Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Blok energetyczny Jaworzno. Czy będą utrudnienia w mieście podczas budowy?

Anna Zielonka
Blok energetyczny Jaworzno. Czy będą utrudnienia w mieście podczas budowy?
Blok energetyczny Jaworzno. Czy będą utrudnienia w mieście podczas budowy? Lucyna Nenow
Blok energetyczny Jaworzno: Jako takich utrudnień drogowych ma nie być. Budowniczy nowego bloku energetycznego przy elektrowni Jaworzno II, czyli firma Rafako, zapewniają, że zrobią wszystko, co w ich mocy, aby mieszkańcy nie odczuli uciążliwości.

Blok energetyczny Jaworzno. Czy będą utrudnienia w mieście podczas budowy?

Mówią, że większych utrudnień nie spowoduje na przykład budowa dróg dojazdowych dla aut ciężarowych, bo blok powstaje na swego rodzaju odludziu. Skomplikowane może być jedynie przewiezienie turbiny, ale to nastąpi dopiero w styczniu 2017 roku. W ubiegłym tygodniu na terenie Elektrowni II Taorun Wytwarzanie w Jaworznie wkopano pierwszą pod budowę ogromnego bloku energetycznego. Tym samym teren został przekazany firmie Rafako, która jest głównym wykonawcą tej inwestycji.

Będą drogi, tory i rurociąg

Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej w Jaworznie radni podejmowali decyzję o wyrażeniu zgody na sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego infrastruktury przemysłowej i transportowej dla nowego bloku 910 MWe.

Projekt uchwały powstał na postawie wniosku Tauron Wytwarzanie. Zaplanowano rozbudowę układu kolejowego relacji Jęzor Centralny posterunek JCC - Elektrownia JaworznoIII-Jaworzno II- ZG Sobieski. Ma też powstać rurociąg wody surowej łączący Dziećkowice z jaworznicką elektrownią.

Powstaną też drogi dojazdowe do projektowanych budynków administracyjnych na terenie Elektrowni Jaworzno III, na odgałęzieniu ulicy Promiennej.

Praca dla górników i najem

Blok zaopatrzy w prąd 5 proc. polskich gospodarstw. Energia elektryczna z olbrzyma rozjaśni wnętrza aż 2,5 mln gdomów. Inwestycja jest warta sześć miliardów złotych. Blok ma powstać do 2019 roku.

Ale jaworznian zapewne o wiele bardziej interesują korzyści dla nich samych. Wielu mieszkańców pyta, co Jaworzno będzie mieć z tej inwestycji. Po pierwsze, zarząd Rafako zapewnia, że przy samej budowie obiektu ma pracować ponad 2,5 tys. osób (m.in. pracownicy lokalnych firm, które są zaproszone do współtworzenia tej inwestycji).

Po drugie, z pewnością na budowie będą pracować też przedsiębiorstwa z daleka.
- A to oznacza plusy dla rynku nieruchomości. Przede wszystkim jaworznianie mogą liczyć na najemców. Niejeden budowlaniec będzie bowiem szukać jakiegoś lokum na czas pracy w Jaworznie - podkreśla Paweł Gniadek, rzecznik prasowy Tauron Polska Energia SA.

Po trzecie, funkcjonowanie bloku, co prawda nie da pracy w nim zbyt dużej liczbie pracowników, ale zapewni ją na pewno dla 3 tys. górników, w dużej mierze z dwóch kopalni - Sobieski w Jaworznie i Janina w Libiążu. To właśnie węgiel z tych zakładów stanie się głównym paliwem dla jaworznickiego olbrzyma.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto