Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwentarze i lustracje Klucza Sławkowskiego. Nowa publikacja w Zagłębiu

sauer
Inwentarze i lustracje Klucza Sławkowskiego z XVII i XVIII wieku. Nowa publikacja w Zagłębiu. Ile było karczem w Sławkowie, ile sztuk bydła miał chłop w Tucznejbabie, ile pola uprawiał chłop w Porąbce, a ile chałup było w Ciężkowicach w XVII i XVIII wieku? To wszystko i szereg innych ciekawostek historycznych znajduje się w najnowszej książce historycznej p.t. „Inwentarze i Lustracje Klucza Sławkowskiego z XVII i XVIII wieku”.

Inwentarze i lustracje Klucza Sławkowskiego z XVII i XVIII wieku.

Książka powstała dzięki współpracy Dąbrowy Górniczej, Sławkowa, Bolesławia, Bukowna, Chrzanowa, Powiatu Będzińskiego, Sosnowca, Jaworzna, Łaz oraz Trzebini i zawiera dokładne inwentarze miejscowości, które do 1789 roku tworzyły Klucz Sławkowski, czyli własność ziemską biskupów krakowskich, obejmującą od niepamiętnych czasów (XII – XIII wiek) od kilku do nawet dwudziestu miejscowości w Zachodniej Małopolsce.

Ponad 400 – stronicowa książka, której oficjalna prezentacja będzie miała miejsce 19 lutego w zabytkowej Austerii w Sławkowie kończy tym samym blisko trzyletnią pracę, która rozpoczęła się od pozyskania w 2011 r przez Muzeum Miejskie Sztygarka w Dąbrowie Górniczej i Urząd Miasta Sławków pięciu inwentarzy Klucza Sławkowskiego z XVII i XVIII w. Oryginalne inwentarze i lustracje dóbr dawnego Klucza Sławkowskiego znajdują się bowiem w archiwach kościelnych Katedry Wawelskiej w Krakowie i państwowych w Radomiu oraz Krakowie.

Inwentarze obejmują szczegółowe opisy miejscowości historycznego Klucza Sławkowskiego, należących dzisiaj do Sławkowa, Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Jaworzna, Bolesławia, Bukowna, Łaz, Chrzanowa i Trzebini.

Inwentarze Klucza Sławkowskiego nie były dotąd nigdy publikowane. Będą z pewnościom podstawowym źródłem do badania historii opisanych w nich miejscowości. Inwentarze sporządzane były przez specjalnie powołanych komisarzy, w celu określenia należności podatkowych oraz różnego rodzaju danin. Inwentarze szczegółowo opisują stan majątkowy poszczególnych mieszkańców klucza. Dokładnie prezentują wszystkie budynki mieszkalne i gospodarcze oraz ich stan użytkowy ze szczególnym uwzględnieniem folwarków, młynów, karczem, hut ołowiu, stanu lasów itp. Zawierają również opisy granic wszystkich wymienionych miejscowości.

W książce można odnaleźć i prześledzić zmiany nazw dzisiejszych miast, ich dzielnic, wiosek i sołectw stanowiących obszar dzisiejszego Zagłębia Dąbrowskiego i zachodnich rubieży Województwa Małopolskiego.

Książka pt. „Inwentarze i Lustracje Klucza Sławkowskiego z XVII i XVIII wieku” oprócz wartości naukowej będzie posiadać również wartość społeczną. Pozwoli bowiem wielu rodzinom zagłębiowskim odnaleźć swoje małopolskie korzenie.

Publikacja trafi do bibliotek, szkół, towarzystw historycznych i społecznych działających na terenie Zagłębia i Zachodniej Małopolski, przeprowadzone zostaną również spotkania z uczniami i nauczycielami.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto