Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzielnice w Jaworznie. Skąd się wzięły ich nazwy?

Anna Zielonka
Osiedle Podłęże. Budowa bloku przy ul. Towarowej. W tle Podwale
Osiedle Podłęże. Budowa bloku przy ul. Towarowej. W tle Podwale materiały archiwalne muzeum miasta jaworzna
Ponownie przyglądamy się nazwom osiedli w Jaworznie. Tym razem wychodzimy poza jego śródmieście. Pochodzenie nazw osiedli jest dosyć zaskakujące.

Wracamy do wyjaśniania nazw osiedli i różnych miejsc w Jaworznie. Ten temat cieszył się dużym zainteresowaniem naszych Czytelników i Internautów. Tym razem rozszerzamy nasze pole zainteresowań i skupiamy się nie tylko na centrum miasta.

Osiedla w Jaworznie. Skąd ich nazwy?

Byczyna gwarowo - ,,bycina". Nazwa oznacza miejsce wypasu i hodowli bydła. Jak przekonuje w swojej książce o Jaworznie Maria Leś Runicka, byczyną były łąki albo rozległe polany w lesie.

Ciężkowice wzięły swoją nazwę od nazwiska Cieszek, człowieka, który osiedlił się w tej części dzisiejszego Jaworzna.

Zaskakujące? A jednak to prawda. Wieś z początku nazywała się bowiem ,,Cieszkowice". Tak też nazywano potomków Cieszka.
- Podobnie jak dzieci Jana, to Janowice - wyjaśnia Maria Leś-Runicka. Zmiana z Cieszkowic na Ciężkowice pochodzi od słowa ,,ciężki". W XIX wieku obie nazwy stosowano zamiennie razem z pośrednią - ,,Cięszkowice".

Dąbrowa oznacza las dębowy. Wcześniej mówiło się o niej - ,,Dąbrowy. Dopiero w XIX wieku mieszkańcy przeszli na liczbę pojedynczą. Nazwa Długoszyn pochodzi od imienia Długosz, czyli wysokiego człowieka.

Z kolei z Jeleniem związana jest legenda. Według niej, w lasach nad Przemszą pewien myśliwy darował życie napotkanemu jeleniowi. Szczęśliwe zwierzę odwdzięczyło się człowiekowi. Uderzyło kopytem o ziemię i odsłonioł źródło wody. Dzięki temu osiedlili się tam ludzie.

- Nazwa Szczakowa pochodzi z kolei od imienia Szczak i oznacza jego osadę. Najpierw nosiła nazwę Szczaków, podobnie jak na przykład Kraków - tłumaczy dalej historyczka.

Pieczyska pochodzą od słowa "piecysko". Jak tłumaczy Bartłomiej Cieszyński z Muzeum Miasta Jaworzna, pieczysko to duży piec do wypalania wapna.
Co do miejsc, ciekawymi nazwami są ,,Robak" i ,,Nowa Wieliczka", którymi mianowano skupiska jednakowych domków wzdłuż ulicy Olszewskiego.

,,Robak" to nazwa pochodząca od więzienia dla osadzonych tam włóczęgów i drobnych przestępców, skazanych na pracę w kopalniach. Określenie ,,Robak" oznacza bród. Nazwa ,,Nowa Wieliczka" pochodzi od górników z Wieliczki.

Osiedle Pszczelnik przyjęło nazwę od pobliskiego lasku i ulicy o tej samej nazwie. Z kolei osiedle Gigant swoją nazwę wzięło od dużej piekarni, która niegdyś funkcjonowała w tamtym miejscu. A Góra Piasku to nazwa pochodząca od pisakowej wydmy od strony Niedzielisk (wcześniej osiedle nazywało się Szczakowa-Wieś).

Wróćmy jeszcze do nazewnictwa związanego z osiedlem Podłęże. Według Bartłomieja Cieszyńskiego, rozrosło się ono w czterech kierunkach i pochłonęło również inne osiedla, jak ,,Chrusty" (od szybko usychających krzewów i drzew nadających się na opał), ,,Księżej Górki" (podłużny pagórek od dawnej stacji kolejowej do Chrustów (dziś Leopold) i ,,Golisuki", czyli nieurodzajne tereny z wychodniami pokładów węgla (dziś tereny parku, stacji paliw i części lasu).
- ,,Gołą suką" nazywano wózek do przewożenia urobku w kopalni - tłumaczy Bartłomiej Cieszyński.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto