Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

30 chomików zostało wypuszczonych na jaworznickie pola w ramach jedynego w Polsce programu ochrony chomika europejskiego

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
Jaworzno od kilku lat uczestniczy w programie ochrony chomika europejskiego. To pierwszy tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Na przestrzeni 6 lat, na terenie naszego miasta zamieszkało blisko 200 zagrożonych wyginięciem chomików europejskich. Trzydzieści nowych gryzoni zostało właśnie wypuszczonych na jaworznickich polach. To efekt współpracy Gminy Jaworzno, Zakładu Zoologii Systematycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz jaworznickich rolników.
Jaworzno od kilku lat uczestniczy w programie ochrony chomika europejskiego. To pierwszy tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Na przestrzeni 6 lat, na terenie naszego miasta zamieszkało blisko 200 zagrożonych wyginięciem chomików europejskich. Trzydzieści nowych gryzoni zostało właśnie wypuszczonych na jaworznickich polach. To efekt współpracy Gminy Jaworzno, Zakładu Zoologii Systematycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz jaworznickich rolników. UM Jaworzno
Jaworzno od kilku lat uczestniczy w programie ochrony chomika europejskiego. To pierwszy tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Na przestrzeni 6 lat, na terenie naszego miasta zamieszkało blisko 200 zagrożonych wyginięciem chomików europejskich. Trzydzieści nowych gryzoni zostało właśnie wypuszczonych na jaworznickich polach. To efekt współpracy Gminy Jaworzno, Zakładu Zoologii Systematycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz jaworznickich rolników.

Projekt ochrony chomika europejskiego w Jaworznie realizowany jest we współpracy i pod nadzorem Zakładu Zoologii Systematycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przyjętą w programie formę ochrony pozytywnie zaopiniował Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach. Ministerstwo Środowisko w 2016 r. opracowało krajowy program ochrony tego gatunku w całej Polsce.

30 nowych gryzoni na Wilkoszynie i Cezarówce

W Jaworznie od sześciu lat zamieszkuje prawie 200 chomików europejskich. To gatunek zagrożony wyginięciem. W ostatnich dniach trzydzieści nowych gryzoni zostało wypuszczonych na jaworznickich polach.

- Chomiki europejskie są niezwykle ważne dla całego ekosystemu - tłumaczyła podczas spotkania z Pawłem Silbertem, prezydentem Jaworzna oraz Łukaszem Kolarczykiem, zastępcą prezydenta, prof. Joanna Ziomek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Nowych mieszkańców jaworznickiej fauny wypuszczono na tereny Wilkoszyna i Cezarówki.

- Przy okazji wsiedlania gryzoni, grupa wolontariuszy przeczesuje również pola w okolicy dzielnic, na których wypuszczane są gryzonie, w ten sposób inwentaryzowane są chomicze nory - informuje Filip Szatanik, rzecznik prasowy UM Jaworzno.

Program ochrony chomika europejskiego w Jaworznie jest pierwszym w Polsce projektem tego typu. Ochrona gatunkowa tego gryzonia możliwa jest dzięki współpracy z rolnikami uprawiającymi obszary, na których występuje chomik.

- Na dzień dzisiejszy populacja jest na skraju wymarcia, więc nie ma mowy o szkodach w uprawach - wyjaśnia Filip Szatanik.

Chomik europejski jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Objęty jest krajowymi i międzynarodowymi aktami prawnymi, uznającymi ten gatunek za ściśle chroniony, wymagający ochrony czynnej oraz zakazującymi pogarszania stanu lub niszczenia terenów rozrodu lub odpoczynku. Od 2000 r. populacja jaworznickich chomików europejskich była systematycznie obserwowana. W 2010 r. stan populacji określono jako zły. Badania prowadzone w 2014 i 2015 r. wykazały, że bez interwencji, populacja wyginie.

Chomik ważny dla zachowania bioróżnorodności i ochrony pól

Wraz z poznawaniem mechanizmów rządzących środowiskiem, zmieniło się podejście człowieka do wielu gatunków, w tym także do chomika europejskiego. Współcześnie, zachowanie bioróżnorodności, uznawane jest za podstawowy element ochrony środowiska.

- Niestety dalej pokutuje nieprawdziwe przekonanie, że chomik europejski jest szkodnikiem - mówiła prof. Joanna Ziomek. - Na wielu obszarach, w szczególności tam, gdzie uprawia się warzywa, ta opinia pokutuje do dzisiaj - tłumaczyła Ziomek.

Obecnie chomik europejski uznawany jest za „gatunek parasolowy”, który zapewnia ochronę polom uprawnym wraz z zamieszkującymi je gatunkami. W 1995 roku w Polsce został on uznany za gatunek chroniony. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 12 października 2011 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt wymienia go wśród gatunków objętych ochroną ścisłą, z zaznaczeniem że wymaga ochrony czynnej, jak np. żubr czy nietoperze.

Mamy nadzieję, że na terenie Jaworzna, małe gryzonie się zadomowią i będą wiodły szczęśliwe życie, sprzyjając okolicznym rolnikom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto