Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kuria razem z Muzeum Auschwitz zachęcają do odwiedzin obozu

Łukasz Klimaniec
Ks. Marek Studenski zaznacza, że program jest skierowany do szkół z terenu całego kraju
Ks. Marek Studenski zaznacza, że program jest skierowany do szkół z terenu całego kraju Łukasz Klimaniec
Specjalny program skierowany do katechetów, nauczycieli historii, języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie, przygotowali wspólnie Wydział Katechetyczny Diecezji Bielsko-Żywieckiej, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Adresowany do gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych projekt sprawdza się w praktyce.

Wspólny projekt Wydziału Katechetycznego bielskiej kurii i Muzeum Auschwitz jest efektem Dnia Judaizmu, którego gospodarzem w tym roku była diecezja bielsko-żywiecka. Chodzi o specjalny program adresowany do gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych polegający na zwiedzaniu Muzeum Auschwitz ze szczególnym uwzględnieniem wątków religijnych związanych z judaizmem i chrześcijaństwem oraz współpracy chrześcijan i Żydów w dramatycznych warunkach obozowych.

- Program został uruchomiony i w praktyce przetestowany - przyznał na poniedziałkowej konferencji w bielskiej kurii ks. Marek Studenski z Wydziału Katechetycznego kurii diecezjalnej. Dodał, że skorzystali z niego m.in. bielscy uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych im. gen. Maczka, którzy nie tylko zwiedzali synagogę, obóz zagłady, uczestniczyli w warsztatach i dyskusji, ale też wystąpili w programie Między Ziemią, a Niebem, jaki podczas ich wizyty był realizowany przez TVP1.

- Dotychczas mieliśmy tylko kilka grup, ale to jest dopiero początek i liczę, że jak co roku, ruch odwiedzających zacznie się wraz z wiosną - mówi Andrzej Kacorzyk, dyrektor Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz, partner projektu.

Ma nadzieję, że planujący wizytę w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau pedagodzy będą decydować się na uczestnictwo w projekcie. Jego zdaniem program dnia studyjnego w Oświęcimiu może być bardzo interesujący, szczególnie dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych.
- Treści w nim zawarte wykraczają daleko poza historię tego miejsca, co czynią go wyjątkowo ciekawym - dodaje.

Program ma zachęcić do przyjazdu do Oświęcimia i od-wiedzenia trzech miejsc - synagogi Chewra Lomdej Misznajot, jedynej ocalałej w mieście, w której uczniowie zobaczą, jak mogło być, gdyby II wojna światowa nie wybuchła, Muzeum Auschwitz-Birkenau, gdzie zobaczą efekty tej wojny, i Centrum Dialogu i Modlitwy, w którym dowiedzą się, jak można wspólnie budować przyszłość nawiązując relacje między judaizmem i chrześcijaństwem.

Ks. Marek Studenski radzi, by zgłosić udział grupy z miesięcznym wyprzedzeniem wizyty. Zgłoszenia przyjmuje Centrum Dialogu i Modlitwy. - Jesteśmy przygotowani do przyjęcia jednej grupy dziennie w ramach projektu - dodaje Andrzej Kacorzyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto