Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaworzno: jubileusz Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych

Anna Zielonka
Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych w Jaworznie działa już od dwóch dekad. Z okazji jubileuszu organizacji jej członkowie i sympatycy spotkali się na uroczystej kolacji, na której wspominali początki SISG i nagradzali osoby, które pomagały stowarzyszeniu się rozwijać. SISG powstało, aby pomagać w tworzeniu nowych miejsc pracy, szczególnie dla osób, które mają problem z jej znalezieniem i dla tych, którzy są niepełnosprawni. Wspiera też restrukturyzację gospodarczą i społeczną w naszym regionie.

Zebranie założycielskie SISG odbyło się 6 października 1995 roku. Zainicjował je ówczesny poseł Kazimierz Milner. Wzięło w nim udział 20 osób. W skład komitetu założycielskiego weszli wtedy Krzysztof Nowak, Zofia Mikunda i Jan Witt. Mieli się zająć wszelkimi formalnościami. Już 20 listopada tego samego roku SISG zostało zarejestrowane. Pierwszym prezesem zarządu był Jan Łyp, już nieżyjący długoletni dyrektor kopalni „Janina” w Libiążu. - Po pomoc w rozpoczęciu działalności zgłosiliśmy się na elektrownię do prezesa Jana Kurpa. Pomógł nam w utworzeniu statutu, znalezieniu siedziby -opowiada nam Jan Witt, jeden z założycieli stowarzyszenia. - Pierwsze lokum mieliśmy w elektrownianym budynku przy ul. Sportowej - dodaje.

Przez minione 20 lat SISG przeprowadziło wiele pożytecznych dla Jaworzna akcji. To z inicjatywy jego członków powstały m.in. ścieżki rowerowe wzdłuż ulic Wojska Polskiego, Martyniaków, Katowickiej i leśna trasa rowerowa do Podłęża. SISG zainicjowało też szeroko zakrojoną akcję, podczas której przebadano ponad 500 jaworznickich dzieci w wieku 11 - 13 lat. W ramach programu sprawdzono, czy mają jakieś wady postawy ciała i skrzywienia kręgosłupa.

Członkowie stowarzyszenia opracowali i wydali również „Vademecum Przedsiębiorczego Jaworznianina”, które służyło osobom chcącym podjąć działalność gospodarczą na własny rachunek. Kolejną ważną inicjatywą społeczników było utworzenie Lokalnego Centrum Informacji Europejskiej, wspólnego przedsięwzięcia SISG i i Południowego Koncernu Energetycznego. CISG pomagało m.in. tworzyć szkolne kluby europejskie i szkoliło pracowników szkół podstawowych w zakresie problematyki unijnej.

Stowarzyszenie przeprowadza też kursy kwalifikacyjne i doskonalenia dla nauczycieli, a teraz, po zmianach w polskim prawie, stara się, we współpracy ze społeczną Akademią Nauk z Łodzi, otworzyć studia podyplomowe dla tych nauczycieli, którzy chcą rozwijać się w kierunku szkolnictwa specjalnego. Stowarzyszenie wspomogło finansowo takie akcje, jak zorganizowanie obozów sportowych i kolonii dla dzieci. Poza tym SISG, jako organizacja pożytku publicznego, zbiera 1 proc. podatku na rzecz osób potrzebujących.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto