Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Jaworzna. Michał Matyasik zbiera pamiątki z "Azotki"

Anna Zielonka, fot. ZIELA, archiwalne fotografie pochodzą z książek pt. "Informator Zakładów Chemicznych Azot w Jaworznie" i "Monografia Zakładów Chemicznych Azot w Jaworznie"
Historia Jaworzna: Puszki po chemikaliach, zakładowe proporczyki, ulotki, bony żywnościowe, stare fotografie, akcje i wiele innych pamiątek związanych z zakładami chemicznymi Organika-Azot w Jaworznie posiada w swoich zbiorach Michał Matyasik z Borów.

Historia Jaworzna. Michał Matyasik zbiera pamiątki z "Azotki":

Jaworznianin kolekcjonuje te przedmioty od około dwóch lat. Wykupuje lub dostaje od jaworznickich znajomych, szuka na interentowych aukcjach, prowadzonych przez osoby z całej Polski.

Zamiłowanie z pokolenia na pokolenie

- Pamiątki po Azotce znajdują się w wielu częściach naszego kraju. Można powiedzieć, że ściągam je z powrotem do Jaworzna - uśmiecha się pan Michał i pokazuje swoje zbiory. - W albumie mam na przykład jedną z pierwszych akcji spółki Azot w Borach z 1927 roku, wartą 140 marek polskich. Jest też bon jednokoronowy lub urzędowa korespondencja, jeszcze z adresem w języku niemieckim. Te dokumenty są dla mnie najcenniejsze - mówi.
Znalazł też cennik produktów z 1935 roku i różne ulotki reklamowe z lat 30-tych. Niektóre reklamówki zaprojektował krakowianin Alfred Żmuda. - Mam też prawdziwe fotografie z tamtego czasu i ich kopie zamieszczone w specjalnych wydawnictwach, np. z okazji 70-lecia zakładu - dodaje jaworznianin.
Skąd wzięło mu się takie hobby? Z pewnością wpływ miały rodzinne tradycje. W Azotce pracował jego dziadek, a teraz są tam zatrudnieni rodzice pana Michała.

- Zacząłem kolekcję od dokumentów, które miał mój dziadek. Pochodzą z lat 70-tych. Tak mnie to wszystko zainteresowało, że postanowiłem odnaleźć jeszcze starsze pamiątki - wspomina. - Bardzo się cieszę za każdym razem, gdy natrafię w internecie na jakiś przedmiot, pochodzący z Azotki. Czasami znajduję je nawet co miesiąc, innym razem nie udaje mi się natrafić na nic przez trzy miesiące - wyjaśnia.

Jaworznianin chciałby zrobić wystawę swoich zbiorów z okazji zbliżającego się stulecia zakładów.
- Powstały one w 1917 roku. Rozmawiałem już z dyrekcją przedsiębiorstwa na ten temat. Zarząd wstępnie zgodził się na współorganizowanie wystawy - zaznacza pan Michał. - Do jubileuszu jest jeszcze trochę czasu, dlatego, mam nadzieję, że do tej pory moja kolekcja powiększy się o kolejne ciekawe eksponaty - dodaje.

Tymczasem apeluje do mieszkańców Jaworzna.
- Jeśli ktoś ma jakieś rzeczy pochodzące z zakładów chemicznych i nie potrzebuje tych przedmiotów, chętnie dołączę je do swojej kolekcji. Można się ze mną skontaktować na przykład mejlowo. Mój adres to [email protected] - informuje.__

Pan Michał potrzebuje pomocy innych

Jaworznianin, oprócz swojego hobby, zajmuje się rodziną i pracą zawodową. Pozycjonuje strony internetowe. Sprzedaje też nasiona. Pracuje jednak tylko w domu, ponieważ jest osobą niepełnosprawną. Od 13 roku życia choruje na RZS , czyli reumatoidalne zapalenie stawów.

- Jest to przewlekła, ciężka i wyniszczająca organizm choroba. Poruszam się na wózku, cały czas potrzebuję pomocy osób trzecich i środków na leki, rehabilitację i sprzęt likwidujący bariery architektoniczne w miejscu mojego zamieszkania - podkreśla. Dzięki pomocy osób dobrej woli udało mu się zebrać pieniądze na zakup specjalnej windy, dzięki której może wydostać się z domu. Teraz pojawiła się kolejna potrzeba - ostatnio jego stawy w gorszym stanie, dlatego panu Michałowi bardzo trudno przesiąść się z wózka na siedzenie samochodu.

- Zbieram więc pieniądze na auto dostosowane do mojej sytuacji, tak abym nie był uwięziony w jednym miejscu - zaznacza.

Można mu w tym pomóc, oddając mu 1 procent swojego podatku. W rozliczeniu trzeba wpisać KRS o numerze 0000270809 (cel szczegółowy: Michał Matyasik 1701) . Można też wpłacić pieniądze bezpośrednio na konto Fundacji Avalon - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym: 86 1600 1286 0003 0031 8642 6151 (tytuł wpłaty: Darowizna dla Michał Matyasik 1701).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto