Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

LKS Ciężkowianka Jaworzno. Wielkie święto z okazji 65-lecia [ZDJĘCIA]

Mat. prasowe/opr. ZIELA, fot. Anna Zielonka
W niedzielę LKS Ciężkowianka Jaworzno świętowała jubileusz 65-lecia. Z tej okazji przy siedzibie klubu odbył się wielki festyn, na którym wręczono oznaczenia zasłużonym osobom.

LKS Ciężkowianka Jaworzno. Wielkie święto z okazji 65-lecia [ZDJĘCIA]:

Jaworznianie bawili się podczas licznych konkurencji i występów artystów. Odbył się też Memoriał im. Jana Ciołczyka. Zobaczcie galerię zdjęć z tego wydarzenia.

Przeczytaj więcej o Ciężkowiance:

Obchodzący w tym roku jubileusz 65.lecia klub LKS Ciężkowianka” Jaworzno jest organizacją pozarządową (III sektor, NGO`s), stowarzyszeniem użyteczności publicznej, funkcjonującym w ramach ogólnopolskiego Zrzeszenia LZS, prowadzącym działalność pożytku publicznego oraz podejmującym na przestrzeni lat niezliczone inicjatywy dla społeczności lokalnej i regionu. Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej, działa na zasadzie non profit, nie zatrudnia żadnego etatowego pracownika.
65 lat działalności- to aktywność pokoleń ludzi dobrej woli. Od wielu lat klub podejmuje z korzyścią dla dobra wspólnego inicjatywy integrujące społeczność, pokolenia i grupy wiekowe wokół wspólnych pozytywnych celów, promując zdrowy ruch, zdrowe życie, pielęgnując pamięć historyczną i tożsamość narodową, solidarność społeczną ale i kreując świadomość obywatelską- wyrabiając modę na wolontariat jako pożądany i trwały element życia społecznego. Intensywnie prowadzoną aktywność w sferze zadań publicznych krótko określić można 4 przymiotnikami: interpokoleniowo, politematycznie, multiśrodowiskowo i rekreacyjnie.
Dzięki zaangażowaniu zarządu, działaczy, sympatyków i wolontariuszy, a także aktywnemu aplikowaniu o środki dotacyjne i granty od różnych podmiotów na przestrzeni lat możliwa była organizacja wielu przedsięwzięć i zajęć stałych o niespotykanie jak na klub sportowy szerokim spektrum działania, zarówno jeśli chodzi o zakres przedmiotowy działalności, jak i zdywersyfikowany wiek, status społeczny, potrzeby i zainteresowania beneficjentów, z pożytkiem dla lokalnej społeczności i regionu.
Wieloletnie doświadczenie stowarzyszenia oraz poziom przygotowania wypoczynku dla dzieci- także z pomocą ze strony wielu wolontariuszy, samorządu, w tym województwa śląskiego - są zauważane i doceniane w regionie, na dowód czego Wojewoda Śląski Piotr Litwa uznał ich ubiegłoroczną półkolonię „Górą i doliną- Letnie igraszki z FIO” za trzeci najlepszy wypoczynek letni w miejscu zamieszkania na Śląsku w konkursie „Wakacje- bezpiecznie, zdrowo, zabawnie”.
W sierpniu 2014 r. klub otrzymał List gratulacyjny z Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z wyrazami uznania dla prowadzonej działalności. Zorganizowany w czerwcu 2014 roku 12.godzinny festyn „Rodzinne granie 4R”, który zdobył VI miejsce w kraju w ogólnopolskim konkursie Krajowego Zrzeszenia LZS „Sportowa Gwiazda 2014”, a reprezentanci stowarzyszenia odebrali to zaszczytne trofeum 15 listopada 2014 r. podczas gali laureatów na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Swoje uznanie wyraził goszczący w siedzibie stowarzyszenia 13 czerwca 2013 r. sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tomasz Jędrzejczak.
24 stycznia 2013 r. Komisja Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miejskiej w Jaworznie wyróżniła organizację pozarządowa LKS ”Ciężkowianka” Jaworzno za szeroką działalność na rzecz społeczności lokalnej 2012 roku. Wyraziła także uznanie i szacunek za zasługi klubu na rzecz upowszechniania kultury fizycznej i sportu, podkreślając iż wkład klubu w rozwój miasta budzi wielki szacunek nie tylko członków komisji , ale i społeczności lokalnej. . W grudniu 2007r. ta sama Komisja Rady Miejskiej w Jaworznie wyróżniła klub dyplomem uznania za działalność na rzecz miasta Jaworzna w 2007 r.
W XX wieku, tj. przez pierwsze 50 lat działalności- klub postawił na krzewienie kultury fizycznej i sportu, propagując w wymiarze amatorskim różne dyscypliny, począwszy od lekkoatletyki (lata 50-60), przez piłkę nożną (dyscyplina dominująca przez cały okres działalności), na tenisie stołowym i szachach kończąc.
Lata 80 i 90 to budowanie bazy sportowej w postaci boiska i piętrowego pawilonu rekreacyjnego w dużym zakresie wysiłkiem pokoleń działaczy społecznych w tzw. czynie społecznym- w czasach, kiedy nie znano pojęcia wolontariusza, własność społeczna oznaczała własność państwową socjalistycznego reżimu, a sabotowanie własności państwowej było niemal obywatelskim obowiązkiem Polaków.
Pierwszy etap budowy obiektu został nagrodzony Medalem w ogólnopolskim konkursie na Najcenniejszą Inicjatywę 1985 roku (II miejsce). Głównym inicjatorem i budowniczym obiektu był zasłużony działacz społeczny i sportowy, wieloletni prezes klubu Jan Ciołczyk, którego memoriał w piłce nożnej odbędzie się w tym roku po raz XVII.
W dwudziestym pierwszym stuleciu klub wybrał multizadaniowość stając się animatorem życia społeczno-kulturalno-rekreacyjnego- sportowego w środowisku i regionie, włączając w to inicjatywy o charakterze edukacyjno-wychowawczym, prozdrowotnym, aktywizujące i integrujące społeczność także międzypokoleniowo, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, młodzieży i rodziny, w tym o niskim statusie materialnym, współpracując z szeregiem instytucji i organizacji i podmiotów z trzech sektorów na terenie województwa śląskiego i małopolskiego, z udziałem gości z sąsiednich województw.
Przejawia się to przez podejmowanie przedsięwzięć chroniących pamięć historyczną (m.in. Trzeciomajowy Ciężkowicki Dyptyk, Uroczystość upamiętniająca ofiary wojny, Polonia Restituta), oraz tożsamość i dziedzictwo narodowe i kulturowe od przedszkolaka po weterana (Spotkania Noworoczne, Ostatki, Święto wiosny, Barbórki, Integracyjne opłatki), organizację wypoczynku dzieci i młodzież, akcje pomocowe dla dzieci i rodzin w trudnym położeniu życiowym: paczki mikołajkowe, półkolonie, zajęcia dla dzieci i młodzieży. Klub pomagał pogorzelcom i powodzianom. Organizował uczący tolerancji integracyjny cykl „Razem przełamujemy bariery”. Od kilkunastu lat klub nocuje pielgrzymów na pątniczym szlaku na Jasną Górę, stanowiąc forpocztę przyszłorocznej aktywności podczas 31. Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Od kilkunastu lat organizuje białe niedziele i soboty, od 2 lat także akcje krwiodawcze z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Od kilkunastu lat gości na pikniku wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych w Mysłowicach. Organizuje dziecięce festyny, festyny rodzinne i wydarzenia sportowe. Poprzez niezliczone inicjatywy i włączanie się w dobroczynne akcje pielęgnuje pamięć i tożsamość narodową i historyczną. Aktywizuje ludzi starszych 50 +, rozwija wolontariat. W pierwszym rzędzie przez ostatnie kilkanaście lat beneficjentami akcji stowarzyszenia były dzieci i młodzież, w tym z rodzin w ciężkim położeniu. To dla nich klub organizował bezpłatny zimowy i letni wypoczynek oraz paczki mikołajkowe.
Jednocześnie klub prowadzi aktywność stricte sportową, obejmującą całoroczne szkolenie piłkarskie dzieci, młodzieży i dorosłych oraz regularny udział w rozgrywkach Śląskiego i Małopolskiego Związku Piłki Nożnej i imprez propagatorskich sportowych i rekreacyjnych, w tym interregionalnych dziecięcych turniejów piłkarskich.
Znacząca była współpraca przy organizacji wielu przedsięwzięć z podmiotami I,II i III sektora.
Z lokalnym i regionalnym samorządem, z instytucjami użyteczności publicznej, instytucjami kultury, placówkami oświatowo-wychowawczymi i wychowawczymi, instytucjami ochrony zdrowia, pomocy socjalnej, służbami mundurowymi, administracja publiczna, NGO’s, kościołem i innymi podmiotami, oraz osobami fizycznymi poprzez szeroko pojęty wolontariat (przedłużenie wychowania obywatelskiego). Współpraca i wymiana doświadczeń następowała z otoczeniem lokalnym ale i w obrębie regionu (Mysłowice, Suszec, Oświęcim). w szczególności wymienić należy: samorząd Województwa Śląskiego, Śląskie Wojewódzkie Zrzeszenie LZS, Zespół Szkół Specjalnych im. J. Korczaka w Mysłowicach, Urząd Miejski w Jaworznie, WORD Katowice, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, . FC Katowice, KKS „Czarni” Sosnowiec, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaworznie, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaworznie (konferencje rodzinne, kwalifikacja dzieci na półkolonie), parafia rzymsko-katolicka w Ciężkowicach, Komenda Miejska Policji w Jaworznie,. MCKiS w Jaworznie, Przedszkole Miejskie nr 4,10, Szkoła Podstawowa nr 18, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1, Gimnazjum nr 1, 11,Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, 3, 5, chór „Ćwierćnutki” MDK w Jaworznie, chór seniora „Jawor” przy Jaworznickim Uniwersytecie III Wieku, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, Oddział Rejonowy PCK w Jaworznie, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków koło w Jaworznie, CEZ „CARGO” Jaworzno, Stowarzyszenie „Na drodze”, Klub Jeździecki „Mustang”, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło w Jaworznie, Związek Kombatantów RP i Więźniów Politycznych oddział Jaworzno, Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej, jaworznicki hufiec Związku Harcerstwa Polskiego, Koło Gospodyń Wiejskich „Ciężkowianki” , Warsztat Terapii Zajęciowej przy PSOUU koło w Jaworznie, Zarząd Miejski Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Ochotnicza Straż Pożarna w Ciężkowicach, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Gilowianka”, Koło Gospodyń Wiejskich przy MZRKiOR, KS „Energetyk” Jaworzno, LKS „Zgoda” Byczyna, SALOS Jaworzno.
LKS „Ciężkowianka” Jaworzno prezentując dobre praktyki, promuje Jaworzno i Śląsk w kraju, a nade wszystko pomaga ludziom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto