Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centralny Obóz Pracy w Jaworznie. Pamiętają o ofiarach

Patrycja Sołtys
Tak wyglądał obóz pracy. Dziś w tym miejscu mieszkają ludzie
Tak wyglądał obóz pracy. Dziś w tym miejscu mieszkają ludzie materiały archiwalne muzeum miasta jaworzna
Pomnik upamiętniający więźniów obozów pracy stoi w jaworznickim parku na Osiedlu Podłęże. Jest symbolem wielu tragicznych wydarzeń

Jak co roku, władze Jaworzna oraz Związek Ukraińców w Polsce uczcili pamięć o ofiarach zbrodni w Centralnym Obozie Pracy w Jaworznie. W ubiegłą sobotę złożyli i zapalili znicze pod pomnikiem, który znajduje się w środku lasu na Podłężu. Uroczystości rozpoczęły się mszą żałobną, którą prowadzili księża rzymskokatoliccy. Wśród gości były władze Jaworzna i województwa oraz Witalij Maksymenko, konsul generalny Ukrainy.

Obóz pracy w Jaworznie istniał na mocy dekretu z kwietnia 1945 roku w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Osiedle Stałe. Oprócz niego, powstało też około 20 jego filii m. in. w Świętochłowicach. Jak twierdzi dyrektor muzeum w Jaworznie, Przemysław Dudzik, dzieje COP-u są bardzo trudnym elementem wspólnej historii polsko-ukraińskiej. W tym obozie zginęło 168 więźniów ukraińskiej narodowości.

Było to miejsce, do którego przesiedlano Ukraińców i Łemków z rejonów wschodniej Polski w ramach "Akcji Wisła". Miała ona na celu przeprowadzenie ich do podobozów na tereny Polski.Już w 1947 roku do tych obozów trafiło ponad 3 tys. 700 więźniów. Jedli brudne surowe ziemniaki, buraki, marchew. Baraki "UPA" były przeludnione i brakowało w nich słomy. Ukraińcy byli pozbawieni bielizny i ubrań.

W obozie ludzie pracowali w warsztatach krawieckich, szewskich, przy niwelacji terenu i budowie muru oraz w pobliskich zakładach przemysłowych.W 1950 roku obóz pracy przekształcono w Więzienie dla Młodocianych Przestępców Politycznych.

Dzieje obozu są jednak jeszcze starsze. Już w czasie II wojny światowej w Jaworznie znajdował się tam podobóz obozu koncentracyjnego Auschwitz, którego więźniowie pracowali w kopalni, jako tania siła robocza. Po wojnie owa jednostka organizacyjna przejęta została przez polski Urząd Bezpieczeństwa Publicznego i funkcjonowała właśnie pod nazwą "Centralnego Obozu Pracy w Jaworznie".

Napis na tablicy, upamiętniającej nazwiska więźniów, został wygrawerowany w trzech językach - niemieckim, polskim i ukraińskim. Od 24 maja 1998 roku w jaworznickim lesie na osiedlu Podłęże można zobaczyć pomnik odsłonięty, przez prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego i prezydent Ukrainy Leonida Kuczmę. Monument ma upamiętniać zamordowanych więźniów. - Takie spotkania są bardzo ważne, aby przyszłe pokolenia kroczyły drogą współpracy i porozumienia - komentuje Irena Kowalik ze Związku Ukraińców w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto