już te dane powinny nam uzmysłowić, jakim cennym dobrem jest woda, jak ważna jest dla naszego życia oraz to, że wymaga naszej ochrony i troski. Światowy Dzień Wody to świetna okazja, by o tym wszystkim przypominać.

- Tegoroczny Światowy Dzień Wody nie tylko pokazuje powiązania między wodą i energią, ale i to, w jaki sposób te sfery mogą się przenikać i jakie działania podjąć, by obydwie dziedziny harmonijnie się rozwijały - podkreśla Andrzej Malinowski, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej od kilku lat organizuje i czuwa nad przebiegiem Światowego Dnia Wody w Dąbrowie Górniczej.

W tym roku do udziału w akcji zaproszono kilkanaście placówek edukacyjnych, kulturalnych i sportowych z terenu Dąbrowy Górniczej. Były to m.in. trzy oddziały Fundacji "Godne Życie", Świetlica Środowiskowa "Antoniów", Świetlica Środowiskowa i LKS "Tęcza" w Błędowie, Miejska Biblioteka Publiczna, Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, Zespół Szkół Specjalnych nr 6 i Zespół Szkół Sportowych - Klub Ekologiczny 4H, Szkoła Podstawowa nr 5, Szkoła Podstawowa nr 28 z oddziałem przedszkolnym w Okradzionowie, Szkoła Podstawowa nr 35 z oddziałem przedszkolnym w Trzebiesławicach, Szkoła Podstawowa nr 10, Przedszkole nr 1, Przedszkole nr 10, Przedszkole nr 13, Oddział Przedszkolny nr 25 w Ujejscu i Oddział Przedszkolny nr 26 w Łośniu. Wszyscy uczestnicy obchodów otrzymali upominki oraz atrakcyjne nagrody ufundowane przez PWiK w Dąbrowie Górniczej.

- Naszą ambicją jest, by do kalendarza miejskich imprez na stałe wpisały się i zaistniały w świadomości mieszkańców obchody Światowego Dnia Wody. Temu świętu towarzyszy szereg organizowanych przez nas imprez, w których zarówno młodsi, jak i starsi mają okazję poszerzyć wiedzę o środowisku naturalnym i sposobach jego ochrony, zrealizować swoją artystyczną wizję i po prostu dobrze się bawić - dodaje Andrzej Malinowski.

Świetlica Środowiskowa "Antoniów"
Podopieczni antoniowskiej placówki już po raz trzeci mieli okazję wspólnie świętować Światowy Dzień Wody. W tym roku uczestniczyło w nim blisko 30 osób. W piątek 21 marca po południu wszyscy świetnie się bawili. Najpierw odbyła się prelekcja "Czym jest woda i energia?", następnie miała miejsce zabawa "Wodny odgłos" i "Taniec Fal". Wykonano też doświadczenie "Gdzie szybciej", kolejna była "wodna" wyklejanka i konkurs plastyczny "Co może woda".

Świetlica Środowiskowa i LKS "Tęcza" w Błędowie
Świetlica i klub sportowy zadbały, by obchody były naprawdę interesujące. 21 marca najpierw odbyła się pogadanka "Woda i energia" (towarzyszył jej występ taneczny "Tańczące kropelki"), potem wychowankowie świetlicy wzięli udział w konkursach "Wyścigowy tor kropelkowy" i "Coś z niczego". W kolejnym konkursie dwuosobowe zespoły układały loga Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Górniczej. Odbyła się też wystawa prac plastycznych, które powstały na konkurs plastyczny "Woda i energia".

Miejska Biblioteka Publiczna
Jak co roku, w obchody włączyła się również dąbrowska Miejska Biblioteka Publiczna wraz z podlegającymi jej filiami. Od 1 lutego do 12 marca uczniowie podstawówek z terenu miasta mogli nadsyłać swoje pocztówki na konkurs pt. "Woda - źródło życia i energii". Wpłynęło ponad 50 prac. Wykonano je np. techniką kolażu, pastelem, farbami plakatowymi i kolorowymi kredkami. Wyobraźni najmłodszym nie brakowało. Nie zabrakło też zabawnych wierszyków. Prace przedstawiały: kropelki wody, jeziora Pogoria, a nawet... Pustynię Błędowską (jako przykład tego, czym grozi nam susza). Zwycięzcami konkursu zostali w grupie klas 1-3 - Mateusz Parys, Paulina Czekaj, Maciej Firut, w grupie klas 4-6: Wiktoria Drużyńska, Sandra Szlęzak i Sandra Anioł. Nagrody w konkursie zostały wręczone 21 marca. Nagrodzono nie tyko zwycięzców, wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i zabawne gadżety. To nie koniec obchodów w bibliotece. W kolejne środy marca, po południu odbywało się też głośne czytanie edukacyjnych "Opowieści o wodzie".

Natomiast 28 marca o godz. 10 Biblioteka i Dąbrowskie Wodociągi zaprosiły na wspaniałe Widowisko Naukowe "Uwaga monotlenek diwodoru" ponad 100 uczniów z SP nr 30, 16, 3, 20. Z najmłodszymi widzami spotka się ekipa Pana Korka, czyli "poważni" naukowcy i pedagodzy. Będą ciekawe eksperymenty, piosenki, wiele śmiechu i... chlapanie wodą.

Monotlenek diwodoru (w skrócie DHMO) jest bezbarwny, bezwonny, nie ma smaku i może być bardzo niebezpieczny dla ludzi. Naukowcy na całym świecie wykryli jego ogromne ilości w jeziorach, rzekach i morzach... Jego wykorzystanie na scenie wymagało zgody władz miasta.

- Będziemy m.in. podwyższać ciśnienie, zmieniać temperaturę i obniżać napięcie powierzchniowe tej substancji. Mamy także nadzieję, że nie zabraknie odważnych pomocników podczas badania właściwości monotlenku diwodoru - podkreślają realizatorzy spektaklu.

Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej
Dąbrowski MOPT, chętnie promujący twórczość młodych artystów już w ub. roku nagrał płytę (sponsorem nagrania były Dąbrowskie Wodociągi) wychowanków ośrodka wykonujących piosenki poświęcone... wodzie. Pojawiły się tu ciekawe aranżacje "W czasie deszczu dzieci się nudzą" i wielu innych znanych utworów o podobnej tematyce. Na płycie znalazł się też utwór Dawida Podsiadło, piosenkarza, wychowanka placówki i zwycięzcy serii "X Factor" w 2012 roku. Płyta cieszyła się wielkim powodzeniem. W tym roku z okazji Światowego Dnia Wody dla miłośników sztuk plastycznych, dużych i małych, zorganizowano cykl warsztatów artystycznych - ceramiki i rysunku. Prace to piękne przedmioty użytkowe (m.in. bogato zdobione talerze), tkaniny artystyczne i rysunki.

Zespół Szkół Specjalnych nr 6 i Zespół Szkół Sportowych - Klub Ekologiczny 4H
W tym roku szczególnie wyróżnił się Zespół Szkół Sportowych i działający tam Klub Ekologiczny 4H. Tym razem grupa blisko 20 uczniów z Zespołu Szkół Sportowych pojechała do wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych nr 6, by ich rozbawić, dodać energii i przekazać cenną wiedzę o wodzie. Odbył się więc konkurs recytatorski "Wodą pisane", przygotowano Laboratorium Wody z ciekawymi doświadczeniami. Potem zorganizowano konkurs plastyczny "Wodą malowane" i kalambury wodne. Na scenie wystąpił też zespół muzyczny działający przy Zespole Szkół Sportowych "A'vista" śpiewając o... wodzie.

Szkoła Podstawowa nr 35 z oddziałem przedszkolnym w Trzebiesławicach
W tym roku placówki organizowały obchody wspólnie. Atrakcji nie brakowało. Od 1 do 20 marca trwał konkurs plastyczny - "Polaku młody nie marnuj wody", który pozwalał zaprezentować kreatywność i wyobraźnię młodych ludzi. W piątek 21 marca w Szkole Podstawowej uczniowie tworzyli plakat wielkogabarytowy "Bez wody nie ma życia". Efekt był naprawdę imponujący, ale to nie był koniec wodnych atrakcji! Zaprezentowano inscenizację "Najnowszy krzyk mody to oszczędzanie wody" i Laboratorium Wody. Z kolei w Przedszkolu odbyła się prezentacja - "Znaczenie wody dla życia" i zaśpiewano piękną (edukacyjną) piosenkę "Mamo, tato wolę wodę". Były też zabawy badawcze, zabawa ruchowa "Małe chmurki i duże chmury" i praca plastyczna "Kolorowe parasolki"

Przedszkole nr 1
Świetnie bawili się także uczestnicy zajęć w Przedszkolu nr 1. Zajęcia rozpoczęły się już 21 marca rano i trwały do południa. Każda z grup realizowała swój program. Grupa Smerfów miała zajęcia twórcze "Jestem małą kropelką wody", grupa Delfinków wykonała cykl doświadczeń "Woda źródłem życia", Grupa Muchomorków wzięła udział w quizie "Woda jest niezbędna do życia" i warsztatach plastycznych. Kubusie i Syrenki zastanawiały się jak ratować Ziemię, a Gumisie omawiały temat "Woda to życie". Tygryski wspólnie wykonały makietę "Dokąd biegnie woda" o podróży wody ze źródła w górach do morza.

Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 25 w Ujejscu
Przedszkolaki bardzo dobrze się bawiły najpierw wspólnie wysłuchano opowiadania o wodzie, potem była zabawa "Pada deszczyk" i "Wodny tor przeszkód". Nie zabrakło zabawy "Słonko - deszczyk" z użyciem chust klanzy (chusta klanza to przypominająca tęczowy spadochron chusta animacyjna dla najmłodszych). Opiekunowie przygotowali dla milusińskich także liczne wodne zagadki oraz wspólne ilustrowanie "Przygody kropli wody".

Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 26 w Łośniu
W czwartek zebranych w Przedszkolu gości powitał występ Grupy Biedronki, która zaprezentowała teatrzyk pt. "Kropelka". Przedstawienie bardzo się podobało. Obejrzały je Krasnoludki, Słoneczka i Pszczółki. Potem gospodarz spotkania - Biedronki zadawały zagadki i prezentowały rymowanki. Były też zabawy z chustą animacyjną -"Falowanie morza" i zabawy badawcze. Dzieci budowały filtr wody, robiły wyścigi papierowych łódek, tańczyły przy muzyce, transportowały wodę w różnych przedmiotach. Uczono się też rymowanki: "Dziś w przedszkolu mamy modę, dzieci oszczędzają wodę, wszyscy zawsze pamiętają, krany mocno zakręcają, aby woda nie kapała i do zlewu uciekała." Układano też wspólnie puzzle.

- Co roku w Światowy Dzień Wody angażuje się coraz więcej instytucji naszego miasta: placówek kultury, oświaty czy stowarzyszeń społecznych. I to jest bardzo cenne. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym za wspólne przygotowania - nauczycielom i rodzicom, a przede wszystkim młodym i młodszym mieszkańcom za aktywny udział w grach, zabawach i różnorodnych konkursach. Po raz kolejny dowiedli oni swojej niesłychanej kreatywności oraz tego, że sprawy wody oraz w szerszym kontekście - ekologii - nie są im obce. Pozostawia to w nas budującą nadzieję na wychowanie kolejnych pokoleń w duchu poszanowania dla natury i jej dóbr - dodaje Andrzej Malinowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto