Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak korzystać z ulgi z tytułu użytkowania internetu

(mu)
Lista ulg, z których mogą korzystać podatnicy, bardzo mocno skurczyła się w minionych latach. Dlatego może cieszyć, że od niedawna mamy szansę odliczyć sobie wydatki na bardzo nowoczesne medium jakim jest internet.

Lista ulg, z których mogą korzystać podatnicy, bardzo mocno skurczyła się w minionych latach. Dlatego może cieszyć, że od niedawna mamy szansę odliczyć sobie wydatki na bardzo nowoczesne medium jakim jest internet.

- Przepisy art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 z późn. zm.) pozwalają na odliczenie wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet - wyjaśnia Anna Porębska z Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach. - Wydatki te podlegają odliczeniu pod warunkiem, że sieć ta jest użytkowana w lokalu - lub budynku - będącym miejscem zamieszkania podatnika. Nie jest wymagane, aby podatnik posiadał tytuł prawny do tego lokalu, czy też budynku.

Dodaje, że z omawianej ulgi może korzystać każda osoba fizyczna, bez względu na rodzaj osiąganych dochodów. - Jednakże dochody te muszą podlegać opodatkowaniu według skali podatkowej lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych - podkreśla Anna Porębska.

Zatem odliczenia tego nie można stosować do dochodów:

- opodatkowanych zgodnie z art. 24 ust. 3 oraz art. 28-30a ustawy, tj. zryczałtowanym podatkiem dochodowym,

- o których mowa w art. 30b ustawy, tzw. kapitałowych,

- z działalności gospodarczej opodatkowanej tzw. podatkiem liniowym.

Ile można odliczyć?

- Z tytułu dostępu do Internetu dochód można pomniejszyć o wydatki faktycznie poniesione w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 760 zł - wyjaśnia Anna Porębska. - Ulgę tę można zastosować tylko w roku podatkowym, w którym poniesiono wydatki, zatem odliczenie nie przechodzi na lata następne.

Jakie musisz mieć dokumenty?

- Do skorzystania z ulgi konieczne jest posiadanie dowodów potwierdzających poniesienie tych wydatków, a więc faktur w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług. - Należy tu zaznaczyć, że warunkiem skorzystania z omawianej ulgi jest między innymi udokumentowanie wydatku dotyczącego użytkowania sieci internet znajdującej się w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika zapłaconą fakturą VAT z imieniem i nazwiskiem nabywcy usługi - dodaje Anna Porębska. - Podsumowując, tylko faktury zapłacone w 2006 r. mogą być uwzględnione w zeznaniu podatkowym za 2006 r. w ramach ulgi internetowej.

Co przy tym bardzo ważne: jeżeli oboje małżonkowie ponoszą wydatki na użytkowanie internetu wskazane jest wystawienie faktury na imię obojga małżonków, co daje każdemu z nich prawo do ulgi.

Czego nie można odliczyć?

Istotne jest również, by podatnik odliczył w ramach ulgi wyłącznie wydatki z tytułu użytkowania internetu. Nie są bowiem objęte ulgą wydatki związane np. z podłączeniem do sieci. - Zatem korzystając z pakietów obejmujących różne usługi, podatnik musi żądać od usługodawców sporządzania faktur właściwie dokumentujących ceny poszczególnych usług, ze szczególnym uwzględnieniem ceny użytkowania internetu - wyjaśnia Anna Porębska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto