Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak rozliczyć przychody z giełdy

(mu)
Jeśli w ubiegłym roku zarobiłeś na giełdzie - a była na to duża szansa, bo na warszawskim parkiecie panowała wyjątkowo dobra koniunktura - to pamiętaj o zapłaceniu podatku od dochodów kapitałowych.

Jeśli w ubiegłym roku zarobiłeś na giełdzie - a była na to duża szansa, bo na warszawskim parkiecie panowała wyjątkowo dobra koniunktura - to pamiętaj o zapłaceniu podatku od dochodów kapitałowych. Podatek ten ma konstrukcję podobną jak słynny podatek Belki czyli podatek od zysków z lokat bankowych, co oznacza, że dochodów kapitałowych nie dolicza się do innych dochodów, które osiągnęliśmy w danym roku podatkowym. Różnica między podatkiem od zysków z lokat a podatkiem giełdowym jest tylko jednak. Ten pierwszy potrąca automatycznie bank. Natomiast podatek od dochodów kapitałowych uzyskanych na giełdzie należy rozliczyć samemu na formularzu PIT-38 do 30 kwietnia. Wcześniej należy pobrać z biura maklerskiego PIT 8 C, czyli informację o zyskach z akcji i kosztach poniesionych przy sprzedaży.

- Od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających lub z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - podatek dochodowy wynosi 19 proc. uzyskanego dochodu - informuje Sylwia Kobyłkiewicz z Urzędu Kontroli Skarbowej (UKS) w Katowicach.

Dodaje, że dochodem ze zbycia papierów wartościowych, instrumentów pochodnych, realizacji praw z papierów wartościowych jest różnica pomiędzy uzyskaną sumą przychodów z odpłatnego zbycia, a kosztami ich uzyskania. - Przychód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (udziałów) powstaje w momencie przeniesienia własności papierów wartościowych (udziałów) na kupującego, zatem przychodem jest kwota należna choćby nie została faktycznie otrzymana, z kolei przychód z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów oraz z realizacji praw z nich wynikających powstaje w momencie realizacji tych praw - wyjaśnia ekspert z UKS.

Za koszt uzyskania przychodu uznaje się wydatki poniesione na nabycie zbywanego papieru wartościowego (cena jednostkowa ilość papierów wartościowych) oraz wydatki poniesione przez podatnika w roku podatkowym związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie, do których zalicza się: prowizje zapłacone przy kupnie i sprzedaży papierów wartościowych, koszty prowadzenia lub założenia rachunku, koszty transferu lub zdeponowania papierów. Do kosztów uzyskania przychodów ze zbycia papierów wartościowych mogą być zaliczone również odsetki od kredytów - pod warunkiem, że z umowy kredytowej wynika, że celem udzielenia kredytu jest przeznaczenie środków na zakup papierów wartościowych, a także posiadane przez podatnika potwierdzenie banku, że kredyt został wydatkowany zgodnie z zawartą umową. - Podatnik osiągający straty na inwestycjach z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających lub z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część ma prawo obniżyć dochód uzyskany z tego źródła o wysokość straty ze źródła przychodów w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym, że wysokość obniżenia dochodu nie może przekroczyć w którymkolwiek roku 50 proc. kwoty tej straty - podkreśla Sylwia Kobyłkiewicz.

To ważne

Podatnicy osiągający dochody z kapitałów pieniężnych nie mają obowiązku obliczać i wpłacać w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy od tych dochodów, lecz uzyskany z tego tytułu dochód musi być wykazany po zakończeniu roku podatkowego w odrębnym zeznaniu podatkowym PIT-38 składanym w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W tym też terminie podatnik winien wpłacić podatek dochodowy wynikający z tego zeznania.

Ubiegły rok był wyjątkowo łaskawy dla giełdowych inwestorów - najlepsi mogli powiększyć kapitał zainwestowany w akcje nawet o kilkaset procent. Ten rok też zaczął się dobrze, główne wskaźniki giełdowe biją rekordy a wizja organizacji w Polsce Euro 2012 daje inwestorom nadzieję na dalsze zyski. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie giełdą rośnie.

Już w połowie ubiegłego roku udział inwestorów indywidualnych w obrotach akcjami na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zwiększył się do 37 proc. z 24 proc. przed rokiem. Wzrósł też udział krajowych instytucji finansowych (z 33 do 34 proc.). Należą do nich przede wszystkim fundusze emerytalne oraz inwestycyjne. Znaczenie tych ostatnich jest coraz większe, ponieważ Polacy powierzają funduszom grube miliony. Na przykład całkowite aktywa zarządzane przez ING Investment Management wzrosły w pierwszym kwartale br. o 2,7 mld zł, tj. o 17 proc. W Union Investment TFI SA na koniec marca aktywa wzrosły o 220 mln zł. - Sprzyjała nam wyśmienita koniunktura giełdowa - przyznaje Sebastian Buczek f, prezes Zarządu ING IM. - W kolejnych miesiącach oczekujemy jednak podwyżek stóp procentowych przez RPP i zmiennej sytuacji na warszawskiej giełdzie. Dlatego poszerzamy nasze spektrum inwestycyjne o nowe rynki - dodaje.

Eksperci przestrzegają też przed skakaniem bez przygotowania na głęboką giełdową wodę. - Przed rozpoczęciem inwestowania warto odpowiedzieć sobie na dwa pytania: jaki zysk z inwestycji jest przeze mnie oczekiwany, to znaczy pozwoli mi osiągnąć zaplanowany cel oraz po jakim czasie - wyjaśnia Małgorzata Góra, prezes Zarządu Union Investment TFI SA. - Dopiero później powinniśmy podjąć odpowiednią decyzję inwestycyjną - dobrać formę inwestowania do wcześniej określonych oczekiwań.

Niezwykle istotna jest także odpowiedź na pytanie: jak duży okresowy spadek wartości zainwestowanych na giełdzie środków byłby przeze mnie do zaakceptowania? - To ma szczególne znaczenie, gdy jesteśmy początkującymi inwestorami - zazwyczaj nasza wrażliwość jest wtedy bardzo duża - tłumaczy prezes Góra. - Taki inwestor przy pierwszym spadku może ulec emocjom i wycofać się, także wówczas, gdy w zaplanowanym czasie dana inwestycja rzeczywiście ma szansę przynieść oczekiwany zysk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto