Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nocna i świąteczna opieka medyczna w Jaworznie będzie przeniesiona. Tak jak poradnie chirurgiczne

Anna Zielonka
Nocna i świąteczna opieka medyczna w Jaworznie
Nocna i świąteczna opieka medyczna w Jaworznie
W 2014 roku poradnie chirurgiczne oraz nocna i świąteczna opieka medyczna będą przeniesione na Leopold. Poinformowali nas o tym zaniepokojeni pacjenci. Prezes ZLO Jacek Nowak, w specjalnej rozmowie dla Dziennika Zachodniego, tłumaczy sprawę.

Czy ZLO planuje przeniesienie swojej placówki z budynku przy ul. Grunwaldzkiej w inne miejsce?
Tak, przewidujemy zmianę lokalizacji poradni z Grunwaldzkiej 30 na Grunwaldzką 235. Umowa z Gminą czyli właścicielem budynku przy Grunwaldzkiej 30 jest umową terminową która się kończy w 2016 roku.

Skąd taka decyzja?
W budynku tym zlokalizowane są specjalistyczne gabinety lekarskie i zabiegowe oraz pracownia RTG z trzema aparatami (aparat kostno-płucny, aparaty stomatologiczne: panoramiczny i punktowy) i laboratorium analityczne.

Część aparatury medycznej wymaga już wymiany. Budynek zaś jest niefunkcjonalny i wymaga bardzo kosztownych remontów. Decyzja o zmianie lokalizacji wynika ze polityki spółki. Zarząd końcem ubiegłego roku przyjął cele strategiczne a jednym z nich jest koncentracja działalności w zakresie Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej w najkorzystniejszych lokalizacjach.

Równocześnie dążymy do lepszego wykorzystania własnych zasobów. Stąd pojawiła się koncepcja przeprowadzenia inwestycji w budynku przy ulicy Grunwaldzkiej 235 gdzie posiadamy wolne pomieszczenia. Jednym z istotnych elementów które bierzemy pod uwagę jest konieczność sprostania wymogom jakie stawia przed nami informatyzacja placówek medycznych.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że już w drugiej połowie 2014 roku dokumentacja medyczna będzie prowadzona wyłącznie w formie elektronicznej. Panuje dość powszechna opinia że placówki nie zdążą i decydenci będą zmuszeni do zmiany zapowiadanych terminów. Moim zdaniem najlepsze co możemy zrobić to dobrze wykorzystać czas który jeszcze pozostał. Licznik umieszczony na stronie Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia www.csioz.gov.pl odmierza upływający czas.

W związku z tym w pierwszych tygodniach po moim przyjściu do spółki rozpoczęliśmy swoisty wyścig z czasem. Połączyliśmy 10 placówek, w których działamy siecią światłowodową, obecnie integrujemy bazy danych, tworzymy kanały komunikacji wewnętrznej (telefony VoIP i intranet), inwestujemy w sprzęt komputerowy, rozpoczniemy cykl szkoleń dla pracowników pionu medycznego a zwieńczeniem tego procesu będzie wdrożenie e-dokumentacji medycznej co zbiegnie się z otwarciem nowej przychodni.

Jak to ma wyglądać?
Obecnie przygotowywany jest projekt techniczny. Następnie uruchomimy proces pozyskania finansowania zewnętrznego i ogłosimy przetarg na roboty budowlane oraz dostawę wyposażenia w tym aparatury medycznej i oprogramowania. Inwestycja jest poważna ze względów logistycznych oraz z uwagi na jej zakres i koszt. Z tego powodu uznaliśmy za zasadne wybranie budynku, który jest własnością spółki. Nową przychodnię wyposażymy w aparaturę RTG ucyfrowioną metodą pośrednią.

Przychodnia w nowej lokalizacji w całości przejmie funkcje realizowane w chwili obecnej w budynku poradni chirurgicznych przy ulicy Grunwaldzkiej 30 w tym dyżury nocnej i świątecznej opieki. Część poradni specjalistycznych z przychodni Zacisze również znajdzie tu miejsce.

Dążymy do poprawy standardu świadczonych usług medycznych z uwzględnieniem oczekiwań naszych pacjentów. Dostrzegamy konieczność taką w zakresie zespołu poradni chirurgicznych, opieki świątecznej i nocnej a także w obszarze medycyny pracy. W nowej placówce umieścimy „pod jednym dachem” wszystkie elementy niezbędne do kompleksowego zabezpieczenia świadczeń świątecznej i nocnej opieki oraz medycyny pracy.

Składają się na nie nowoczesne centrum cyfrowej diagnostyki obrazowej, laboratorium analityczne oraz poradnie specjalistyczne laryngologiczna, neurologiczna, okulistyczna, gabinety POZ i lekarza medycyny pracy. Istotnym będzie zapewnienie dobrych warunków pracy personelu medycznego. Dlatego poza nowoczesnymi gabinetami zapewnimy odpowiedni standard pomieszczeń socjalnych. Dla pacjentów pomyśleliśmy o wygodnych warunkach oczekiwania na wizytę u lekarza.

Kiedy to może nastąpić?
Oddanie nowej inwestycji do użytkowania powinno nastąpić najdalej w drugim kwartale 2014 roku.

Co wtedy z nocną i świąteczną opieką medyczną?
Będziemy nadal realizować ten zakres świadczeń. 20 lutego zakończone zostało postępowanie konkursowe, które wygraliśmy. Oczekujemy na zawarcie umowy na okres od 01.03.2013 do 31.12.2015 roku czyli na prawie trzy lata. W drugiej połowie tego okresu nocną i świąteczną opiekę będziemy świadczyć w lepszych dla pacjenta i personelu warunkach.

Ile to wszystko będzie kosztować?
Obecnie nie jesteśmy jeszcze w posiadaniu pełnej dokumentacji. Kosztorys inwestorski zostanie nam dostarczony na koniec marca. Trudno wiec teraz podawać konkretne kwoty. O koszcie inwestycji zdecyduje przetarg. Spółka zabezpieczyła część środków w swoim budżecie a pozostałe zamierzamy pozyskać z finansowania zewnętrznego. O postępie prac będziemy informować na naszej stronie internetowej.

Czy ZLO planuje jakieś inne zmiany dot. swoich placówek?
Koncentrujemy się na trzech głównych kierunkach działania. Po pierwsze. Utrzymanie dostępności Podstawowej Opieki Zdrowotnej w dzielnicach. Żadna przychodnia w dzielnicach nie będzie likwidowana. Lekarz, pielęgniarka i położna POZ pozostanie blisko pacjenta również w sensie odległości. Będziemy poszukiwać możliwości rozszerzenia sieci placówek POZ na terenie naszego miasta z uwzględnieniem racjonalności ekonomicznej tego przedsięwzięcia.

Po drugie. W centrum miasta, które zapewnia najlepszą komunikację środkami transportu publicznego z każdej dzielnicy, utrzymamy i będziemy rozwijać naszą działalność w zakresie poradni specjalistycznych. Kluczowymi z tego punktu widzenia są przychodnie na Podwalu, Podłężu, Zaciszu.

Po trzecie wzmacniamy naszą współpracę z lekarzami i środowiskiem uczelni medycznych. Efektem tego jest uzyskanie w bieżącym roku certyfikatu, dzięki któremu możemy uczestniczyć w podnoszeniu kwalifikacji absolwentów uczelni medycznych. Pod okiem naszych doświadczonych lekarzy rodzinnych Pani Małgorzaty Adamkowicz i Izabeli Berkowskiej lekarze rezydenci przygotowują się do zdobycia specjalizacji lekarza rodzinnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto