Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolegiata św. Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie [ZDJĘCIA]. Zobacz jak wyglądała kiedyś

Anna Zielonka
www.kolegiata.jaworzno.pl
Obecny budynek kolegiaty powstał dopiero po wojnie. Parafia św. Wojciecha liczy sobie jednak już kilkaset lat. Na przestrzeni wieków wybudowano kilka świątyń.

Czy wiecie o tym, że budowę obecnego gmachu Kolegiaty pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny dopingował ówczesny kardynał Karol Wojtyła? Jak podają źródła historyczne (a dokładnie publikacja pracowników Muzeum Miasta Jaworzna - Przemysława Dudzika, Iwony Brandys i Barłomieja Cieszyńskiego) przyszły papież żywo interesował się przebiegiem prac i pomagał w rozwiązywaniu problemów, związanych z budową naszej świątyni.

PLEBISCYT: GŁOSUJ na najładniejszy pomnik w Jaworznie!

Ale zanim do tego doszło, na przestrzeni lat parafia przeszła sporą metamorfozę, zarówno jeśli chodzi o jej powierzchnię, liczbę ludności, jak i wygląd samego kościoła.

- Parafia powstała w XIII wieku, na terenie wsi Jaworzno, Ciężkowice i Szczakowa. W 1335 roku jej patronem został św. Wojciech. Dwieście lat później w czasie konsekracji drugiego budynku patronką stała się też św. Katarzyna - mówi Przemysław Dudzik, dyrektor muzeum. - Pierwsza kościelna budowla powstała w połowie XIV wieku. Była drewniana. Drugi gmach świątyni, już murowany, stanął w 1558 roku - dodaje.

Polecamy: Nie będzie remontu gruntówek? Mało kasy!

Między 1695 a 1700 rokiem, z inicjatywy proboszcza ks. Piotra Grocholickiego, do świątyni dobudowano kaplicę pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej. Z kolei w latach 1828-1833 kolejną przebudowę kościoła zlecił Feliks Radwański junior. Architektem był krakowski budowniczy August Plasqude.

Aktualny projekt kościoła powstał w czasach międzywojennych. Rozbudowa była konieczna. Mały kościółek nie wystarczał bowiem, aby pomieścić rozrastającą się wspólnotę wiernych.

Jak podaje Przemysław Dudzik, autorem projektu kościoła był prawdopodobnie Stanisław Gergovich, a nadzór nad budową objął krakowski architekt Zygmunt Gawlik. Do września 1939 roku powstały nowy transept (nawa krzyżowa) i prezbiterium. Prace budowlane przerwała jednak wojna. Przez kilkadziesiąt lat nowy kościół stał niewykończony. Msze św. odbywały się w starej świątyni. Dopiero w latach 50-tych przebudowa kościoła ruszyła na nowo. Znowu bowiem rosła liczba parafian. Poza tym szkody górnicze doprowadziły bowiem stary kościół do ruiny. Pracami koordynował ówczesny proboszcz ks. Stefan Kowalczyk. Budowę kościoła konsultował z kolei prof. Politechniki Krakowskiej Wiktor Zin. Był autorem ostatniej koncepcji architektonicznej świątyni. Od 1979 r. budową kościoła zajmował się kolejny proboszcz, ksiądz Julian Bajer. Księżom pomagał kardynał Karol Wojtyła.

Polecamy: Radni zdecydowali, podatki rosną o 15%!

Dziś świątynia jest połączeniem starszej części i nowej hali. Dach wznosi się ku trójkątnemu frontowi z jednym dwóch największych witraży w Europie. Jest siedzibą dekanatu i ma rangę kolegiaty. Proboszczem jest ks. prałat Eugeniusz Cebulski.

Od soboty zapraszamy do głosowania w naszym plebiscycie na najpiękniejszy kościół w Jaworznie

* CZYTAJ KONIECZNIE:

NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto