Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1000 wyjątkowych słów! Znasz je wszystkie? [REKOMENDACJA]

Dariusz Rekosz
mat. D. Rekosz
Dziś polecam na jesienne wieczory i nie tylko pozycję„1000 słów” – Jerzego Bralczyka (Wyd. Prószyński Media, 2017)

1000 wyjątkowych słów! Znasz je wszystkie? [REKOMENDACJA]

Z Jerzym Bralczykiem poznaliśmy się onegdaj w Krakowie, z okazji odbywających się tam corocznie Międzynarodowych Targów Książki. Później rozmawialiśmy kilka razy telefonicznie i ponownie spotkaliśmy się na dużej, książkowej imprezie – tym razem w Warszawie. Od samego początku przypadliśmy sobie do gustu, bo – zajmując się literaturą – stwierdziliśmy, że jest w polszczyźnie wiele wyjątkowych słów, a niektóre zasługują na specjalne potraktowanie. Ja niektóre z nich wykorzystałem w scenariuszu jednego z moich sztandarowych spotkań – „Magia Słowa” – natomiast pan Jerzy... umieścił swoje w rekomendowanej pozycji.

Wydawca pisze o niej tak: „1000 słów – to wyjątkowy słownik do czytania. W błyskotliwych felietonach Jerzy Bralczyk przedstawia niezwykłe, znaczące i najważniejsze słowa, których używamy na co dzień i od święta. Tropi zmieniające się znaczenia wyrazów i zaskakujące powroty słów – wydawałoby się – skazanych na zapomnienie. [...] Bralczykowe zapiski o słowach to porywająca opowieść o metamorfozach polszczyzny, ale również o przemianach naszej obyczajowości, kultury i polityki.” Właściwie już ten opis wystarczyłby za całą rekomendację, ale koniecznie musimy zajrzeć do środka książki, gdzie znajdziemy (oprócz wstępu) dziewięć zasadniczych „rozdziałów”, w których zgromadzono „Słowa”: „... obiecujące”, „... niepokojące”, „..., którym na nas nie zależy”, „... stwarzające świat”, „..., które znaczą coraz więcej”, „... milowe”, „... podrzutki”, „... swojskie” oraz „Jeszcze nie słowa”.

Najbardziej intryguje rozdział trzeci. Bo jakież to są słowa, którym na nas nie zależy? A więc na przykład: bakteria, ciało, deska, dziura, guma, jajko, jesień, kamień, kolor, kość, lato, małpa, orbita, pies, pole, roślina, słońce, węgiel, woda, zapach, zarodek, ziemia oraz źródło. Zastanawiacie się, dlaczego słowu „małpa” na nas nie zależy? Wyjaśnienie zajęło profesorowi całą stronę (dwie szpalty), ale konkluzja jest taka: „Zważywszy na wszystko, nie tylko bezwzględne podobieństwo i udokumentowane pokrewieństwo, powinniśmy zachowywać się wobec małpy życzliwie i uczciwie. Powinniśmy małpę lubić – i raczej lubimy. Tylko brzytwy jej nie dawajmy.”
Genialne! Tym bardziej gorąco polecam!

Dariusz Rekosz: pisarz i animator kultury. Z wykształcenia informatyk, specjalista ds. turystyki i ekonomista.

Swoją przygodę z literaturą rozpocząłem w roku 2005 od serii książek detektywistycznych, pisanych z myślą o młodych czytelnikach, które szybko zdobyły popularność i pozwoliły mi zagościć wśród plejady autorów tego gatunku. Zdobyta przeze mnie w roku 2008 nagroda grand prix w ogólnopolskim konkursie na opowiadanie kryminalne utwierdziła mnie w przekonaniu, że potrafię także pisać dla dorosłych. Stąd na liście wydanych przeze mnie książek znajdziecie popularne thrillery, chociażby takie, jak: "Zamach na Muzeum Hansa Klossa" czy "Sanktuarium śmierci".

Obracając się w kręgach aktorów i producentów, zacząłem pisać słuchowiska radiowe oraz scenariusze filmowe. Jeden z nich, stworzony na podstawie mojej książki "Szyfr Jana Matejki" ma dużą szansę na ekranizację. Podobnie ma się rzecz z pozycją "Skarb królów", która powstała na podstawie... treatmentu scenariusza filmowego. Byłem animatorem kultury w Muzeum Hansa Klossa, prowadziłem imprezy masowe między innymi na Kopcu Kościuszki w Krakowie oraz w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Jestem często proszony o przygotowanie i prowadzenie różnych wydarzeń kulturalnych – od Polic do Krosna i od Gdyni do Jeleniej Góry. Wszystko to sprawiło, że dwukrotnie - w roku 2010 oraz 2015 - zostałem doceniony przez prezydenta miasta i otrzymałem z jego rąk nagrodę za upowszechnianie kultury.

Dzięki wydanym książkom mogę poznawać nowych ludzi, spotykać się z czytelnikami w całym kraju, a także za granicą, lecz przede wszystkim kreować lokalne i ogólnopolskie wydarzenia kulturalne. Na liście moich dobrych znajomych, do których w każdej chwili mogę zatelefonować, znajduje się mnóstwo popularnych aktorów, prezenterów telewizyjnych, producentów filmowych, ludzi sztuki, uznanych twórców i artystów scenicznych, a nawet... Miss Polonia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto