Pewnie czytając tytuł tego tekstu, zrywacie boki ze śmiechu, a bardziej powściągliwi w wyrażaniu uczuć przecierają oczy ze zdumienia. A jeśli dodamy, że Polska wyprzedziła w rankingu "potęgi państw" Holandię, to grono ubawionych do łez być może jeszcze się powiększy.

O publikację zestawienia światowych potęg pokusiło się Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych, stosując metodologię badań prof. Mirosława Sułka z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Analizie poddano państwa członkowskie ONZ w latach 2000-2010. Obliczenia zostały dokonane na podstawie ogólnodostępnych informacji, zawartych w takich bazach danych jak CIA - The World Factbook czy World Economic Outlook Database Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Prof. Sułek wyróżnia dwa rodzaje potęgi państwa - potęgę ogólną, odnoszącą się do działalności całej ludności, oraz potęgę wojskową, związaną z działalnością sił zbrojnych, tworzoną przez liczebność armii oraz jej uzbrojenie i wyszkolenie.

Co ciekawe, George Friedman - amerykański politolog, założyciel i szef jednej z najbardziej prestiżowych agencji prognoz geopolitycznych Stratfor - od dwóch lat przekonuje, że Polska w tym wieku wyrośnie na potęgę gospodarczą. Ten pogląd zyskuje coraz większe grono zwolenników wśród ekonomistów i tylko sami Polacy nie potrafią w to uwierzyć, mając świeżo w pamięci sen o potędze sprzed trzydziestu lat, kiedy w myśl hasła przewodniego PZPR "Polska rosła w siłę, a ludziom żyło się dostatniej".

W jakich dziedzinach, Twoim zdaniem, jesteśmy światowym liderem?Czytaj także Wstrzymana budowa ściany szczelinowej na placu Szewczyka. Powód - osunęła się ziemia

Czy Polska w XXI wieku wyrośnie na potęgę? Specjaliści uważają, że tak! Więcej na dziennikzachodni.pl!Komentarze (6)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

dziubol (gość)

co ty sie obiecujesz po Autonomii? Wszystko bydzie tak samo,podatki do Warszawy, zarobki itd.Wez sobie przyklad z autonomii w innych panstwach.

europ (gość)

Niemcy,Anglia,Szwecja,Norwegia,Dania,Holandia,Belgia,Irlandia,Francja,Szwajcaria,Austria,Luxemburg.Italia,Hiszpania-WIELKA PRZERWA; FURA GNOJA, a potem Polska.

aboco (gość)

To co wy piszecie to bzdury.Polska nie byla za Gierka nawet na 10-tym miejscu w Europie.Potega z malym Fiatem (gratem) i krupniokami.