Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Geosfera Jaworzno: Czy dojdzie do rozbudowy? Podziemia mogą być dostępne dla zwiedzających

Kacper Jurkiewicz
Geosfera cieszy się świetną opinią nie tylko wśród jaworznian, ale także wśród odwiedzających ją mieszkańców okolicznych miast. Ma stać się jeszcze bardziej atrakcyjniejsza – prawdopodobnie zostanie rozbudowana i będzie można zwiedzać jej podziemia.

W Geosferze organizuje się wiele ciekawych zajęć dla mieszkańców Jaworzna (I nie tylko). Można podziwiać tutaj m.in. skamieliny oraz różne gatunki kwiatów. Na terenie Geosfery znajduje się także tężnia solankowa, której budowa zakończyła się zimą.

11 marca w Urzędzie Miejskim w Jaworznie prezydent Jaworzna Paweł Silbert i Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej Klaudiusz Fross podpisali list intencyjny w sprawie promocji i edukacji. Współpraca oferuje m.in. opracowanie badawczo - projektowe na potrzeby rozszerzenia oferty turystycznej Geosfery.

Podczas prac badane będą możliwości udostępnienia dla turystów podziemnego magazynu materiałów wybuchowych, dawnej prochowni w kamieniołomie Sadowa Góra. To m.in. stąd jaworznicka Cementownia pozyskiwała potrzebne surowce.

- Dopiero zaczynamy prace nad tym, to są dopiero projekty. Liczymy, że uda się wszystko sfinalizować - powiedziała Agnieszka Chećko, dyrektor Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie - 12 marca pojawiłam się na Politechnice Śląskiej w Gliwicach żeby opowiedzieć o naszej Geosferze, naszej pracy i planach.

Atrakcja ma powstać w niezagospodarowanej części kamieniołomów. Niestety ludzie często tam śmiecą, robią bałagan.

- Czujemy się w obowiązku zająć tym miejscem. Chcemy sprawić żeby było czyste i atrakcyjne. Obecnie prowadzimy również prace porządkowe przed otwarciem tężni - poinformowała Agnieszka Chećko.

Wydział Architektury Politechniki Śląskiej ma opracować koncepcję adaptacji podziemnych korytarzy do funkcji ekspozycyjnej oraz rozbudowy obiektu o strefę wejściową z funkcjami gastronomicznymi i zapleczem edukacyjnym.
200 metrów podziemnych korytarzy starego magazynu materiałów wybuchowych może więc zamienić się w muzeum geologiczno - górnicze.

19 marca na Geosferze pojawi się ponad 30 studentów, którzy rozpoczną tam prace terenowe m.in. inwentaryzacje. Po ich działaniach powstaną projekty, które doczekają się prezentacji na Geosferze, w Urzędzie Miejskim Jaworzna I na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Posłużą też jako aplikacja o środki na ich realizację.

- Działamy powoli i roztropnie. Cały czas jesteśmy konsekwencji i nie idziemy na skróty. Chcielibyśmy w tym miejscu przedstawić także historię Cementowni - powiedziała Agnieszka Chećko.

Pracownicy Geosfery zastrzegają, że Prochownia nie jest obecnie dostępna do zwiedzania i nie wolno tam wchodzić. Jest to bardzo niebezpieczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto