18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy budynek szybu Bończyk byłej kopalni Mysłowice odrestaurowany. Zobaczcie, jak wygląda.

Monika Chruścińska
Po odrestaurowanym budynku Szybu Bończyk oprowadzał nas inwestor, Maciej Sikora, właściciel firmy Braks w Mysłowicach.
Po odrestaurowanym budynku Szybu Bończyk oprowadzał nas inwestor, Maciej Sikora, właściciel firmy Braks w Mysłowicach. Arkadiusz Ławrywianiec
Bankiety, wesela, konferencje, wystawy sztuki, teraz zamiast w restauracjach czy galeriach, możemy urządzić w murach byłego szybu dawnej kopalni Mysłowice. Maciej Sikora, prywatny inwestor, otworzył już pierwszy budynek z powstającego tu kompleksu sal bankietowo-konferencyjnych. Jak Wam się podoba?

Odrestaurowane wnętrza starej transformatorowni są nie do poznania. - Ten budynek był w najgorszym stanie - przyznaje Sikora. Dziś na jego parterze jest sala główna, gdzie w poniedziałek żegnali stary rok uczestnicy balu sylwestrowego. 150 wejściówek na imprezę w szybie Bończyk rozeszło się w dwa dni. Nic dziwnego, mysłowiczanie na odrestaurowanie murów po maszynie wyciągowej i transformatorowni kopalni Mysłowice czekali ponad 10 lat. Sikora jest już trzecim właścicielem budynków od czasu, kiedy zakład zakończył tu wydobycie. Gdy kupował teren, były regularnie rozkradane przez złomiarzy, popadały w ruinę. - Niestety, wieży szybowej i maszyny wyciągowej już nie było - żałuje inwestor.

W ocalałym po maszynie budynku za około dwa lata otwarta zostanie jeszcze restauracja z salą wizualną. Inwestor dostawi do nich jeszcze dwa obiekty od podstaw - pierwszy w miejscu wyburzonej wieży szybowej, drugi - niewielki hotel - już w nowoczesnym stylu.

Na poziomie piwnicy nowo otwartego budynku jest jeszcze mała sala, zwana też koncertową. Tutaj w przyszłości mają mieć miejsce koncerty i wystawy. Jest też kącik pamięci z fotografiami kopalni i pamiątkami jej górników - kilofami, kuflami, szablami górniczymi - a nawet fragment szyn z terenu byłego zakładu. W korytarzu prowadzącym z kolei do małej sali wmurowane zostały oryginalnie zachowane okna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto