W województwie śląskim powstaje 57-kilometrowy odcinek autostrady A1. Zobaczcie na zdjęciach z drona, jakie postępy zrobili drogowcy od ubiegłego roku. Budowane odcinki mają być przejezdne w połowie 2019 roku.

Drogowcy ostro zabrali się do pracy na budowie śląskiego odcinka autostrady A1 między Pyrzowicami i Częstochową. Na niektórych odcinkach widać już fragmenty betonowej nawierzchni drogi.
- Po przerwie zimowej, trwają prace budowlane na wszystkich czterech odcinkach autostrady A1 - potwierdza Marek Prusak, rzecznik katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Na chwilę obecną w dalszym ciągu deklarujemy uzyskanie przejezdności całego 57 km odcinka A1 w połowie 2019 r. - dodaje rzecznik.

Termin ten może jednak ulec zmianie, że względu na złożone przez wszystkich wykonawców roszczenia terminowe, uzasadniane wystąpieniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.
- Nadzór i Inwestor analizuje złożone dokumenty. Szczegółowa analiza roszczeń pozwoli na określenie ich zasadności i będzie podstawą do podjęcia decyzji o wydłużeniu bądź odmowie wydłużenia terminów umownych - mówi rzecznik GDDKIA.
Przypomnijmy, w województwie śląskim budowane są obecnie cztery odcinki autostrady A1 - F, G, H i I.

Brakuje bowiem 57-kilometrowego odcinka od Pyrzowic do Częstochowy i 80-kilometrowego odcinka z Częstochowy do Tuszyna. 57-kilometrowy odcinek podzielono na cztery części. Poszczególne odcinki A1 od Pyrzowic do Rząsawy budują firmy: konsorcjum spółek Salini Polska, Salini Impregilo i Todini Costruzioni Generali (odcinek F - za 703,3 mln zł), konsorcjum spółek Berger Bau Polska i Berger Bau (odcinek G - 219,4 mln zł), konsorcjum spółek Strabag Infrastruktura Południe i Strabag (odcinek I - 609,5 mln zł) oraz to samo konsorcjum zajmuje się budową odcinka H - za 574,5 mln zł.
W postępowaniu na budowę ostatniego śląskiego odcinka A1 - od Częstochowy, do granicy z województwem łódzkim, trwa badanie i ocena ofert przed podpisaniem umowy.

Obecnie na terenie województwa śląskiego gotowych jest ponad 91 km autostrady, trwa budowa 57 km między Pyrzowicami a Częstochową. Po wybudowaniu wszystkich odcinków śląska część A1 będzie miała długość około 165 km.

Wiadomości

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

ZS1906 (gość)

Czyli na wakacje w 2019 roku jedziemy nową, świeżutką autostradą:) I super, od razu przekonamy się, że sztywna nawierzchnia betonowa sprawdza się podczas upałów. Ja nie spodziewam się kolein, dziur i ogólnego ,,rozlania się", do którego jestesmy przyzwyczajeni.

Mac (gość)

Z perspektywy Zawiercia bardziej nas interesuje odcinek od Częstochowy do Piotrkowa, bo raczej nikt od nas nie będzie jeździł do Częstochowy przez Pyrzowice