Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy pszczoły wyginą? Słodkie targi w centrum Sosnowca

sauer
Czy pszczoły wyginą? Czy wkrótce może się okazać, że bajka o pszczołach to scenariusz, który może się spełnić? Właściciele pasiek zaobserwowali na swoich pszczołach małego pająka, który przeszkadza pszczołom w zbieraniu nektaru i roznoszeniu pyłku.

Czy pszczoły wyginą?

Mówi się, że życie jednej pszczoły to jedna łyżeczka miodu. Bez pszczół nasz eko system nie mógłby funkcjonować tak dobrze, zawdzięczamy im bardzo wiele, choć większość z nas kojarzy je głównie ze słodkim miodem.
Królowa pszczół w trakcie czerwi składa dziennie około dwóch tysięcy jaj czyli mniej więcej tyle ile sama waży. W tym okresie musi być bardzo dobrze odżywiana przez swoje robotnice. Zadaniem królowej jest składanie jaj, inne pszczoły w ulu nie są wstanie złożyć jajeczek. Podczas targów pszczelich w sercu Zagłębia w Expo Silesia, o pszczołach można było dowiedzieć się dosłownie wszystkiego, a także zobaczyć jak wygląda pszczoła pod mikroskopem.

- Królowa odnosząc się do bajki o pszczółce Mai to właśnie taka Maja, ale był jeszcze Gucio czyli truteń, którego zdanie jest proste musi przekazać materiał genetyczny królowej, później są wyganiane z ula i umierają. Gdy królowa matka czerwi, trutnie wpuszczane są do każdego ula, do każdego do którego chcą wejść - mówi Sławomir Forestek, Nadleśnictwo Katowice, specjalista do spraw administracji i edukacji przyrodniczo leśnej.

- Natomiast pszczoła robotnica żeby wejść, musi przekupić strażniczki, które zwykle znajdują się na wylocie ula. Natomiast truteń, podobnie jak w bajce w ulu też nic nie robi. Trutnie podjadają to co zniosą pszczoły robotnice.W ulu można zauważyć dwóch, trzech trutni siedzących przy dziurce i zjadające to co przyniosą pszczoły - dodaje Forestek.

Jeden ul to jeden organizm, sama królowa bez swoich robotnic nie jest w stanie funkcjonować, podobnie jak pszczoły robotnice. To bardzo ciekawy organizm, który rodzi się przez podział. Ule często się dzielą, młoda królowa może zabrać część pszczół i założyć nowy ul, stary pozostawiając innej królowej.

Tyle i dużo więcej możemy dowiedzieć się o pszczołach podczas targów w Expo Silesia, które jeszcze jutro można odwiedzić od godziny 9. Oprócz wykładów na stoiskach można zapoznać się z najnowszym sprzętem dla pszczelarzy, a także kupić tradycyjny miód oraz miód pitny. Do Sosnowca bowiem przyjechali wystawcy z całego województwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto