Hala handlowa już stoi

Hala handlowa już stoi. Teraz wynajęta przez SCC firma zacznie stawiać boksy handlowe (© Anna Zielonka)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W ubiegłym tygodniu władze Jaworzna podpisały akt notarialny sprzedaży ziemi chińskiej firmie SCC Sp. z o.o. Już od lipca w Jeleniu rozpocznie działalność ogromne centrum hurtowe z chińskimi i azjatyckimi towarami. Będzie to największa tego typu centrum handlu hurtowego w południowej Polsce.

Pracę w chińskim centrum już w lipcu będzie mogło znaleźć nawet około 200 osób. Docelowo firma zamierza zatrudnić około 2 tys. pracowników.

- To dobre perspektywy dla mieszkańców Jaworzna i całego regionu. Wielu bezrobotnych będzie mogło zatrudnić się w chińskim centrum w Jeleniu - mówi Danuta Milner, radna z Jaworzna.

W ubiegłym roku chińska firma wygrała przetarg na zakup działki przy ulicy Wygoda. Zapłaciła 2 mln 7 tys. zł. Lokalizacja chińskiego centrum w Jeleniu wiąże się z tym, że w sąsiedztwie Jaworzna przebiega nić najdłuższej autostrady w Polsce.

Bliskość obu węzłów autostradowych (Byczyna i Jeleń) i dobre położenie regionalne miasta skłoniło inwestorów do wykupienia działki akurat na terenie Jaworzna.

- Nasza firma przeprowadziła specjalne badania rynku. Okazało się, że Jaworzno jest najlepiej położonym miastem w regionie - mówi Jianmin Ye, wiceprezes firmy SCC. Prezesi SCC spodziewają się, że z centrum hurtowego w Jaworznie będą korzystać także hurtownicy z całego południa Polski i mieszkańcy ościennych krajów.

Firma nie dostała zgody na handel detaliczny. W pierwszym etapie realizowania inwestycji powstała hala, która pomieści 160 boksów. Oprócz boksów handlowych w hali zostanie wydzielona niewielka część administracyjna i gastronomiczna. Ze względu na ekspozycyjny charakter hali i sprzedaż hurtową, mieszkańcy Jelenia nie powinni odczuwać uciążliwości związanych z ruchem ciężkich samochodów. Głównym kierunkiem ruchu będzie autostrada A4 z całkowitym niemal pominięciem dzielnicy. Miasto idzie też inwestorom na rękę. Za kilka dni ma rozpocząć się budowa Drogi Współpracy Regionalnej.

W listopadzie ubiegłego roku odbyły się też rokowania dotyczące sprzedaży kolejnych nieruchomości położonych w Jeleniu.

- Za ponad 7,5 hektarową nieruchomość, chińska firma SCC, zaproponowała miastu 6 mln zł - wyjaśnia Marcin Miłek z biura informacji i Komunikacji społecznej Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Na wiosnę firma rozpocznie budowę kolejnej hali. Docelowo firma planuje budowę ponad 1 tys. boksów i kilku dużych magazynów. - Osoby, które będą chciały wynająć boks w chińskim centrum mogą liczyć na naszą pomoc w załatwianiu różnych formalności - mówi Magdalena Pawełek z firmy SCC.

W tym roku miasto zamierza sprzedać w Jeleniu kilka kolejnych działek. - Zostanie ogłoszony przetarg. Tereny inwestycyjne położone w Gminnej Strefie Aktywności Gospodarczej są dostosowane do potrzeb inwestorów. Działki są uzbrojone w sieć elektryczną, gazową i wodno-kanalizacyjną, posiadają system odprowadzania wód deszczowych i możliwość podłączenia linii telefonicznych. Zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określają wskazane nieruchomości jako tereny produkcyjno-usługowe, z podstawowym przeznaczeniem pod zabudowę produkcyjno-składową.

Komentarze (29)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

ola (gość)

Nie pracujcie u Chińczyków w Jeleniu !!! Oni społecznie nie są dojrzali do tego aby funkcjonować w Europie.Pracowałam tam i to był koszmar.Wprowadzony był zakaz rozmów między polskimi pracownikami który widniał także w umowie.Podczas gdy latem temperatura osiągała 30 stopni hala nagrzewała się do 40 i nie pozwalali włączyć klimatyzacji.O wzięciu wolnego nie ma mowy bo inaczej wylatujesz.Na witrynie wystawiali kartkę 'Ceny do negocjacji' a gdy klient chciał się targować to nie chcieli opuścić ceny.Nagle zmieniali ceny towarów robiąc ze mnie debila.Jakość towaru pozostawia do wiele do życzenia.Śmierdzi niemiłosiernie,posiada wiele defektów,przebarwień itd.Kobieta u której wynajmowali dom mówiła że zalegają jej z zapłatą za pół roku.Dziewczyna która pracowała przede mną nie mogła się doprosić zapłaty za 3 miesiące! Nie mówiąc już o tym że kazali mi wciskać 1000sztuk jednakowego towaru w jednakowym rozmiarze i mieli pretensje że mali sklepikarze nie chcieli tego kupować.Kazali mi myć brudną podłogę samą wodą i mieli pretensje że rzekomo nie potrafię jej umyć.Pracowałam kilka miesięcy bez umowy i nigdy w życiu nikt mnie tak nie upokorzył.Sami klienci mi mówili żebym stamtąd uciekała bo byli świadkami jak szefowa pastwi się nad wcześniejszymi pracownicami.

Polacy (gość)

ale to jest chore Polacy u chinczyków mają szajsowate zeczy a na dodatek płacą jak niewolnikom niech jadą do niemiec lub do holandi to ich wyżucą z tym szajsem

pracodawca (gość)

Witam,
jeśli chinczycy zatrudniają niezgodnie z Kodeksem Pracy obowiązującym w tym kraju, należy zgłaszać takie przypadki do Państwowego Inspektora Pracy, Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach, ul. Graniczna 29, 40-017 Katowice tel.(32) 604 11 30 fax (32) 604 12 51
http://www.katowice.oip.pl/
Konkurencja nie polega na sprzedaży niskiej jakości towarów oraz wyzysku pracowników.
Proszę pamiętać że towary te podlegają również przepisom o gwarancji i rękojmi jak wszystkie
Towary sprzedawane w tym kraju. Dla klientów mających problemy z reklamacjami podaję stronę rzecznika praw konsumenta. Tam można znależć przepisy dotyczące praw konsumentów.
www.federacja-konsumentow.org.pl również stronę Państwowej Inspekcji Hanlowej w Katowicach
www.ih.katowice.pl 40-951 Katowice, ul. Brata Alberta 4 tel. (32) 256-16-34 fax. 255-56-80 ih_katowice@pro.onet.pl. Chińczycy powinni nauczyć się pracować w warunkach europejskich. Wiem co mówię ponieważ sam straciłem na handlu z chińskimi firmami ponad 10.000 USD.

ania (gość)

ta hurtownia to jedna wielka kpina chinczycy robia z nas (...).trzeba tam pracowac od 8 do 16 od srody do poniedziałku non stop nie ma mowy o wolnym poniewaz wtorek jest tym dniem.pracujesz 6 dni w tygodniu za najnizsza krajowa czyli o 1 dzien za duzo i nie płaca za to dodatkowo ani nie daja za to do wybrania dodatkowego dnia wolnego z tego co wiem sobota i niedziela powinna byc 100%płatna i co?robia z nas roboli za marny grosz.

ola (gość)

Do Dolores! popieram! to gdzie w takim razie znalezć prace w tym Jaworznie myślałam zżr może tam ale jak jest jak piszesz to nie juz nie wiem a umowe z nimi podpisywłas jakaś na ten okres próbny.

gosc (gość)

Hm. Osobiscie nie lubie chinskiego towaru i nie kupilabym nic chinskiego ze wzgledu na kiepska jakosc. Przeciez to centrum sprawi, ze zarabiac beda chinczycy a tracic polacy. Uwazam, ze powinnismy promowac polski towar i wspierac polskich sprzedawcow. W moim miescie powstalo podobne centrum ( slaskie centrum hurtu "gwarek") i uwazam, ze swietnie, ze to przede wszystkim polski kapital. Udalo mi sie juz odwiedzic to miejsce i uwazam, ze jest bardzo ciekawe i dobrze zaopatrzone. Mam tez znajomych, ktorzy tam pracuja i rowniez sa bardzo zadowoleni. Jednym slowem DUZY PLUS dla Gwarka!

wiola (gość)

hejka pytanie do dolores tez mam zamiar podiąc prace właśnie w tym sektorze b10 ale po przeczytaniu tego co napisałas zastanawiam sie, można by się było jakos skontaktować z toba?

Dolores (gość)

Witam! pracowałam w Centrum chińskim w Jeleniu pracodawca to oszust w sektorze B10 nie chce placić za okres probny 7 dni.Chyba szuka jakiś jeleni a w dodatku przychodzi chinka ze sklepu obok i wtrąca się do klientów a w dodatku kręcą z cenami a później mówią że nie znasz cen.Po prostu chore .Odradzam.Nie dajmy by Chińczycy pluli nam w twarz!

Kasia (gość)

Hej. Ja złożyłam w Kędzierzynie-Koźlu a Ty ? Chciałabym wiedzieć jakie są tam warunki pracy,zmiany itd.Jak dawałam papiery to byli tam ludzie,którzy po polsku prawie nic,wiec nie wiem co o tym sądzić?

Kasia (gość)

Czy ktoś wie jakie są warunki pracy w takich chińskich centrach?Właśnie złożyłam papiery i chciałabym się czegoś dowiedzieć.U nas dopiero się otwierają i nie mam kogo spytać.

Monika S. (gość)

Od kilku lat jeżdzę do Wólki. I niestety jeszcze długo tak zostanie. Oferta SCC Jaworzno jest bardzo, ale to bardzo uboga (jeansy). A to co jest, w Wólce można kupic i tak ciut taniej. Owszem, Wólka ma lat 10 a SCC dopiero rozpoczyna, wiec może, może.
Nie wspomne o problemach z otrzymaniem faktury. Jesli w boxie nie ma polskiego pracownika, to dramat na całego. Chinczycy sa źle zorganizowani, nie wiedzą czy i gdzie mają dany model. Kończy się tym, iż sama piszę całą fakturę i sama też robie poszukiwania w ich kartonach interesującego mnie modelu. Oczywiście są to moje subiektywne spostrzezenia oparte wyłacznie na zakupach w dwóch boxach.
Pozostaje mi nadal Wólka, mandaty przy dojazdach i bardzo miła wietnamska rodzinka z zaprzyjaźnionego już tam boksu, u których przyjemnie jest robić zakupy (obsługa, cena i pomoc w załadowaniu towaru do samochodu).