Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Mysłowice: Dziś 5. rocznica zakończenia wydobywania węgla. Co zostało po kopalni?

Monika Chruścińska-Dragan
Kopalnia Mysłowice. Dokładnie 7 listopada 2008 roku, wydobyto tu ostatnią tonę surowca. W styczniu z kolei minie 7 lat od połączenia zakładu z KWK Wesoła. Jakie są szanse na rewitalizację pozostałych po kopalni terenów?

Zobacz kopalnię Mysłowice w obiektywie naszych fotoreporterów i nie tylko.

Kopalnia Mysłowice W październiku Mysłowice, Sosnowiec i Jaworzno złożyły wspólny wniosek o dofinansowanie przygotowania dokumentacji pod uzbrojenie terenów inwestycyjnych, wśród których są tereny byłego zakładu. Do zgarnięcia jest 2,6 mln zł z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna [CZYTAJ O TYM WIĘCEJ TUTAJ].

Co zostało po kopalni? Rewitalizacja miałaby objąć zakład A (teren między linią kolejową a ulicą Świerczyny i Bytomską) oraz zakład B (od torów do ul. Katowickiej, działki po osadnikach i część przykopalnianego osiedla na Piasku - ulice Świerczyny, część Boliny, Stawową, Sobieskiego i Gwarków z budynkiem Zespołu Szkół Sportowych i teren klubu Górnika 09). O tym, co miałoby tu powstać czytaj TUTAJ

Rewitalizacja kopalni Mysłowice. Zainteresowani inwestorzy już są

Pierwszy zainteresowany inwestowaniem na obszarze byłego zakładu już jest. To firma świadcząca usługi motoryzacyjne z zakresu diagnostyki i pomiarów pojazdów różnego typu.

Powodzenie inwestycji uzależnione jest od przejęcia przez miasto od Katowickiego Holdingu Węglowego części terenów po kopalni na północ od ulicy Obrzeżnej Północnej. To obszar byłych osadników, obecnie rekultywowanych. Inwestycja przedsiębiorcy objęłaby także działki sąsiednie. Łącznie blisko 30 hektarów. Wszystko będzie jednak zależeć od powodzenia pertraktacji najpierw z holdingiem, a potem decyzji ministerstwa.

Wciąż niewiadomą pozostaje podmiot, jaki przeprowadzić miałby rewitalizację pokopalnianych terenów. Władze Mysłowic skłaniają się ku powołaniu nowej, celowej spółki. - Ewentualne powołanie takiego podmiotu uzależnione będzie jednak od decyzji w sprawie dofinansowania - zaznacza Kamila Szal z mysłowickiego magistratu.

Jak wygląda kopalnia Mysłowice teraz? Z trzech szybów byłej KWK Mysłowice - Jagiełło, Sas i Łokietek - pierwszy zlikwidowany został w 2009 roku, Sas jest wyzbrojony i trwa jego zasypywanie, natomiast szyb Łokietek jest jeszcze wykorzystywany jako szyb materiałowo-zjazdowy. Urobek już tamtędy nie idzie. Teren po kopalni Mysłowice na razie jest jeszcze wykorzystywany, docelowo KHW będzie chciał sprzedać go w całości lub w częściach.

Na terenie KWK Mysłowice znajduje się obecnie około 80 budynków biurowych i przemysłowych, z których część prawdopodobnie będzie wymagała rewitalizacji a pozostała będzie musiała być wyburzona.

Kopalnia Mysłowice przez lata była największym zakładem pracy w mieście. Początkowo pracownikami zakładu byli mieszkańcy okolicznych miejscowości, dzisiejszych Brzęczkowic, Brzezinki czy Janowa. Stopniowa rozbudowa kopalni i odpływ w latach 80. XIX wieku pracowników do Zagłębia Ruhry czy Saary spowodowały ściąganie do pracy ludności z coraz dalszych miejscowości. Sporym ułatwieniem była kolej, która dostosowywała rozkład jazdy do pracy kopalni. Zaczęto zatrudniać także mieszkańców Jaworzna.

Kiedy po I wojnie światowej na Górnym Śląsku rozpoczął się okres plebiscytowy, po niemieckiej i polskiej stronie uaktywniły się organizacje polityczne i militarne. – To właśnie tutaj w 1919 roku żołnierze Grenzschutzu otwarli ogień do czekających na wypłaty górników i ich rodzin, co zainicjowało wybuch I Powstania Śląskiego

Kopalnia Mysłowice była swego czasu także najbardziej innowacyjną kopalnią w kraju. To tutaj po raz pierwszy na świecie zastosowano technologię płynnej podsadzki, co spowodowało bezpieczniejsze wybieranie grubych pokładów węgla, dając możliwości uszczelniania wyeksploatowanych wyrobisk.

Przez lata pracy kopalni zginęły w kopalni setki osób. Dwa lata temu na terenie zakładu odsłonięte zostały tablice z nazwiskami 232 górników. To ci, którzy zginęli tu po 1945 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto