Boże Narodzenie w Chinach Boże Narodzenie w Chinach

Boże Narodzenie w Chinach. Chińczycy też świętują?

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Boże Narodzenie w Chinach: Może Was zdziwić, ale takie są fakty. Do świąt Bożego Narodzenia przygotowują się także Chińczycy. – Muszę przyznać, że tradycja Bożego Narodzenia dotarła także do naszego kraju, choć oczywiście ma ona nieco inny wymiar – wyjaśnia Tingting Liu, asystentka zarządu SCC Chinatown Jaworzno.

Boże Narodzenie w Chinach. Chińczycy też świętują?

Tak same święta, ale... inneJak więc obchodzą święta Bożego Narodzenia Chińczycy? Można powiedzieć, że w kwestii estetycznej oraz wizualnej święta w Chinach niczym nie różnią się od tych obchodzonych w Europie, czy Ameryce. Szczególnie do gustu Chińczykom przypadł obyczaj dawania sobie prezentów z tej okazji. Dzieci wywieszają muślinowe pończochy, aby obdarował je Shengdan Laoren (odpowiednik naszego św. Mikołaja).

- Jest choinka, są prezenty, w sklepach, centrach handlowych, czy na ulicach jest odczuwalna atmosfera świąteczna. W Chinach jednak ten okres jest bardziej komercyjny, rozrywkowy, niż religijny. Stąd inne zwyczaje – Chińczycy spotykają się na kolacji świątecznej, ale w restauracji, a później oddają się standardowym rozrywkom typu karaoke, czy nawet wyjścia na imprezę do klubu, raczej w gronie przyjaciół niż z rodziną. Nie znają np. jasełek, czy zwyczaju szopki bożonarodzeniowej. Oczywiście poza tymi, którzy na co dzień żyją w Polsce i poznają tutejszą kulturę – uśmiecha się Tingting Liu.

Trzeba też pamiętać, że Boże Narodzenie w Chinach nie jest świętem oficjalnym, gdyż chrześcijaństwo stanowi tam zdecydowaną mniejszość. Tym samym Chińczycy w tym okresie nie mają wolnego od pracy.

Uważaj na prezenty. Sylwester 30 dni późniejChińczycy uwielbiają prezenty, ale jeśli będziemy ich obdarowywać, musimy wiedzieć o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze – prezent podajemy i odbieramy obiema rękami, po drugie – podarunek podajemy w złotym, srebrnym lub czerwonym opakowaniu, wystrzegamy się białego lub czarnego papieru, po trzecie – w żadnym wypadku nie wolno dawać upominku składającego się z czterech elementów, czy przedmiotów. – Proszę się również nie zdziwić jeśli Chińczyk nie otworzy prezentu w naszej obecności. Dużym nietaktem byłoby też sprezentowanie komuś parasola lub ostrego przedmiotu – tłumaczy Tingting Liu.

W Chinach jednak najważniejszą i najhuczniej obchodzoną uroczystością jest Chiński Nowy Rok, który w 2014 roku przypadnie na 31 stycznia. Dokładnie miesiąc później od Sylwestra obchodzonego według kalendarze gregoriańskiego. – W przypadku Sylwestra i Nowego Roku Chińskiego, różnice są już zdecydowanie większe. Sylwester w Polsce trwa jedną noc, natomiast Chiński Nowy Rok świętowany jest przez Chińczyków nawet przez kilkanaście dni. Jest to okres rodzinnych spotkań, hucznych zabaw, dawania sobie prezentów oraz przeganiania???. W Wigilię Nowego Roku Chińskiego zjeżdżają się wszyscy członkowie rodziny i wspólnie przyrządzają tradycyjne potrawy – opowiada asystentka zarządu SCC Chinatown.

Wiadomości

Komentarze (11)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

chinatales (gość)

Świętują to troche za dużo powiedziane. Może jedynie grupa tamtejszych chrześcijan, ale dla większości ludzi to jest to coś na poziomie naszych Walentynek. Tutaj mój krótki filmik z przystrojonych Chin- http://chinatales.pl/index.php/41-boze-narodzenie-w-chinach

fun (gość)

indyk to cie zrobil:-D a z takich gosci chinskich tylko sie cieszyc:-D moze u nas tez wprowadzimy prawo ze panstwo zabija trzecie dziecko w danej rodzinie?? no to wtedy chynczyki sie beda czuli jak u siebie;-D poczytaj ich prawo głąbie:-D

Autochton (gość)

Ciekawostka- dowód że chiny zaleją co najmniej całą europę. = ww.anger.neon24.pl/post/99366,chiny-wlasnie-kupily-5-ukrainy trzeba dopisać jeszcze jedno w przed adresem, bo tu nie publikują adresów.

fun (gość)

w du... mam goscinnosc:) a swieta to fikcja napedzana medialnie, pieprz... wyscig szczurow:) a co do chinczykow to kilka juz razy naciagli polskiej goscinnosci i za cwaniakowanie wpier.. dostali w jaworznickich klubach:) ale to malo istotne bo ida swieta przeciez:-D

Monika (gość)

Wyślij kartkę swoim bliskim wraz z życzeniami z okazji Bożego Narodzenia.
Wykorzystaj jeden z kilkuset wzorów przygotowanych specjalnie z okazji Bożego Narodzenia.
Przesyłanie życzeń z okazji świąt to wieloletnia tradycja, zrób krok na przód i wyślij życzenia bożonarodzeniowe za pomocą e-kartek
http://goo.gl/ilqGhf

anna (gość) (fun)

Wcale nie musisz się uczyć ich zwyczajów,ale wygląda na to, że jeszcze długo musisz się uczyć szacunku do drugiego człowieka.Wesołych Świąt.

fun (gość)

nie mam zamiaru sie uczyc ich zwyczaju bo to chinczyki sa goscmi w moim kraju a nie ja w ich! !!!:) i to oni powinni sie nauczyc polskich zwyczajow!!:)